Anasayfa » Genel » Fahrenheit

Fahrenheit

Fahrenheit Biyografisi

Alman fizikçi, İlk cıvalı termometreyi buluş etti.
Daniel Gabriel Fahrenheit, 24 Mayıs 1686 Danzig’da doğdu. Danzig’li bir tüccarın oğlu olan Fahrenheit, içkili termometreler, areometreler ve öbür fizik taşıtlarını yapıp satarak para kazanıyordu.

Hollanda ve İngiltere gezilerinde deneysel fizik ve meteoroloji alanlarında kullanılan kimi vasıtaların yapımını bildi. Balakalarını bitirmek için fiziğe çalışmıştı ve hatta reelleştirdiği aletlerin modellerini yapmak için Sırça üflemeyi de bilmişti. 1710 da yaptığı termometre başlangıç noktası olarak soğuk bir karışımın sıcaklığını bitiş noktası olarak da ağız boşluğunun sıcaklığını ilke saydı. Daha sonra bu termometreyle ölçtüğü suyun donma sıcaklığını 32, kaynama sıcaklığını da 212 derece olarak tespit eterek kısaca °F sembolüyle gösterilen Fahrenheit derecesi ölçeğini ortaya koydu. 1720 tarihinde termometresini daha da geliştirerek ispirto yerine ilk defa civayı kullandı.

Daniel Gabriel Fahrenheit, bugün hala İngiltere ve ABD‘de kullanılan en daha önceki sıcaklık Fahrenheit ölçeğini geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda ilk civalı termometreyi yapmıştır. İngiltere’de, Royal Society aboneliğine seçildi.

Maddenin kaynama noktasının hava basıncıyla değiştiğini gösterdi. 1721’de suyun fazla soğuma özelliğini 1724’te de içine tuz karıştırılan suyun donma ve kaynama sıcaklıklarının değiştiğini ortaya koydu.

Fahrenheit ölçeğinde suyun donma noktası 32º olarak kaynama noktasıda bunun bütün 180º üstünde olan 212º dir.

Fahrenheit ölçeğinden sonra, Anders Celsius ölçeğini 1742 de ve daha sonra Kelvin ölçeğini 1800 lü senelerde bilim dünyasına sunmuştur.

Bizim kullandığımız Celsius derecesinde O santigrat derece, 32 Fahrenheit derecesinin karşılığıdır. Bu sebeple Fahrenheit derecesi gölgede 86’yı gösterdiği zaman sakın telaşa kapılmayın Çünkü bu, bizim kullandığımız termometreye göre 30 derece bir sıcaklıktır.

Fahrenheit’i, santigrat’a çevirmek için Fahrenheit sayısından 32 çıkarılır kalan 5/9 ile çarpılır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın