Anasayfa » Genel » Eguine Bouchard

Eguine Bouchard

Eguine Bouchard Biyografisi

Eguine Bouchard, beynelmilel tanınması, 2012 ’de Wimbledon Junior şampiyonluğu ile oldu. 2014 Wimbledon’da teklerde final oynayarak, bir Grand Slam turnuvasında final oynayan ilk Kanadalı olmuştur.

Eguine Bouchard, 25 Şubat 1994 tarihinde Kanada ’da Montreal ’de doğmuştur. Mike ve Julie Bouchard çiftinin ikiz çocuklarından bkocamandır. Öbürü, 6 dakika daha büyük olan çift yumurta ikizi Beatrice Bouchard’tır. Ayrıca 1995 doğumlu Charlotte adlı bir kız kardeşi ve 1999 doğumlu William adlı bir erkek kardeşi daha vardır. Kendisi ve ikizi Beatrice, isimlerini York Dükü Prens Andrew‘in kızlarından almıştır. Montreal ’de, Westmount ’da İngiliz eğitimi alarak yetişmiştir.

Eguine Bouchard, tenis oynamaya 5 yaşındayken başladı. Montreal‘de bulunan Tennis Canada’nın Ulusal İdman Merkezi’nin bir abonesidir. The Study ve Westmount High School mekteplerinde eğitim gördü. 12 yaşındayken, en iyi çocukluk dostlarından Laura Robson ile tanıştığı Florida‘ya taşındı ve burada Nick Saviano ona koçluk yapmaya başladı. 15 yaşındayken Westmount’a idmanlar için geri döndü. Oldukça başarılı bir talebelik yaşamı oldu ve yaşamını hekim olarak sürdürmek de kafasından geçmiştir.

Yaşamında iki koçun ehemmiyeti çok büyüktür. İlki Amerika senelerinde ona evrim geçirten NICK SAVIANO, değişiği de 2013 ’de onun defansif tarzını, fobisiz bir atak silahı ile birleştirip ‘ALL AROUND‘ bir oyuncu olmasını sağlayan daha önceki Fransız raketlerden NATHALIE TAUZIAT!

178 cm. boyunda olan Eguine Bouchard, 2005 senesinde kariyerinin ilk turnuvasına Fransa‘da katıldı. Takip eden yarıyıllarda Kosta Rika ve Burlington‘da muhtelif ITF tekler ve çiftler turnuvalarında başarılı maçlar çıkardı. Henüz 15 yaşındayken Toronto‘da 18 yaş altı Kanada Salon Turnuvası’nı kazandı. Ertesi sene kariyerinin ilk profesyonel ana tablo galibiyetini İtalya‘da aldı.

2009 senesinde WTA’da yarı finalde dünya 3 numarası Simona Halep‘i eleyerek grand slamlerde final görmeyi başaran ilk Kanadalı oldu ve finalde yenildi.

İlk profesyonel şampiyonluğunu Avustralya‘da kazandı. İkinci şampiyonluğuna ise 2011 seneyi Nisan ayında Hırvatistan‘da kazandı. Sakatlığı suratından Fransa Sarih’a katılamadı. Wimbledon‘da ise çeyrek finalde elendi. Çift Kızlar da ise partneri Grace Min ile Wimbledon şampiyonu oldu.

2012 senesinde Avustralya Sarih’ta yarı finale kadar çıktı ama elendi. Kariyerinin ilk çiftler ITF şampiyonluğunu Amerika‘da elde etti. Ardından Bouchard kariyerinin üçüncü profesyonel tekler şampiyonluğuna İsveç‘te Katharina Lehnert‘i geçerek elde etti. Yeniden 2012 senesinde Wimbledon gençler şampiyonu oldu. 2012 senesinin Temmuz ayının sonunda kariyerinin 5. tekler ITF şampiyonluğuna Quebec‘te erişti. Citi Open’a turnuva kartıyla katılıp kariyerinin ilk WTA çeyrek finaline erişti. Sezon sonuna Doğru Toronto‘da ilk 50.000$’lık bir turnuvada şampiyon oldu.

2012 senesinde Wimbledon’da ünlü tenis oyuncusu Roger Federer ile tanışma fırsatı buldu. 2013 senesinde WTA Tour kapsamında, tenisci Nathalie Tauziat ile çalışmaya başlamış ve yarı zamanlı olarak onunla seyahat ettiğini belirtmiştir. Tauziat’ın çalıştırıcılığı sırasında, gençler seviyesindeki defansif reyin stilinden asabi reyin stiline geçiş yapmıştır.

2013 senesinde Miami Masters’ta dünya 2 numarası Maria Sharapova ’ya Mariya Şarapova 2. turda elendi. Daha sonra Fransa Sarih turnuvasında Grand Slam‘e ana tablodan katılma uğrunu tutan Eguine Bouchard, yeniden Maria Sharapova‘ya 2. turda elendi.

2013 senesinde WTA Senenin Çaylağı mükâfatını kazandı ve 1983’ten beri bu mükâfatı alabilen ilk Kanadalı tenisçi oldu.

Eguine Bouchard, 2014 Wimbledon‘da teklerde final oynayarak, bir Grand Slam turnuvasında final oynayan ilk Kanadalı olmuştur.

Eguine Bouchard, 2015 senesinde Avustralya Sarih’ta çeyrek finalde yeniden Maria Sharapova ’ya yenilmekten kurtulamadı.

2017 senesinde Madrid Sarih Tenis Turnuvası’ndaki tek kadınlar çabasında Maria Sharapova‘yı 2-1 yenen Eugenie Bouchard, ismini 3. tura yazdırdı.

Eguine Bouchard, 2018 senesinin ilk Grand Slam‘ı Avustralya Sarih’ta 2. turnuvada Simona Halep ile karşılaştı ve yenildi.

Tenisi bıraktıktan sonra modellik yapmayı düşündüğünü söyleyen Eguine Bouchard, 2018 senesinde Sports Illustrated mecmuasına plajda bikinili pozlar verdi.

Kazandığı Mükâfatlar:
2013 – WTA Senenin Çaylağı
2013 – Tennis Canada Senenin Kadın Oyuncusu
2013 – Bobbie Rosenfeld Mükâfatı
2014 – WTA Senenin En Çok Gelişim Gösteren Oyuncusu
2014 – Tennis Canada Senenin Kadın Oyuncusu
2014 – Bobbie Rosenfeld Mükâfatı

İçeriği Oyla

Yorum yapın