Anasayfa » Genel » Ehud Olmert

Ehud Olmert

Ehud Olmert Biyografisi

Ehud Olmert, 1945 doğumlu İsrailli avukat ve politikacı. İsrail Başbakanı Ariel Şaron‘un 4 Ocak 2006‘da beyin kanaması geçirip, komaya girmesinin ardından, 16 Ocak ’ta, Kadima Partisi‘nin liderliğine seçilen Olmert, 14 Nisan 2006’da İsrail’in 12. başbakanı oldu.

Olmert, 30 Eylül 1945‘te, İsrail Devleti’nin kurulmasından 3 sene evvel, İngiliz mandası altındaki Filistin topraklarında bulunan, Binyamina yakınlarında dünyaya geldi. Kudüs Musevi Üniversitesi‘nde Hebrew University of Jerusalem psikoloji, felsefe ve hukuk eğitimi gördü.

Siyonist militan İrgun Grubu‘nun kurucusunun oğlu olan Olmert, gençliği boyunca sağcı gençlik organizasyonlarında vazife aldı. İsrail ordusunda, Golani ekibinde ve Ordu Basımevi’nde çalıştıktan sonra 28 yaşında Likud Partisi‘nden İsrail meclisi Knesset‘e seçilerek, “en genç milletvekili” ünvanını kazandı.

19932003 seneleri arasında iki yarıyıl, Yeruşalayim belediye başkanlığı misyonu yaptı. 2003 tercihlerinin ardından İsrail hükümetinde Başbakan Takviyeciliğine getirildi. Ayrıca Sanayi, Ticaret, Eriştirme ve Çalışma Bakanı misyonlarında bulundu.

Ehud Olmert, Ariel Şaron’un 2. başkanlık yarıyılında, başbakan dayanakçısı ve Şaron’un en ehemmiyetli sponsoru oldu. Şaron Likud Partisi‘nden bölüp Kadima‘yı kurmaya karar verdiğinde, partiye katılan ilk adlardan bkocaman Olmert’ti. Başbakanlığının netleştiği 28 Mart tercihlerinin ardından yaptığı konuşmada azınlıkların hakkını gözeten, barış dolu, huzurlu, gelişmiş, eğitime, kültüre ve bşehrime umursayan ve en ehemmiyetlisi Filistinlilerle barışı öngören bir siyaset izleyeceğini vurguladı.

Bundan sonra da izleyeceği siyasette, Şaron’un açtığı yoldan ilerleyeceğini sarihçe söyleyen Olmert’in görüşleri, ananesel sağ kanattan değişiklik talep etmektedir. Bunun sebebi, İsrail Başbakanı’nın aile bireylerinin siyasi duruşlarına bağlanmaktadır. Olmert’in şu sözleri de bu iddiaları takviyeler kalitededir:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Aramızda çok fazla ihtilaf ve hiddet var. Benim üzerimde tesirleri oldu ve bundan şeref dinliyorum. Onların üzerinde de benim bir tesirimin olduğunu düşünmek isterim.

Ehud Olmert, sol görüşleriyle tanınan ve Barış Şimdi Hareketi‘nin bir abonesi olan sanatçı eşi Aliza‘yla dördü öz bkocaman da evlat edinilmiş olmak üzere beş çocuk babasıdır.

Ailesi

Kızlardan en büyüğü Michal, psikoloji mastırı yapmakta ve yaratıcı düşünce üzerine seminerler vermektedir.

Danna adındaki kızları da Tel-Aviv Üniversitesi‘nde edebiyat doçentidir ve lezbiyen partneriyle yaşamaktadır. Danna, ayrıca insan hakları organizasyonunda da çalışmaktadır ve işgal altındaki topraklarda kurulan İsrail hakimiyet noktalarında Filistinliler’e karşı yapılan makûs muameleleri izleyen bir teşkilatla bağlantılıdır.

Oğulları Shaul evli bir sanatçıdır ve ailesiyle New York‘ta yaşamaktadır. Shaul, ayrıca İsrail futbol ekiplerinden Beitar Yeruşalayim‘in sözcüsü olmuş Babasının yakaladığı ekip, bir ara orduda da çalışmış ve sol görüşlere sahiptir.

En ufak oğulları Ariel, Paris‘te Sorbonne Üniversitesi‘nde edebiyat eğitimi görmektedir ve İsrail’de hayli gizeme dışı olan bir kararla askerlik yapmayı yalanlamıştır.

Evlat adı da Shuli‘dir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın