Anasayfa » Genel » Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeleddin İhsanoğlu

Ekmeleddin İhsanoğlu Biyografisi

2005 – 2014 seneleri arasında İslam Konferansı Teşkilatı genel sekreterliği misyonu yaptı.
Ekmeleddin İhsanoğlu, 1943 senesinde Kahire‘de doğmuştur. Aslen Yozgat ’lıdır. Annesi Seniye Hanım, Babası İhsan efendidir. Liseyi Kahire’nin en iyi liselerinden bkocaman sayılan Hidiviye Lisesi’nde okudu. Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden 1966 senesinde mezun oldu. Sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik yaşamına Türk Dili ve Edebiyatı okutmanı olarak misyon alarak devam etti. Kahire Ulusal Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile alakalı araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. Türk kültürünü Araplar’a tanıtmak için Hamid, Tevfik Fikret, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Necip Fazıl Kısakürek gibi şairlerden birçok yapıtı Arapça’ya çeviri etti.

Mehmet Akif Ersoy, Mısır’da kaldığı sürece en büyük yakınlığı Ekmeleddin İhsanoğlu ’nun babası Yozgat ’lı İhsan Efendi’den görmüştür.

1962 – 1966 seneleri arasında babasının da misyon yaptığı Ulusal Kütüphane’de iş bularak Türkçe yazma ve basma kitapların kataloglanmasında Nasrullah Tırazı ile birlikte çalıştı.

1970 senesinde, master’ını bitiren Ekmeleddin İhsanoğlu, artık Mısır’daki misyonunu bitirdiğini düşünerek annesi Seniye Hanım’ı alıp o güne kadar hiç görmediği anavatana kazanç ve doktorasını yapacağı Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde misyona başlar. 1974 senesinde Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını yaptıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde hekime sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984 senesinde profesör oldu.

1984 senesinde de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne profesör olarak intisap ederek Bilim Tarihi Anabilim Dalı’nı kurdu.

24 sene boyunca İslam Konferansı Teşkilatı İKÖ İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu misyonunun yanı gizeme İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bvefatı ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Belgeleme Merkezi müdürlüğü vazifelerinde bulundu. 2005 senesinde İslam Konferansı Teşkilatı genel sekreterliğine seçildi 2014 senesine kadar bu vazifede bulundu.

Ekmeleddin İhsanoğlu ’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası hakkında farklı dillerde çok rakamda kitabı vardır.

UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki vazifelerinin yanı gizeme millî ve beynelmilel birçok bilim müessesesinin azası olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası2000, Ürdün Bcerahatçi Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

Ekmeleddin İhsanoğlu,1972 senesinden beri eczacı Füsun Hanım’la konutludur. 3 çocuğu vardır.

Avrupa ’nın önde gelen kuruluşlarından Ducci Foundation tarafından 2015 Barış Ödülşana, Ekmeleddin İhsanoğlu layık görüldü. 25 Mart 2015 tarihinde Roma ’da Compidoglio Epilepsiyi ’nda yapılan törenle ödülü kendisine ibraz edildi.

7 Nisan 2015 tarihinde, 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan milletvekili tercihlerine Milliyetçi Hareket Partisi‘den istanbul 2. bölge 1. gizeme milletvekili adayı oldu. 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul milletvekili olmuştur.

Ödülleri :
2000 – Türkiye – Devlet Üstün Hizmet Madalyası
2000 – Ürdün Bcerahatçi Derece İstiklal Madalyası,
2000 – İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası
2000 – Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı
2008 – 2008 ’de Beynelmilel Bilim Tarihi Yüksekokulu tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu
2009 – Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanı
2009 – Malezya‘da en üst sivil unvan olan Tansri unvanı
2010 – “İslamofobiye karşı verdiği gayret ve Keşmir mevzusundaki çabaları” sebebiyle Pakistan‘da azami unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı

Fahri Doktoraları:
1994 – Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul, Türkiye
1996 – Dowling College, Long Island, New York, ABD
2000 – Azerbaycan Cumhuriyeti Bilim Yüksekokulu
2001 – Sofya Üniversitesi, Bulgaristan
2001 – Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek
2004 – Tataristan Bilim Yüksekokulu
2006 – Università degli Studi di Padova, İtalya
2007 – University of Exeter, İngiltere
2008 – Uşak Üniversitesi, Uşak, Türkiye

İçeriği Oyla

Yorum yapın