Anasayfa » Genel » Egemen Bağış

Egemen Bağış

Egemen Bağış Biyografisi

Bakan, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş görüşmeci misyonu yapmıştır.
Egemen Bağış, 23 Nisan 1970 tarihinde babası Bingöl Ulusal Eğitim Müdürü olduğu için Bingöl ’de doğmuştur. 23 Nisan ’da doğduğu için Egemen koymuşlar isminı. Aslen Siirt ’lidir. Babası Abdullah Bağış 1974–1979 seneleri arasında Adalet Partisi Siirt Belediye Başkanlığı yapmıştır. Annesinin ismi Güler’dir.

Babası 1985 yılında New York‘a eğitim ataşesi olarak atandı, oraya taşındılar. Babasının misyonu bittikten sonra da Egemen Bağış Amerika ’da kalmaya devam etti.

ABD. New York ’da “The Baruch College of The City University of New York” Şirket Fakültesi İnsan Kaynakları bölümünde lisans eğitimi görüp, Kamu Yönetimi üzerine de yüksek lisans yapmıştır.

ABD New York‘ta Turkish Link Danışmanlık, kurdu. Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanlığına iki dönem oybirliği ile seçildi. Yurt Dışındaki Türkler Danışma Heyetinda misyon yaptı. İstanbul Modern ve Santral Müzelerinin kurucuları arasındadır. İtalya Devlet Nişanı sahibidir.

2002 yılında AKP ’den İstanbul Milletvekili seçilmiştir. AK Parti Dış İlişkilerden Mesul Genel Başkan Takviyeciliği yapan Bağış, Genel Başkan Destekçisi olarak AK Parti’nin en yüksek yürütme organı olan Merkez Yürütme Heyeti üyeliğinde bulunmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın davetiyle ABD‘deki 17 senelik hayat düzenini bozup Türkiye’ye geldi, politikaya atıldı. 2002’den bu yana Başbakan Destekçisi olarak Başbakan’la birlikte dolaşmadığı ülke kalmadı. Sonra da 8 Ocak 2009 tarihinden itibaren AB’den mesul Devlet Bakanı ve başmüzakereci olarak omuzunda daha ağır bir yükle dolaşmaya devam etti.

AKP. Hükümetinde 8 Ocak 2009 tarihi itibariyle AB ile bütün abonelik görüşmelerini yürütmek üzere baş görüşmeci ve devlet bakanı olarak misyon almıştır. Tekerrür Temmuz 2011 ’de heyeten 61. Hükümette, AB ile bütün abonelik görüşmelerini yürütmek üzere Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci misyonune getirilen Egemen Bağış, Cumhuriyet tarihinin ilk Avrupa Birliği Bakanı ve Türkiye Cumhuriyeti ’nin Avrupa Birliği Nezdindeki Röportaj Kurulu Başkanıdır.

Egemen Bağış, 22.Dönem Türkiye-ABD Parlamentolar arası Arkadaşlık Grubu Başkanlığı ’na seçilmiştir. Bu arada, NAnkara Ticaret Odası-Parlamenterler Asamblesi PA Transatlantik Komisyonu Başkanlığı ve NAnkara Ticaret Odası-PA Türk Grubu Başkan Takviyeciliği Bağış’ın 22.Dönem ’de yaptığı öteki vazifeler arasındadır.

Egemen Bağış 1990′larda, New York ’tayken, New York’ta bulunan Türk Amerikan Dernekleri Federasliği ile iki kere üst üste seçilen tek başkan olma unvanını almıştır. Öteki yandan, bir devlet bkocamanımı olan Yurt Dışındaki Türkler Danışma Heyeti’nda aza olarak hizmet vermiştir.

İstanbul Balaka Üniversitesi Küresel Sorunlar Platformu ’nun kurucusu olan Bağış, Platform ’un Danışma Heyeti Başkanlığı misyonuni de yürütmektedir. Aynı zamanda, kurucuları arasında yer aldığı İstanbul Merkezi Brüksel Yönetim Heyeti Abonesidir.

Bağış, 2006 yılında “Cavaliere”, 2011 yılında da “Commendatore” İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanları ile onore edilmiştir.

Egemen Bağış, 29 Ekim 1991’de New York Hilton’da Cumhuriyet Balosu’nda tanıştığı Beyhan N. Bağış ile evli olup iki çocuk babasıdır.

25 Aralık 2013 tarihinde yapılan kabine farklılığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı misyonuni bırakmıştır.

2002–2011 seneleri arasında yürüttüğü vazifeler :
T.C. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci
AK Parti Dış İlişkiler ve Dış Temsilciliklerden Mesul Genel Başkan Destekçisi
AK Parti Merkez Yürütme Heyeti Azası
AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Heyeti Azası
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dış İlişkiler Danışmanı
Türkiye-ABD Parlamentolar Arası Arkadaşlık Grubu Başkanı
NAnkara Ticaret Odası-Parlamenterler Asamblesi Transatlantik Komisyonu Başkanı
NAnkara Ticaret Odası-PA Türk Grubu Başkan Destekçisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın