Anasayfa » Genel » Ekmel Hürol

Ekmel Hürol

Ekmel Hürol Biyografisi

Ekmel Hürol, 1926 senesinde İstanbul ’da doğmuştur. 1950 senesinde Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bvefatından mezun oldu. Aynı sene Ankara Devlet Tiyatrosu‘nda misyona başlayarak sahneye çıktı. “Faust” ve “Müfettiş” gibi oyunlarda oynadı. Çocuk oyunları ve radyo skeçleri yazdı. Ankara Radyosu‘nda programlar yaptı.
Ekmel Hürol, Devlet Tiyatrosu’ndan ayrıldı ve 1967 senesinde Ankara Mithatpaşa Tiyatrosu’nu kurarak, 6 sene burada çalıştı. Başkaldırıcılar, Çılgın Emine gibi oyunları Almanya, Belçika ve Fransa‘ya yaptığı turnelerde başarıyla oynadıktan sonra 1972 senesinde tiyatro parçaladı.

1972 senesinde Ankara Mithatpaşa Tiyatrosu parçaladıktan sonra yine Devlet Tiyatrosu’na döndü.

Ekmel Hürol, Opera Sanatçısı Meserret Soyak ile evlendi. Müjdat Hürol d.1955 ve Ali Hürol d 1950 isimlerinde iki oğlu oldu. Boşandıktan sonra 1961 senesinde tiyatrocu Beyhan Saran ile evlendi. Daha sonra bu konutluluğu da boşanma ile sonuçlanmıştır.

Oyunculuğun un yanı gizeme, bazı oyunları sahneye koydu. Ankara Radyosu‘nda programcılık yaptı. Radyo oyunlarında rol aldı.

Ekmel Hürol, 1952 senesinde sinemaya yönelerek, senaryosunu yazıp, rejisörlüğünü yaptığı, kendisine de rol verdiği ilk filmi “O Adam Kim?”i çekti. Bunu idarediği 2. filmi Mukadderatın Mahkumları” takip etti. Onda da oyuncu olarak rol aldı.

Devlet Sanatçılığı unvanını ilk kazanan sanatçılar arasında yer alan Hürol, son olarak İzmir Devlet Tiyatrosunda misyon yaptı ve 1992 senesinde emekliye ayrıldı.

Ekmel Hürol, takribî 6 aydır devam eden akciğer rahatsızlığından kurtulamayarak, 29 Kasım 1999 tarihinde İzmir ’de 73 yaşına can vermiştir. Cenazesi, Karşıyaka Örnekköy Kabirliğinde toprağa verildi.

Rejisörlüğünü yaptığı bazı tiyatro Oyunları :
1973-1974 – Ceza Yasayı : Refik Ahmet Nuri Sekizinci – Devlet Tiyatroları Ankara
1973-1974 – Yaz Bitti : Aldo Nikolai – Devlet Tiyatroları İstanbul
Deniz’in Mektubu
İkiz Kardeşim David
Hizmetçiler

Rol aldığı bazı tiyatro Oyunları :
Faust : Johann Wolfgang von Goethe– Ankara Devlet Tiyatroları
Müfettiş : Nikolay Vasilyeviç Gogol – Ankara Devlet Tiyatroları
Başkaldırıcılar
Çılgın Emine
1962 – Ağaçlar Ayakta Can Verir : Alejandro Casona – Ankara Devlet Tiyatroları
1947 – Bayanlar Arasında : Oktay Rıfat – Ankara Devlet Tiyatroları

Rejisörlük yaptığı Filmleri :
1953 – Mukadderatın Mahkumları – Vedii Cezayirli ile beraber
1951 – O Adam Kim
Senaryo :
1951 – O Adam Kim

Oyuncu :
1953 – Mukadderatın Mahkumları
1951 – O Adam Kim

İçeriği Oyla

Yorum yapın