Anasayfa » Genel » Ekaterini Sakelaropulu

Ekaterini Sakelaropulu

Ekaterini Sakelaropulu Biyografisi

22 Ocak 2023 tarihinde Yunanistan‘da yapılan cumhurbaşkanlığı tercihlerinde mecliste 261 rey alan Ekaterini Sakelaropulu, Yunanistan‘ın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Ekaterini Sakelaropulu, 30 Mayıs 1956 tarihinde Yunanistan ’ın Selanik şehrinde doğmuştur. Babası Yargıtay egemeni idi. Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Fransa ’nın başkenti Paris ’de Sorbonne Üniversitesinde yüksek lisans seviyesinde tüzük ve yönet hukuku okudu. Eğitiminin ardından değişik müesseselerde çalıştı.

Ekaterini Sakelaropulu, kedileri çok hoşlandığı için sosyal medyada ‘cat lady’ olarak tanınmaktadır. 1982 senesinde Danıştaya rapörtör olarak atandı. Ekim 2015’te Danıştay başkan dayanakçılığına atandı ve 17 Ekim 2018 tarihinde Danıştay Başkanlığına getirildi.

Ekaterini Sakelaropulu, Danıştay Yargı Görevlileri Derneği abonesidir. Dernek hakkında birçok görevde bulundu: genel sekreter 1985-1986, başkan destekçisi 2006-2008 ve başkan 1993-1995, 2000-2001. Akademik mecmualarda kumpaslı olarak akademik yazı ve yazılar yazdı. Özelikle etraf, azınlık ve muhacir hakları üzerindeki hassasiyeti ile tanınıyor.

Ekaterini Sakelaropulu ’in evlenip boşandığı eşinden bir çocuğu vardır. Ortağı avukat Pavlos Kotsonis ile birlikte yaşamaktadır.

22 Ocak 2023 tarihinde Yunanistan‘da yapılan cumhurbaşkanlığı tercihlerinde Başbakan Kiriakos Miçotakis başkanlığındaki Yeni Demokrasi Partisi ND hükümetinin adayı Danıştay Başkanı Ekaterini Sakellaropulu, mecliste 261 rey alarak Yunanistan‘ın ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Sakellaropulu, tek aday olarak katıldığı tercihin ilk turunda, 300 sandalyeli meclisin oylamaya katılan 294 milletvekilinden 261’inin “evet” oyunu aldı. Karşıların aday göstermediği tercihlerde, ND’nin yanı gizeme Radikal Sol İttifak Partisi SYRIZA ve Başkalaşım Hareketi Partisi KİNAL “evet” oyu kullanırken, Sakellaropulu’nun adaylığına karşı çıkan Yunanistan Komünist Partisi KKE, Yunan Çözümü Partisi ELY ve daha önceki Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in başkanlığındaki Mera25 Partisi milletvekilleri ise “çekimser” kaldı. Yunanistan kanunlarına göre, cumhurbaşkanlığı tercihlerinde milletvekillerinin “hayır” oyu kullanması öngörülmüyor.

Ekaterini Sakelaropulu, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos‘un 13 Mart 2023 tarihinde görev müddetinin sona ermesinin ardından 14 Mart 2023 tarihinde yemin ederek 5 senelik görevine başlayacak.

İçeriği Oyla

Yorum yapın