Anasayfa » Genel » Ezan Kaç Dakika Sürer? (Doğru Cevap)

Ezan Kaç Dakika Sürer? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde ezan kaç dakika sürer? Sorusunu almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize ezan kaç dakika sürer? Sorusunun Doğru yanıtını verdik. Bununla birlikte sabah ezanı kaç dakika sürer, öğle ezanı kaç dakika sürer, akşam ezanı kaç dakika sürer, ikindi ezanı kaç dakika sürer? Başlıklarında da değişik bilgiler hisseleştik.

Müslümanların önemli ibadet ve çağrılarından bir tanesi olan ezan, Allah ’a olan bağlılığı temsil eden Müslümanlık için vazgeçilmez bir eser olan gidişattadır. Ezan vaktinin geldiğini insanlara bildirmek için camilerde okunan çağrıya ezan denmektedir. Esas ismi olarak Ezan – I Muhammedi olarak adlandırılır. İnsanları Allah ’a ve namaz kılmaya çağıran bu sesi okuyan kişiye ise müezzin denmektedir. Peki, bir ezan kaç dakika sürer? İşte sizlere Doğru yanıtı!

Ezan Kaç Dakika Sürer?

Ezan Kaç Dakika Sürer?

Ezan konusunda bir çok araştırma ve internette bir çok bilgiye denk gelebilirsiniz. Tüm ayrıntılarıyla size ezanı anlatan ve ezanın nasıl bir güzelliğe sahip olduğunu söyleyen bir çok insan vardır. Fakat ezanın güzelliği yanı sıra bir ezanın kaç dakika sürdüğü de insanlar tarafından hayli bir merak edilmektedir.

Her müezzin tarafından değişik tonlamalar ve sürelerde okunan ezan için belirlenmiş olan bir süre yoktur. Yani bir ezanın en fazla şu dakika içerisinde okumalısınız diye bir kural olmadığı için ezanın kaç dakika sürdüğüyle ilgili olarak net bir bilgiye ulaşabilmenizin imkanı yoktur. Ezanı okuyan kişinin ses gecikmesi yaşaması ve diğer kriterlerin her birisi süreyi uzatabilir veya kısaltabilir. Kimi bölgelerde ezan 3 dakika da bitiriliyorken kimi bölgelerde ezan 5 dakika süresince sürebiliyor. Fakat bu demek değildir ki ezan kısa veya uzun okunuyorsa anlamı değişiyor. Bu gidişat tamamen ezanın kimin tarafından hangi şekilde okuduğuyla ilgili bir vaziyettir.

Sabah Ezanı Kaç Dakika Sürer?

Günün ilk saatlerinde okunan ve ilk namaz vakitlerinden bir tanesi olan Sabah ezanı, sabah namazı için belirlenmiş olan bir ezan okuma süresi yoktur. Genel olarak sabah ezanı 3 – 5 dakika aralığında okunmaktadır. Okuyan kişinin süratine ve sesine bağlı olarak süre konusunda çok fazla değişiklik söz konusu denilebilir.

Akşam Ezanı Kaç Dakika Sürer?

Akşam ezanı veya diğer ezanların her birisi için belirlenmiş olan bir ezan okuma süresi yoktur. Ezan okuma süresini belirleyecek olan kişi müezzindir. Bir müezzin ezanı en fazla 3 – 5 dakika aralığında kendine bağlı olarak değişik sürelerde okumaktadır. Yani bir ilde vasati olarak bir ezan 5 dakika da okunuyorsa diğer bir ilde ezan 3 dakika okunabilir.

Ezan Sözleri Nedir?

Ezan ülkemizde Arapça olarak okunmaktadır. Arapça ve Türkçe okunuşlarıyla sizlere altta paylaşım yaptık.

Ezan Arapça Okunuşu:

Allâhü ekber, Allâhü ekber, Allâhü ekber, Allâhü ekber.Eşhedü en lâ ilâhe illallah, Eşhedü en lâ ilâhe illallah.Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah, Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah.Hayye ale ’s-salâh, Hayye ale ’s-salâh.Hayye ale ’l-felâh, Hayye ale ’l-felâh.Allâhü ekber, Allâhü ekber.Lâ ilâhe illallâh.

Ezan Türkçe Okunuşu:

Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür.Allah ’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim, Allah ’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim.Muhammed ’in Allah ’ın elçisi olduğuna şehâdet ederim, Muhammed ’in Allah ’ın elçisi olduğuna şehâdet ederim.Haydin namaza, haydin namaza.Haydin kurtuluşa, haydin kurtuluşa.Allah en büyüktür, Allah en büyüktür.Allah ’tan başka ilah yoktur.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın