Anasayfa » Genel » Fadıl Akgündüz

Fadıl Akgündüz

Fadıl Akgündüz Biyografisi

İşletmesinin ismi sebebiyle Jet Fadıl diye de bilinir.

Mehmet Fadıl Akgündüz, 22 Ocak 1956 tarihinde Siirt ’te doğmuştur. Annesinin ismi Zekiye Akgündüz ’dür. Avniye Obut isminde evli bir ablası vardır. Yıldız Üniversitesi mezunudur.

Tarım Bakanlığı Yem Fabrikası’nda hakimiyet mühendisi olan 7 sene sonra dostunun kurduğu Yüksekokul Bilgisayar’ın genel müdürü oldu. 1989’da kendi işini kurup 50 bin dolar sermayeyle sürücü kursu, otomotiv ve sigorta firmayı kurdu. Daha sonra otomobil ve konut pazarlamaya başladı. Jet Konut projesiyle inşaata girerken çalıştığı yem fabrikasını 115 milyar liraya Özelleştirme İdaresi’nden aldı. 1995’de Hyundai’nin distribütörü oldu. 1996’ya kadar otomobil ithalatı yapan Jet-Pa, Harcayıcı Kanunu sebebiyle pazarlama faaliyetlerini durdurdu. Vaat ettiği 200 bin otomobili veremeyince Tofaş ve Renault ile arası açıldı. 1997 senesinde Jet-Yem’in yarısına Kombassan’ı ortak etti. Ödemeler sebebiyle ortaklık bozuldu. Bu arada, Didim’deki 5 yıldızlı May Otel’i satın alarak turizme, Intermedya’yı alarak medya sektörüne adım attı. Refahyol yarıyılında Malezya otomobili Proton’un distribütörlüğünü aldı.

1998 senesinde “JetPA” isminde bir işletme kurarak otomobil pazarlama hizmeti vermeye başladı. Ardından müteahhitliğe de başlayarak iştü. Memleketi Siirt‘te %100 yerli ve Türk mülkü otomobil üretecek bir otomobil fabrikasını inşa etme projesiyle ses getirdi. ‘İmza‘ ismini verdiği modelin tanıtım gecesi televizyonlardan canlı yayınlandı. Ancak İmza hiç üretilmedi.

Bu iş için gurbetçilerden kâr payı ortaklığıyla para topladı, yarıyılın siyasi karmaşıklığının da tesiriyle iflas etti ve paraları geri ödeyemedi. Geride kaba inşaatı bitmemiş bir fabrika kaldı. Hapsedilmesi istendi. Yurt dışına kaçtı. 2002 ’de bağımsız milletvekili seçilince Siirt’e geldi. Yüksek Tercih Kurulu’nun Siirt tercihlerini iptal etmesiyle milletvekilliği ve dokunulmazlığı düştü ve hapsedildi.

Siirt’te yenilenen tercihten sonra henüz milletvekili olmamış olan Recep Tayyip Erdoğan oradan tercihlere katılarak bu sayede milletvekili seçildi.

Fadıl Akgündüz, 2003 senesinde Müebbet mapus cezası istenerek yargılanmaya başlandı. 1.5 sene tutuklu kaldıktan sonra 5 Mart 2004 tarihinde 150 bin TL kefaletle serbest kaldı. Kasım 2006 tarihinde Duruşması sonuçlanınca 4 sene 2 ay mapus cezası alan Fadıl Akgündüz hakkında hapsetme kararı çıkınca yurtdışına kaçtı. Davası 2008’de zaman aşımından dolayı düştü.

Siirtspor’un başkanlığını yaptığı geçmiş yarıyılda Sergen Yalçın, Tanju Çolak ve Alpay Özalan transferleriyle ismini duyuran Akgündüz, 22 Mayıs 2009 tarihinde tekerrür Siirtspor’un başkanlığına seçildi. 10 haziran 2012 tarihinde Siirtspor’un başkanlığını bıraktı.

İstanbul Beylikdüzü ’nde konut yapmaya kalktı. 600 daireyi teslim edemedi, binlerce şahıs mağdur oldu. 2011 ’de esasını attığı Bayrampaşa ’daki İslami devre mal otel ‘Caprice Gold ’u hâlâ teslim etmedi.

2014 senesinde Fadıl Akgündüz, , “Artık Müslümanların bir adası oldu” diyerek Maldivler ’de isme satın aldığını açıkladı. Caprice Gold Maldivler için takribî 170 milyon dolar yatırım yaptığını söyleyen Akgündüz adaya erişimi kolaylaştırmak için bir havayolu firmayı kuracağını belirtti.

Fadıl Akgündüz, 2015 yılıın başında istanbul ’daki reklam panolarını ‘Maldivler ’de Müslümanlar ’ın özel adası oluyor ’ başlıklı reklam afişleriyle donattı. Burası da İslami kesime hitap eden devre mal olacaktı. Günlüğü 99 eurodan satışa başladı. Fadıl Akgündüz 60 bin şahıstan 170 milyon dolar topladı. Projenin Mayıs sonunda iptal olduğu ortaya çıktı. Fadıl Akgündüz ödemeleri yapmadığı için ortakları kontratı feshetti.

Fadıl Akgündüz, Birsen Akgündüz ile evliydi, boşandı.

21 Aralık 2015 tarihinde hakkında başlatılan devre mal yolsuzluğu iddialarına ait soruşturmada hapsedildi. Bayrampaşa’daki Caprice Gold ile Maldivler’deki Caprice Maldivler isimli gayrimenkul projelerinde, devre mal satışı yapılan 349 bireyi dolandırıldıkları iddiasıyla “Kaliteli dolandırıcılık” kabahatinden suçlanan işadamı Fadıl Akgündüz ve yeğeni Mehmet Salih Obut’un 28 Mart 2017 tarihinde tahliyesine karar verildi.

Ancak, Tutuksuz olarak duruşması devam eden Fadıl Akgündüz için yurtdışına çıkış yasağı getirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddia belgesinde, Fadıl Akgündüz birlikte suçlanan 6 maznuna 349 müştekiye müteveccih “Kaliteli dolandırıcılık” kabahatinden ayrı ayrı 698 seneden 2 bin 443 seneye kadar mapus cezası arz ediliyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın