Anasayfa » Genel » Efkan Ala

Efkan Ala

Efkan Ala Biyografisi

İçişleri Bakanı

Efkan Ala, 1965 senesinde Erzurum, Oltu ’da doğmuştur. Annesi Gönül Ala, babası Temel Ala Oltu ’da yaşamaktadır. İlkokulu Çanakpınar köyünde okudu. Ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi ’nde bitirdi. 1983 senesinde başladığı istanbul Üniversitesi Siyasal Balakalar Fakültesini 1987 senesinde bitirdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi‘nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı. 1988 senesinde kaymakamlık stajına başladı. İki sene Sakarya Valiliği maiyet memuriyeti, Bolu ’nun Gölyaka ve Isparta ’nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği misyonlarında bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir sene İngiltere ’de eğitim gördü. Bir sene İngiltere‘de hizmet içi eğitimden sonra, 1991 senesinde Trabzon ’un Dernekpazarı İlçesi ’ne Kaymakam olarak atandı. İki sene Trabzon Dernekpazarı ilçesinde, iki sene Ordu Kabataş ilçesinde kaymakamlık yaptı.

Tunceli‘de vali dayanakçılığı yaptı. Ardından İçişleri Bakanlığı’nda Eğitim Şube Müdürlüğü, Şehirler İdarizm Bakanlığı’nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik misyonlarında bulundu. 30 Ocak 2003 tarihinde Batman valiliğine atandı. Batman’ın köylerine kadar götürdüğü hizmetlerle ulusun sevgisini kazandı. İnsan Hakları Derneği’nin İHD her ay yayımladığı hak ihlalleri raporunu alan Ala, bunlara tek tek yanıt verdi. Vali Ala’nın bu tutumu başta İHD olmak üzere sivil toplum kuruluşlarınca takdir edildi. Efkan Ala ’nın Batman valiliği sırasında sigaraya karşı tutumu ile bilinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın Batman ziyaretinde, Ala’dan sigarayı bırakmasını istemesiyle Ala, bir daha sigara kullanmayacağına dair söz verdi, söznamı da yakaladı.

Sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği’ne atandı. Efkan Ala Diyarbakır Valiliği sırasında, polise, sivil toplum teşkilatlarının demokrale etmemesi direktifini verdi, terör örgütü sempatizanlarıyla terörist cenazelerindeki şovlarda hududun aşılmamasını ve teşkilatı simgeleyen sarı-kırmızı-yeşil renklere karışılmamasını istedi.

8 Eylül 2007 tarihinde Başbakanlık Müsteşarı oldu. Bu vazifesine 25 Aralık 2013 tarihine kadar devam etti.

25 Aralık 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın yaptığı hükümet revizyonunda “dışardan”, başka bir deyişle milletvekili olmayan tek ad; İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi. Vazifeyi Bakan Muammer Güler ’den devraldı.

Efkan Ala, Gülseren Ala ile konutludur ve iki çocuğu vardır.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakan olan Ahmet Davutoğlu‘nun 29 Ağustos 2014 tarihinde kurduğu 62. Türkiye Hükûmetinde yeniden İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Yarıyıl Milletvekili Genel Tercihi için mevzuat gereği Efkan Ala bulunmuş olduğu İçişleri Bakanı vazifesinden 6 Mart 2015 tarihinde istifa etti. Yerine İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk Anayasa ’nın 114. maddesi uyarınca 7 Mart 2015 ’deri geçerli olmak üzere atandı.

Efkan Ala, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel tercihlerde AK Parti Erzurum olarak seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken genel tercihlerde XXVI. yarıyıl Bursa milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde İçişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Ahmet Davutoğlu‘nun Başbakanlıktan istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde İçişleri Bakanlığı vazifesine devam etti.

31 Ağustos 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı vazifesinden istifa etti. Yerine Süleyman Soylu atandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın