Anasayfa » Genel » Edward Teller

Edward Teller

Edward Teller Biyografisi

Hidrojen bombasının keşfedicisi, “hidrojen bombasının babası” olarak tanınır.

Edward Teller, 15 Ocak 1908 tarihinde Budapeşte, Macaristan ’da doğmuştur. Oɾijinal Macaɾ ismi Telleɾ Ede ’dir. Üniversitede okurken hekime öğretmeni Werner Heisenberg ’dir.

Edward Teller, yaşamı bingen, Bohr Institute, University College London, George Washington University, Manhattan Project, University of Chicago, UC Davis, UC Berkeley, Lawrence Livermore National Laboratory, Hoover Institutio gibiyerlerde çalıştı.

2. Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi‘nin bir abonesi olarak yaptığı çalışmalar, hidrojen bombasının geliştirilmesindeki rolü ve kurucularından olup bir müddet müdürlüğünü yaptığı Lawrence Livermore National Laboratory ile yaptığı uzun süreli işbirliğiyle tanınır.

1950’lerde Los Alamos‘tan daha önceki çalışma dostu Robert Oppenheimer‘ın güvenlik belgesi seansındaki ifadesiyle münakaşa yarattı ve bunun neticesinde bilim alanında çalışanlar tarafından dışlandı. Öz gelişimini, güçlü bir nükleer mühimmatlığı ve aktif bir nükleer test programını korunması dolayısıyla, ABD hükümeti ve askeri araştırma müessesesinden destek görmeye devam etti.

Edward Teller, 9 Eylül 2003 tarihinde Stanford, Kaliforniya, ABD ’de 95 yaşına can vermiştir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın