Anasayfa » Genel » Eddie Vedder

Eddie Vedder

Eddie Vedder Biyografisi

Eddie Vedder, 1964 doğumlu Amerikalı müzisyen. Asıl ismi Edward Louis Beğenirsen III olan Vedder, Pearl Jam grubunun vokalisti, şarkı lafı yazarı ve aynı zamanda grupta gitar çalıyor. Siyasi görüşlerini açıklamaktan çekinmeyen müzisyen, etraf lekeliliği mevzusunda da çok hassas.
Eddie Vedder, 23 Aralık 1964 ’te Chicago, Amerika ’da dünyaya geldi. Henüz 2 yaşındayken annesi ve babası boşandı, annesi Peter Mueller ile evlendi. Bu yeni konutluluktan Vedder ’ın 3 erkek kardeşi oldu. 1970li senelerin ortalarında müzisyen ve ailesi Kaliforniya ’ya taşındı. Onikinci yaşgününde annesi Vedder ’a bir gitar hediye etti ve müzisyen boş zamanlarını gitar çalarak değerlendirmeye başladı. Müzisyen lisedeyken, annesi ve üvey babası boşandı ve annesi Chicago ’ya taşındı ancak Vedder mektep değiştirmemek için üvey babasıyla birlikte Kaliforniya ’da kaldı. Fakat bu zamana kadar üvey babasını asıl babası sanan Vedder, aynı sene aslı bildi ve zati makûs olan üvey baba-oğul ilişkileri iyiden iyiye bozulmaya başladı. Müzisyen okuduğu San Dieguito Lisesi ’ni bırakarak annesinin yanına, Chicago ’ya taşındı. Buedder” olarak değiştirdi; “Vedder”, annesinin kızlık soyadıydı.

1984 senesinde Vedder, kız dostu Beth Liebling ile San Dieogo ’ya giderek demo kaydolmaya başladı. Bu sırada yarıyılsal işlerde de çalışıyordu; geceleri benzin istasyonlarındaydı, gündüzleri ise bir otelde güvenlik vazifelisiydi. Bir müddet sonra, yerel bir grup olan “Bad Radio”da vokalistlik yapmaya başladı.

Müzisyen Bad Radio grubundan henüz dağılmıştı ki, Red Hot Chilli Peppers grubunun daha önceki davulcusu olan Jack Irons, Vedder ’a vokalist arayan Seattlelı bir grubun demosunu dinletti. Sınama olarak kaydolduğu 3 şarkıyı gruba gönderdi. Bu şarkılar “Alive”, “once” ve “Footsteps” idi ve şarkıların laflarını da kendisi yazmıştı. Kayıtları dinleyen grup azaları Vedder ’ı vokalist seçmeleri için Seattle ’a çağırdı. Müzisyenin eşsiz sesinden çok etkilenen grup personelleri, Vedder ’ı aralarına katarak Pearl Jam ’ı kurdu. Vedder, grupta vokal yapmanın dışında gitar da çalmaya başladı. Gitarın dışında bazı şarkılara mızıka, davul, akordeon, tefle eşlik ediyordu.

Vedder, aynı zamanda siyasi konuşmaları ve fazlaya kaçan tavırlarıyla da ün salmıştı. Konserleri sırasında seyircilerle siyaset tartışıyordu, sahnede siyasi davranışını sergilemekten çekinmiyordu.

Vedder, Pearl Jam dışında birçok müzisyen ve grupla çalıştı. The Who, Bruce Springsteen, U2, Ben Harper, Rolling Stones, REM bunlardan birkaçıydı. The Strokes grubunun 2006 tarihli konserlerinde de sahneye çıkıp gruba vokalde eşlik etti.

Vedder, 20 yaşından beri birlikte olduğu kız dostu Beth Liebling ile 1994 senesinde evlendi. Bu birliktelik 6 sene sürdü, çift 2000 senesinde boşandı. Müzisyen daha sonra Jill McCormick ’le evlendi. 2004 senesinde Olivia adlı kızı dünyaya geldi.

Vedder, konserleri başlamadan evvel sahneye gitar ya da mızıkayla çıkarak seyirciyi konsere hazırlıyor. Bir sörf tutkunu olan müzisyen, “Surfrider Foundation” isimli kuruluşun bir azası. En yakın dostları profesyonel sörfçü Kelly Slater ve “The Who” grubu gitarcıyı Pete Townshend. Etrafı gözetmeyi hayat stili olarak benimseyen Vedder ’ın sağ bacağında “Evvel Dünya!” yazan bir hırpalama var. Okuduğu liseye, bir tiyatro salonu yapılması için 10.000 dolar bağışlamış. Local H grubunun ve “Weird Al” Yankovic ’in, Eddie Vedder ’ın ismini taşıyan şarkıları var. Bir George W. Bush karşıtı, 1.70 metre boyunda ve bir vejetaryen. The Ramones grubunun ve yazar Kurt Vonegut ’ın bir hayranı. Basketbolu çok beğeniyor, Chicago Bulls ekibinin bir taraftarı. Benzin istasyonunda çalıştığı sırada kullandığı Toyota marka kamyoneti hala saklıyor, zaman zaman da kullanıyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın