Anasayfa » Genel » Eddie Murphy

Eddie Murphy

Eddie Murphy Biyografisi

Filmlerinde birden çok şahsı aynı anda canlandırması ile ünlü Amerikalı komedi oyuncusu.
Eddie Murphy, 3 Nisan 1961‘de Brooklyn, New York‘da dünyaya geldi. Polis olan babası Charles Edward Murphy, Eddie henüz 3 yaşındayken annesinden ufaladı. Telefon cerrahlığı yapan annesiyle yoksulluk içinde büyüdü. Babası sevgilisi tarafından vurularak öldürüldüğünde Eddie 8 yaşındaydı. Annesi tekerrür evlendi ve Eddie ve kardeşi Charlie ile birlikte Roosvelt’e taşındılar. Eddie burada uzun süre ırkçılık mücadelesi vermek zorunda kaldı. Ancak sempatik davranışı ve yaptığı taklitler ile insanları güldürüyordu. Dostlar arasında yaptığı mini gösterilerle lisede popüler olmayı başarmıştı.

Eddie Murphy, ilk çıkışını Saturday Night Live ile yaptı. Programda yer almaya başladığında 19 yaşında olan komedyen, 6 sene boyunca programda tüm Amerika’yı güldürdü. Bir yan da da “Delirious” ve “Raw” isimli stand up gösterileri yapmaktaydı. 80li senelerde müzik dünyasına girdi. Özellikle “Put Mouth On Me” ve “Party All Time” isimli parçaları hit oldu. 1993 senesinde “Love’s Alright” albümünde Michael Jackson ile yaptığı düetle dikkatleri çekti. Bu albümünün başarısından sonra müzik dünyasına dönmese bile filmlerinde şarkı söylemeye devam etti.

Eddie Murphy’nin film kariyerine başlaması ve çıkış yapması başrolünü Nick Nolte ile paylaştığı “48 hrs” 48 Saat filmiyle oldu. Hemen bir sene sonra 1983‘de Dan Aykroyd ile birlikte yer aldığı “Trading Places” geldi. Aynı yarıyıl Saturday Nigth Live da devam etmekteydi.

1984 senesinde rejisörlüğünü Martin Brest‘in yaptığı “Beverly Hills Cop” Beverly Hills Polisi isimli filmle büyük başarı kazandı. Kısa bir süre sonra 1987‘de filmin başarısından hareketle serinin devamı “Beverly Hills Cop II” ve 1994‘de ise “Beverlly Hills III” de çekildi. 1990 senesinde ise oyuncunun çıkış yapmasını sağlayan filmi “48 hrs“un devamı “Another 48 hrs” 48 Saat Daha filminde yer aldı.

Komedi filmlerinin başarılı oyuncusu haline gelen Eddie Murphy, 1995 senesinde yeniliğe imzalaydı ve Wes Craven‘la çalışarak “Vampire In Brooklyn” isimli filmde ilk kere siyah bir vampiri canlandırdı. Filmlerinde birçok kişiliği aynı anda canlandırmayı başaran oyuncunun bunu en başarılı sergilediği filmlerinden ilki olan “The Nutty Professor” Deli Profesör de aynı anda 8 karekteri canlandırarak bir ilke imzalaydı.

Ünlü oyuncunun başarısı 1998 senesinde “Dr Dolittle“, 2000 senesinde “Nutty Professor II: The Klumps“, 1999 senesinde “Bowfinger” ve 2001 senesinde “Dr Dolittle II” ile devam etti.

Seslendirme alanında da başarılara imza atan Eddie Murphy, 2001 senesinde sesiyle yer aldığı “Shrek” filmiyle birçok mükâfatın sahibi oldu. Filmde seslendirdiği “Donkey” Eşek şahsiyetiyle beğeni toplayan oyuncu filmin devamı olan “Shrek II”, “Shrek The Third” ve 2010 senesinde vizyona girecek olan “Shrek Goes Forth” da “eşek”i seslendirdi.

2006 senesinde birçok ünlü şarkıcının da yer aldığı “Dreamgirls” isimli üretimdeki rolüyle “En iyi Takviyeci Erkek Oyuncu” Oscarı’na aday gösterilen Eddie Murphy komedi stili dışındaki filmleriyle de başarısını devam ettirebileceğini göstermiş oldu.

Son senelerde seslendirmeye ağırlık vererek “The PJs” isimli animasyon dizisinde Thurgoode Orenthal Stubbs’ı takribî 29 bvefat boyunca seslendirdi.

Halle Berry, Whitney Houston gibi isimlerle ismi anılan oyuncunun boşandığı karısı Nichole Mitchell Murphy‘den 5 çocuğunun yanı sıra, Tamara Hood, Paulette McNeely ve Melanie Brown‘dan da çocuklarıyla birlikte toplam 8 çocuğu bulunmaktadır.

Bill Cosby, Richard Pryor ve James Brown gibi isimlerden esin aldığını belirten sanatçı aynı zamanda büyük bir Elvis Presley ve Star Trek hayranı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın