Anasayfa » Genel » Edwin Hubble

Edwin Hubble

Edwin Hubble Biyografisi

Cihanin genişlediğini bulan Astronom ’dur.

Edwin Hubble, 20 Kasım 1889 tarihinde Marshfield, Missouri, ABD ’de doğmuştur. Annesi Virginia Lee James, babası John Powell Hubble ’dır. 1910 senesinde Chicago Üniversitesi ’nde Fen Bilimleri Bvefatı ’nden mezun oldu. Ardından burslu olarak gittiği İngiltere ’de, Oxford Üniversitesi ’nde bu defa hukuk okudu 1912 senesinde mezun oldu. Döndükten sonra Kentucky Eyaleti ’nin Louisville kentinde bir hukuk bürosu açtı ve 1914 senesine kadar bu hukuk bürosunda avukat olarak çalıştı. Üniversite senelerinde boks ve atletizm ile ilgilendi.

1914 senesinde Chicago Üniversitesi Yerkes Gözlem eve asistanlık önerisi alınca öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 1917 senesinde astronomi dalında doktorasını bitirdi. Aynı sene savaşa alındı, Fransa ’ya gönderildi. Savaş dönüşü 1919 senesinde bu defa Mount Wilson Gözlemkonuti ’nde çalışmaya başladı. I. ve II. Dünya Savaşı yılarında ki askerlik vazifei dışında da, o tarihten sonra tüm hayatını astronomiye adadı.

California Eyaleti ’ndeki Pasadena yakınlarında, Hale ’in girişimi ve çabasıyla kurulmuş olan bu gözlemkonutinde hayatının sonuna değin sürdürdüğü gözlemleriyle cihanin gizlerini çözmeye çalışan Hubble, II. Dünya Savaşı ’ndan sonra Mt. Wilson ve Mt. Palomar gözlemevlerinin araştırma komitesi başkanlığını da üstlenerek geniş çaplı araştırma programlarının Doğruleştirilmesinde etkili oldu.

O zamanlar çoğu gökbilimci, bütün cihanin, bizim gökada Samanyolu ’ndaordu. Fakat Hubble, Andromeda Gökadası ’nın ucunda birtakım yıldızlar gördü ve onların Samanyolu ’nun çok ötesinde oldukları tahmininde bulundu. Andromeda Gökadası ’nın başka bir gökada olduğunu, dolayısıyla bizimkinin dışında başka gökadaların da var olduğunu kanıtladı.

1924 senesinde öteki gökadaların da dünyanın içinde bulunduğu gökada Samanyolu gibi milyonlarca yıldızdan oluştuğunu ispatladı ve gökadalar arası uzaklıkları ölçtü. 1925 senesinde ilk gökada sınıflandırmasını yaptı.

1929 senesinde gökadaların süratini Milton La Salle Humason ile açıklayarak ünlü Hubble-Humason Kanunu ’nı ortaya koydu. Cihanin genişlediğine ilişkin teoriyi ortaya attı. Hubble ayrıca Bigbang teorisinin en büyük ispatçılarından biridir. Zira yıldızların ve gezegenlerin dünyadan uzaklaştığını buldu ışık tayfı sayesinde. Daha sonra bütün gezegenlerin birbirlerinden uzaklaştığını buldu.

Bu da cihanin genişlediği anlamına geliyordu. Gerçeğinde Albert Einstein teorik olarak cihanin durağan olamayacağını ispatlamış ancak zamanın görüşlerine ters düşmemek için açıklamamıştır ve bu mevzuyu “kariyerimin pişmanlığı” olarak açıklamıştır. Ve cihani bir balon, üzerindeki noktaları ise birer gezegen olarak kabul edersek balon şiştikçe gezegenler birbirlerinden uzaklaşacaktır. Buna katlanarak balonun gazını salarsak yani zamanı geri alırsak gezegenler birbirlerine yanaşacak ve 0 sıfır hacim ve ebedî yoğunluğu oluşturacaktı. Cihanin başlangıcında Bigbang yani büyük bir patlama ile olacağını tahmin etmiştir.

Ayrıca Hubble, ışık tayfı mevzusunu da inceledi. Kızıla kaymanın olabilmesi için, yıldızların bizden uzaklaşmaları gerektiğini fark etti. Gökadalar zayıfladıkça kızıla kaymanın çoğalışı da dikkatini çekti.

İsmini taşıyan dev bir teleskop, 1990 senesinde uzaya fırlatıldı.

Edwin Hubble, 26 Şubat 1924 tarihinde Grace Burke ile evlendi.

Edwin Hubble, 28 Eylül 1953 da can vermiştir.

Kitapları:
1934 – Red Shifust in the Spectra of Nebulea Bulutsuların Tayfında Kırmızıya Kayma,
1936 – The Realm of the Nebulea Bulutsuların Ülkesi,
1937 – The Observational Approach to Cosmology “Kozmolojiye Gözlemsu baskın Yaklaşım”, 1961 – The Hubble Atlas of Galaxies Hubble ’ın Gökada Atlası vefatından sonra

İçeriği Oyla

Yorum yapın