Anasayfa » Genel » Edwin Wagensveld

Edwin Wagensveld

Edwin Wagensveld Biyografisi

Aktivist, silah tüccarı Edwin Wagensveld, 2015 senesinden beri fazla sağcı protesto teşkilatı PEGIDA Hollanda’nın suratı olmuştur.

Edwin Wagensveld, 1969 senesinde Hollanda‘da doğmuştur.

Edwin Wagensveld, 2015 senesinden beri fazla sağcı protesto teşkilatı PEGIDA Hollanda’nın suratı olmuştur. Pegida Hollanda, Alman hareketi Pegida’nın Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatanperver Avrupalılar – Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes Vatanperver Avrupalılar Hollanda şubesidir.

Almanya‘da yaşayan bir Hollandalı ve işi silah tüccarı olan Edwin Wagensveld, 2018’de işletmesinden beyan edilmeyen kazanç sebebiyle vergi firariciliğinden Almanya‘da mahkum edildi.

Edwin Wagensveld, 22 Ocak 2023 tarihinde Hollanda, Lahey‘de Hollanda Meclisi önünde, İsveç ’te Kur’an-ı Kerim yakan Danimarka merkezli ırkçı Stram Kurs partisi lideri Rasmus Paludan ’a destek emeliyle Kur’an-ı kerim yırttı.

Daha evvel de 23 Ekim 2023 ve 20 Kasım 2023 tarihlerinde Kuran yakma teşebbüsü sebebiyle aynı şeyi yapan ve nezaretine alınan Edwin Wagensveld‘e bu defa müdahale bile edilmedi.

22 Ekim 2023 tarihinde Hollanda‘nın Rotterdam kentinde megafon kullanarak Hz Muhammed ’e hakaret ettiği için polis tarafından nezaretine alındı. Polisin hazırladığı dosyaya göre bunun Müslüman topluluğuna bir hakaret olarak kabul edilebileceği aktarılmıştı. Dosya araştırıldıktan sonra Edwin Wagensveld, rastgele bir kabahat işlemediği bahanesiyle serbest bırakılmış ve suçlanmamıştı.

22 Ocak 2023 tarihinde Lahey ’deki meclis binası önünde şovda, Müslümanlar için kutsal olan kitabı ateşe vermesine güvenlik eforları mani oldu. Polis, “Hollanda ’ya Müslüman göçü ve İslamlaşmayı” protesto etmek emeliyle Kur’an yakmak istediği için daha evvel iki defa nezaretine alınan Pegida lideri Edwin Wagensveld ’e, Pazar günü aynı teşebbüste bulunmaması ihtarında bulundu ve yakma teşebbüsü gidişatında nezaretine alınacağı söylendi. Bunun üzerine Edwin Wagensveld, kitabı çiğneyip sayfalarını yırtarak yere attı. Edwin Wagensveld, Kur’an’ın sayfalarını yırtarken, “Burada yalnızca ifade hürlüğü söz mevzusu. Bunun Hollanda‘da olası olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bir polis sözcüsü, yerel medyaya, Edwin Wagensveld‘in Kur’an yakmaktan bırakarak, şov hakkında belediye ile yapılan uyuşmalara bağlı kaldığı için nezaretine alınmadığını söyledi.

Türk Dışişleri Bakanlığı vakaya sert tepki gösterdi. Hollanda‘nın Ankara Büyükelçisi bakanlığa çağrılarak, protesto notası verildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın