Anasayfa » Genel » Fahir Atakoğlu

Fahir Atakoğlu

Fahir Atakoğlu Biyografisi

A.B.D., Japonya ve Avrulpa ’nın da içinde bulunduğu toplam 17 ülkede yayınlanmış olan 14 albümü ile iki milyonun üzerinde bir satış başarısı göstermiş olan Türk besteci ve piyanist.
Fahir Atakoğlu, 1963 ya geldi. Minik yaşlardan itibaren müziğe ilgi duyan sanatçı, piyano üzerine eğitim aldı. İlk müzik öğretmeni olan Muzaffer Uz tarafından tanıştırıldığı Türk Beşleri grubunun azası olan ünlü besteci Cemal Reşit Rey ’den, 19771979 seneleri arasında ders alan Atakoğlu, İstanbul Devlet Konservatuarı ’nda eğitim gördü.

İstanbul Devlet Konservatuarı ’ndan mezun olmasının ardından müzik eğitimi için Londra ’ya giden Atakoğlu, Croydon College ’de okudu. 19801983 seneleri arasında Londra ’da ikamet eden müzisyen, 1983 senesinde ülkesine geri döndü.

Müziğinde ritmik, melodik ve armonik öğelerin başarılı bir birleşimini kullanan sanatçı, Türk müzik kültürü ile dünyanın değişik yörelerindeki ezgileri başarılı bir biçimde harmanlaması ile dikkat çekti. İlk albümü olan Fahir Atakoğlu 1 ’i 1994 senesinde piyasaya çıkartan Atakoğlu, çıkarttığı toplam 14 albümle 17 ülkede 14 milyon albüm satışı asıllaştırarak beynelmilel bir başarı kazandı.

1996‘dan bu yana pek çok milli ve beynelmilel üretim için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlayan sanatçı, 2000 senesindeki Milano Film Şenliği ’nde, Büyükada ’da Sürgün isimli belgesele yaptığı müziklerle bcerahatçilik mükâfatı kazandı. Telos-Dios-Telos isimli single çalışması, sadece Yunanistan ’da 480.000 kopya sattı ve de Mega Channel tarafından En İyi Şarkı mükâfatını kazandı.

Jazziz mecmuası, Fahir Atakoğlu ’nu reel anlamda küresel jazz müziği yaptığı için methederken, Atlantic Records‘un kurucusu Ahmet Ertegün ise başarılı sanatçı için “bugün Avrupa’nın en ehemmiyetli piyanist ve bestecilerinden bkocamandır. Müzik dünyasının doruktaki adlarından bkocamandır” diye methiyeyle bahsetti.

Atakoğlu, 2000 senesinde Milano Film Şenliği’nde ‘Büyükada’da Sürgün’ belgeseliyle bcerahatçilik mükâfatını kazandı. Atakoğlu bunun yanı gizeme 2002’de Yunanistan‘da 400 binden fazla satan ve Mega Channel tarafından verilen ‘En iyi Şarkı’ Mükâfatı’nü alan ‘Telos Dios Telos’ ile de ehemmiyetli bir çıkış yakaladı. Jazz dünyasının ehemmiyetli mecmualarından Jazziz Fahir Atakoğlu’nun ‘IF’ albümüne beğendiklerimiz bvefatında yer verdi.

‘IF’ albümünü ‘yüksek enerjili ve derinlemesine lirik’ biçiminde özetleyen Jazziz Mecmuası Fahir Atakoğlu‘nun müziğine reel anlamda küresel jazz tanımını yakıştırdı. Jazz Times Mecmuası ise ‘IF’ albümünde, tartışılmaz bir kabiliyet, geçerlilik ve serbestliğin izleri görüldüğünü, özellikle Fahir Atakoğlu’nun yoğrio stilini henüz tanımayanlar için eşsiz bir tecrübe taahhüt ettiğini söyledi.

Fahir Atakoğlu yeniden tümü kendi bestelerinden oluşan, Horacio El Negro, Anthony Jackson, Mike Stern, Wayne Krantz, Bob Franceschini gibi jazz dünyasının ileri gelen adlarıyla çalıştığı yeni albümü ISTANBUL IN BLUE ile 7 dallda Grammy adaylığını tuttu. Tüm Milli America radyolarında Jazz ve World Music listelerinde 2 hafta üstüste 1 nci sıraya yükseldi. Bu basarıyı takiben, kendisi gibi tüm muhacirlere ithaf ettiği FACES AND PLACES albumünde , John Pattitucci, Horacio El Negro Hernandez, Bob Mintzer, Randy Brecker, Romero Lubambo, wayne Krantz, Rogerio Boccatto ve Rene Toledo ile calıştı.

2010-2015 yıllarında Acustic Band Projesiyle Sezen Aksu ile calıştı.

2016 da studyo albümü “Interpretations ” piyasaya çıktı…

Fahir Atakoğlu, tiyatrocu Tülin Atakoğlu ile konutludur. Oğulcan Atakoğlu isminde bir oğlu vardır. Fahir Atakoğlu, tiyatrocu eşi Tülin Atakoğlu ve oğluyla birlikte 1988 senesinden beri Amerika ’nın Maryland eyaletinin Potomac şehrinde ve Washington DC eyaletinde yaşıyor. Eşi Tülin Atakoğlu, manili çocukların eğitim gördüğü bir mektepte tiyatro hocayı. Fahir Atakoğlu, Amerika’da Far&Here diye bir müzik firmayı kurdu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın