Anasayfa » Sağlık » ENGİNARIN YARARLARI BİTMİYOR

ENGİNARIN YARARLARI BİTMİYOR

Tıpta işini iyi ve Doğru biçimde icra edeceklerine dair andı tıp talebeleri mezun olduğunda etmektedir. Bu yemin insanların yaşamına saygı dinlemek ve hasar vermemek ilkeyi üzerine heyetidir.

Tıp ta yemin denilince ilk akla gelen Hipokrat Yeminidir. Hipokrat M. Ö. 460 – 370 takribî 2500 sene evvel tıbbın özellik talep eden bir sanat olduğu fikrini özümseyerek, bu sanatı yapacak olanları muhakkak bir yemin çevresinde birleştirmek ve sanatın mukaddesliğini ifade edebilmek emeli ile böyle bir metni gelecek kuşak hekimlere servet vazgeçmiştir.

Tıpta yemin Hipokrat ’tan sonra da Galen, Laennec, Hufeland gibi ünlü adların da alaka odağı olmuş ve bu hekimlerde kendi oluşturdukları metinleri tıp dünyasına armağan etmişlerdir. Ancak antların yalnızca adları değişmiş, anlam ise Hipokrat Yemininde olduğu biçimi ile kalmıştır. “Yaşama saygı dinlemek ve hasar vermemek.”

Orijinal Hali

“Hekim apollon aesculapions, hygia panacea ve tam tanrı ve tanrıçalar ismine! Yemin içerim, onları tanık ve tanık meblağım ki, bu yeminimi ve verdiğim lafı eforum gücüm yettiği kadar yerine getireceğim. Bu sanatta öğretmenimi, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya gereksinimi olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Bilmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu sanatı bir fiyat veya bono almaksızın öğreteceğim. Reçetelerin misallerini, ağızdan bilgileri şifahi bilgiyi ve başka dersleri evlatlarıma, öğretmenimin çocuklarına ve hekim yemini içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim. Eforum yettiği kadar rehabilitasyonumu hiçbir müddet makûsluk için değil, dayanak için kullanacağım. Benden ağı zehir isteyene onu vermeyeceğim gibi, böyle bir hareket stilini dahi nasihat etmeyeceğim. Bunun gibi hamile bir bayana çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat yaşamımı, sanatımı pak bir biçimde kullanacağım. Bıçağımı mesanesinde taş olan mustariplerde dahi kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terk edeceğim. Hangi eve girersem gireyim, hastaya dayanak için gireceğim. Maksatlı olan tam makûsluklardan sakınacağım. İster hür ister köle olsun erkek ve bayanların bedenini makûsa kullanmaktan mazarrattan kaçınacağım. Gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla münasebette iken çevremde olup bitenleri, görüp duyduklarımı bir gizem olarak gizleyeceğim ve kimseye açmayacağım. Vegrorum arcana visa, audita intellecta nemo eliminet.”

Günümüzdeki Hali

“Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri makûsa kullanmayacağıma, yaşamımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, insan yaşamına salt surette saygı göstereceğime ve bilgilerimi insanlık aleyhine kullanmayacağıma işim dolayısıyla bildiğim gizemleri gizleyeceğime. Öğretmenlerime ve meslektaşlarıma saygı göstereceğime din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının misyonumla vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime işimi içtenlikle ve gururla yapacağıma iffetim ve onurum üzerine yemin ederim.”

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın