Anasayfa » İlaç Rehberi » Elocon

Elocon

Emla nedir ne için kullanılır, Emla nasıl kullanılır, Emla ’in saklanması, Emla ’i kullanmadan evvel dikkat edilmesi gerekenler, Emla’in mümkün yan tesirler nelerdir.

Krem

Lidokain 25 mg,prilokain 25 mg/g

Ambalaj:

 5 adet 5 gramlık tüp ve 5 adet Tegadermtransparan pansuman.

Endikasyon:

 IV kateter takılması ya da kan alma gibi iğne işlevlerinde; yüzeyel cerrahi girişimler gibi topikal ten anestezisinin gerekli olduğu gidişatlarda;genital mukozada, misalin yüzeyel cerrahi girişimler ve infiltrasyonanestezisinden evvel; bacak ülserlerindeki yara debritman uygulamalarındanönce kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Amid tipi yerel anesteziklere ya da bileşimdeki maddelere fazla duyarlılık, konjenital ya da idiopatik methemoglobinemi de kontrendikedir.

Uyarılar:

 Bacak ülserleri dışındaki sarih yaralar üzerine uygulanmamalıdır.Atopik dermatitli hastalarda kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Çocuklarda genital mukoza üzerine uygulanmamalıdır. Bununla birlikte, yenidoğanlarda sünnet emeliyle kullanıldığında, sünnet teni üzerine uygulanan 1 g’likdozun güvenli olduğu ispatlanmıştır. Kornea irritasyonuna yol açması sebebiyle göze yakın bölgelere uygulanırken dikkatli olunmalıdır.Hasar görmüş kulak çeperi üzerine uygulanmamalıdır. BCG gibi cilt için canlı aşı uygulamalarından evvel kullanılmamalıdır. Doğurganlık Çağındaki bir hayli bayanda kullanılmış, fetal malformasyon çoğalış ya da Doğrudan veya dolaylı hiçbir hasarlı tesiri bildirilmemiştir.Terapötik dozlarda kullanılan lidokain ve prilokainin anne sütünegeçen ölçüyü, bebek üzerinde tehlike oluşturmayacak kadar düşüktür.

Yan Tesirleri:

 Geçici solukluk, eritem ve ödem gibi geçici yerel tepkinler görülebilir. Seyrek olarak, ilk uygulama anında yanma ya da kaşınma hissine neden olabilir. Yerel anestezik müstahzarlar çok seyrek olarak anafilaktik şok dahil olmak üzere alerjik tepkinlere neden olabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Yüksek dozlarda, özellikle sülfonamidler gibi methemoglobinemi uyardığı öğrenilen ilaçlarla rehabilitasyon edilen hastalarda methemoglobin kıymetini yükseltebilir. Toksik tesirleri aditif olduğundan, bu kombinasyon, başka yerel anestezikler ya da yerel anestezik yapısına eş ilaçların kullanıldığı hastalarda yüksek dozlarda sistemik toksisite tehlikesini artırabilir.

Doz Teklifi:

 Ten üzerine kalın bir katman halinde sürülür ve kapalı pansuman ile kapatılır. 10 cm2’lik bir alan için takribî 1.5 gEmlakrem kullanılması önerilir.Kapalı pansuman 5 saat süreyleyerinde kalabilir.Genital Mukoza yetişkinler: Genital siğiller condylomataacuminate gibi lokalize lezyonların cerrahi ve yerel anesteziklerin enjeksiyonundan evvel, takribî 5-10 gr krem 5-10 dakika süreyleuygulanır.Bacak ülserleri yetişkinler: Bacak ülserlerindeki mekaniktemizlik ve debridman harekâtlarında kullanılır. Bacak ülseri üzerine en fazla 10 g olmak üzere takribî 1-2 g/10 cm2 krem kalın bir katman halinde sürülür, kapalı pansuman ile örtülür.Uygulama en az 30 dakika sürmelidir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın