Anasayfa » Genel » Egemen Bostancı

Egemen Bostancı

Egemen Bostancı Biyografisi

70 ’li senelerin ünlü organizatörlerindendir. Hisseli Şahaneler Kumpanyası’nı Haldun Dormen ile sahneye koymuştur.

Egemen Bostancı, 1938 senesinde Çanakkale ’nin ilçesi Eceabat ’da Muzaffer hanımın oğlu olarak doğmuştur.

Egemen Bostancı, 1957 yınde muhabir olarak işe başladı. Cumhuriyet gazetesi, Hür Vatan, Hareket, Hafta Sonu gazeteleri ve Kim mecmuası ile Akis mecmuasında muhabir olarak çalıştı. 1960’lı senelerde şov dünyasının cazibesine kapılan Egemen Bostancı, 1973 senesinden itibaren büyük organizasyonlar tertip etmeye başladı. 1979 senesinde Uluslarlar Arası Sanat Şovları A.Ş. ’yi kurdu.

1979‘da Rejisini Haldun Dormen‘in yaptığı “Merhaba Müzik” müzikal, Nükhet Duru, Füsun Önal, Perran Kutman, Ersan Erdura, Aksi Virjin Seyfi Dursunoğlu ve Tolga Han Dans Grubu ile Rumelihisarı’nda başlıyordu. Sunuculuğunu Halit Kıvanç‘ın yaptığı müzikal ilk geceden izdihama uğruyordu.

Surp Agop Sağlık Kurumu Vakfı’na ait olan arazide 1960’lı senelerde inşa edilen Ün Tiyatrosu 80’li senelerde Egemen Bostancı tarafından onarılarak müzikhol haline getirilmiştir.

Egemen Bostancı, 3 Mart 1980 tarihinde ilk kere “Hisseli Şahaneler Kumpanyası” müzikalini İstanbul Ün Sineması’nda sahneledi. Egemen Bostancı ve Haldun Dormen tarafından sahneye konan müzikalde; Erol Evgin, Nevra Serezli, Mehmet Ali Erbil, Adaletliye Naşit, Ayşen Gruda, İlyas Salman, Belkıs Dilligil, Asuman Arsan, Turgut Boralı ve Kartal Kaan gibi oyuncular rol aldı. Erol Evgin‘in popüler olduğu yarıyıla tesadüfen bu müzikalde, “Hep Böyle Kal” ve “Söyle Canım” şarkıları da yarıyılın pop müziği içerisinde ehemmiyetli bir yer edindi.

Egemen Bostancı ’nın organizatörlüğünü yaptığı ve Haldun Dormen‘in yazıp idarediği, şarkı lafları Çiğdem Talu‘ya, besteleri Melih Kibar‘a, tertip etmeleri ve müzik yönetimi Esin Engin‘e ait olan “Hisseli Şahaneler Kumpanyası” müzikali, Türkiye’de 600’den fazla sahnelenmiştir.

1983‘e gelindiğinde yeniden Haldun Dormen ve Egemen Bostancı bir müzikal daha yaratırlar. “Şen Sazın Bülbülleri”. Kadroda, Nevra Serezli, Adaletliye Naşit, Lale Belkıs, Erol Evgin, Ayşen Gruda, Belkıs Dilligil, Ayten Erman, Uğur Yücel, Ergun Köknar, Gafur Uzuner, Ateş Böceği Ercan Bostancıoğlu ve Necla Nazır vardır. Müziklerini Ali Kocatepe, Çetin Akçan ve Necdet Tokatlıoğlu yapmıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: Ayşe Günverdi. Boşandı. Nuri Bostancı ve Emine Bostancı isminde iki çocuğu vardı.
2.eşi: Zeynep Aksoy. Boşandı.

Egemen Bostancı, 6 Mart 1986 tarihinde Ankara ’da 48 yaşında iken kalp yetmezliğine can vermiştir. Cenazesi istanbul ’a getirilerek Silivrikapı kabirliğindeki aile kabristanına defnedildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın