Anasayfa » Genel » Erol Manisalı Kim? Erol Manisalı Kaç Yaşında, Neden Öldü?

Erol Manisalı Kim? Erol Manisalı Kaç Yaşında, Neden Öldü?

Erol Manisalı Kim, kaç yaşında suali merak ediliyor. Gazeteci Erol Manisalı’nın 82 yaşında yaşamını kaybetmesi beğenenlerini üzdü. İnternette Erol Manisalı Kim, Neden can verdi suallerine cevap arandı. İşte Erol Manisalı’nın yaşamı…

EROL MANİSALI KİMDİR?

Erol Manisalı, 20 Temmuz 1940’ta İstanbul’da doğdu. Vefa Lisesi mezunu olan Manisalı, ardından London School of Economics ’deki eğitimini bitirdi ve 1975’te profesör unvanını aldı. Manisalı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim azalığı yaptı ve müessesenin Avrupa ve Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nin başkanlığında çalışmalar yürüttü. İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Avusturya, Norveç ve Mısır’da konferanslar verdi ve beynelmilel konferanslarda faal katılımcı olarak bulundu. Türk ekonomisi ve AB ilişkileri kapsayan raporları bulunan Manisalı, Okan Üniversitesi İktisadi ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi’nde de öğretim azalığı yaptı.

Erol Manisalı Kim? Erol Manisalı Kaç Yaşında, Neden Öldü?

Ergenekon soruşturması kapsamında, 13 Nisan 2009’da hapsedilerek göz altına alındı ve duruşmaya sevk edilerek hapsedildi. 4 Haziran 2009’da cezaevinde rahatsızlık geçiren Manisalı’nın, yapılan değerlendirmeler neticesinde beyin damarlarında tıkanıklık olduğu fark edildi. İnme tehlikesini önleyebilmek için kan sulandırıcı rehabilitasyonuna başlandı.

Manisalı’ya, tetkik sırasında memesinde fark edilen bir kitle neticesinde kanser teşhisi kondu. Bu kitle, muvaffak olalı bir harekâtla alındı. Avukatları, Manisalı’nın sağlık problemleri sebebiyle tahliyesini istedi ve 11. Ağır Ceza Mahkemesi soruşturma savcısının da onayıyla, Manisalı’nın tahliye kararı çıktı. Manisalı, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında, 5 Ağustos 2013’te 9 sene mapus cezası aldı. Manisalı’nın Türkiye-Avrupa ilişkileri ve Beynelmilel İktisadi ve Politik İlişkiler hakkında yazdığı bir hayli araştırması ve kitapları mevcuttur. Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazıları yazan Erol Manisalı’nın son yazısı, 18 Ekim 2023 tarihinde yayımlandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın