Anasayfa » Genel » Fahrettin Arkunlar

Fahrettin Arkunlar

Fahrettin Arkunlar Biyografisi

15 Temmuz 1929 tarihinde Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği ’nin kuruluşuna katıldı.
Fahrettin Arkunlar, 1901 senesinde İstanbul ’da doğmuştur. Bütün ismi Hasan Fahrettin Arkunlar ’dır. Babası Kiyefli Mustafa Ganioğlu isimli bir subaydır. 1918 senesinde Sanayi-i Nefise Mektebi ’ne girerek Hikmet Onat ve İbrahim Çallı ’nın atölyelerinde fotoğraf öğrenimi gördü. 1924 senesinde mektepten bcerahatçilikle mezun oldu.

Fahrettin Arkunlar, burs imtihanını kazanarak burslu olarak 1925 senesinde Paris ’e gitti. Paris ’te Académie Julian ’de ve Ecolé Nationale des Arts Décoratifs mektebinde Süsleyici Sanatlar Mektebi Fotoğraf Bvefatı ’nde Albert Laurens atölyesinde lisans, ardından Almanya ’da Leipzig ’de Leipzig Staatliche Akademie’de Prof. Dr. Heroux, Prof. Dr. Karl Miersch ve Prof. Dr. Tiemann’dan ders alarak master derecesini bitirerek yüksek lisans eğitimini 1928 senesinde bitirdi.

Eğitimini bitirip 1928 senesinde İstanbul ’a döndükten sonra 1934 senesinde ortaokullarda fotoğraf hocalığına başladı. 1958 senesinde emekli oluncaya kadar, İstanbul ’da muhtelif mekteplerde, fotoğraf hocalığı yapmıştır.

Fahrettin Arkunlar, Türkiye ’de akademik-empresyonist kuşağa karşı, yenilikçi akımları özendirmek emeliyle, 15 Temmuz 1929 tarihinde Refik Fazıl Epikman, Cevat Dereli, Şeref Akdik, Mahmut Cuda, Nurullah Berk, Hale Asaf, Ali Avni Çelebi, Ahmet Zeki Kocamemi, Muhittin Sebati, Ratip Aşir Acudoğlu ’ndan oluşan sanatçılarla birlikte Müstakil Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği ’nin kuruluşuna katıldı.

Fahrettin Arkunlar, sık sık devlet sergilerine, 1933 senesinde Moskova ve Amsterdam ’da açılan Türk Ressamları sergilerine fotoğraf vererek sergilere katılmıştır. 1939 senesinden itibaren hemen her sene Devlet Fotoğraf ve Heykel Sergileri’ne katıldı.

Fahrettin Arkunlar, 1941 senesinde 40 yaşında iken CHP ’nin 4 ’namcı Yurt gezileri programı kapsamında Çoruh ’a Artvin gitmiştir. Ertesi sene, yurt gezisine gönderilen ressamların eserleriyle tertip edilen sergiye Artvin yöresine ait yedi adet yağlı boya tablo ve desen ile katıldı. 1968 senesinde Ankara Devlet Hoş Sanatlar Galerisi ’nde ilk şahsi sergisini açtı.

Ressamın klasisist bir kavrayışı yansıtan fotoğrafları, gür tertip etmelerine direnmektedir. Kompozisyon cinsine giren bu çalışmalarında, desene, yapısal kuruluşa büyük önemser. Fotoğrafları, yer yer süsleyici özellikler kapsar.

Birçok karma sergiye katılan Fahrettin Arkunlar ’ın başta İstanbul ve Ankara Devlet Fotoğraf ve Heykel müzelerinde olmak üzere birçok resmî ve özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.

fahrettin-arkunlar-tarlaya-gidis.jpg Fahrettin Arkunlar – Tarlaya Gidiş tablosu.

Fahrettin Arkunlar, peyzaj ve portreler dışında az rakamda non-figüratif fotoğraf da yaptı. Genellikle klasist yaklaşımla oluşturduğu, plastik bütünlük ve balansın ehemmiyet kazandığı figürlü kompozisyonlarla tanınır

Sanatçının bilinmeyen bir istikameti de karikatüre olan alakasıdır. Günümüze erişen az rakamdaki karikatüründe, yaşadığı yarıyılın politikasını, yeni türeyen insan tiplerini, çıkar ilişkilerini bir kara espri kavrayışı ile yansıtmıştır.

Fahrettin Arkunlar, 21 Mart 1971 tarihinde İstanbul ’da 70 yaşına can vermiştir.

Şahsi sergiler :
1968 – T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı Devlet Hoş Sanatlar Galerisi – İstanbul
1991 – Emlak Bankası Sanat Galerisi – İstanbul
2001 – Oyak Sanat Galerisi – İstanbul

İçeriği Oyla

Yorum yapın