Anasayfa » Genel » Fahrettin Aslan

Fahrettin Aslan

Fahrettin Aslan Biyografisi

Gazinocular kralı

Fahrettin Aslan; 1932 senesinde Erzurum‘un İspir ilçesinde dünyaya geldi. 13 yaşında çalışmak için istanbul’a göç etti. İstanbul’a ağabeylerinin yanına kazanç. Fahrettin Aslan ’ın çocukluk seneleri parasal yokluk içinde geçti. Tepebaşı’nda bir gazinoda çalışmaya başlar. Bu arada ortaokulu bitirir.

1946 senesinde 14 yaşında bir gazladı. Aynı sene ‘Cumhuriyet Pavyonu’nda şefliğe yükseldi. 9 sene boyunca da aynı mekânda çalıştı. O zaman İstanbul’daki en gözde ve tek gazinoydu burası. Rum işvereni Emin Yeyman’la ile baba-oğul ilişkisi kurmuştu. 1952 de ilk evliliğini Necla Berktan ile yaptı.1955 senesinde Cumhuriyet Gazinosu devrildi ve Tepebaşı Gazinosu açıldı. Fahrettin Aslan, işverenini yeniden yalnız bırakmadı. Ertesi sene işvereni, Fahrettin Aslan ‘a Taşlık Gazinosu’nda ortaklık hediye ettiğinde 25 yaşında idi. 1960 senesinde daha önceki işvereni, yeni ortağı Emin Bey’le Taksim-Maksim’i satın aldı. Yedi sene sonra Emin Bey paylarını Fahrettin Aslan’a devredince, gazinonun tek egemeni ve tek başına işveren oldu. Ve 45 sene boyunca onu herkes ‘Gazinocular Kralı‘ olarak tanıdı.

1950-1980 arasındaki yarıyıl, gazinolar ve sanatçılar için altın senelerdi. Caddebostan Maksim ’i, Taşlık, Bebek gibi İstanbul’un belli başlı noktalarında hizmet veren bir yıka şahitlik etmiş efsanevi Maksim Gazinosunu daha sonra da Taksim Maksi hizmete sundu. Fahrettin Aslan, Ankara ve İzmir ’de de Maksim Gazinoları ’nın şubelerini açtı. Zeki Müren, Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Ahmet Özhan, Emel Sayın, Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Seda Sayan gibi ünlüleri sahneye çıkararak gazinoculuğu sürdüren Fahrettin Aslan, Sibel Can ve Pınar Eliçe ’yi assolist yaptı. Şüphesiz, bu devrin en beğenilen adlarından bkocaman Zeki Müren‘di! Maksim’de, 8 yıl boyunca senenin 7 ayı assolist olarak çalıştı ‘sanat güneşi’.

Behiye Aksoy, platin rengi saçları, şık kostümleri ve pahalı takılarıyla, Müzeyyen Senar‘dan sonra assolistlik kavramını gururlandıran bir sanatçıydı. Fahrettin Aslan ile işveren-sanatçı ilişkisinin dışına çıkarak büyük bir aşk yaşamaya başladı ve nikah masasına oturdu. Aslan, Behiye Aksoy ile boşandıktan sonra da ‘İş başka, aşk başka’ diyerek onu gazinolarında çalıştırmaya devam etti. Gönül Yazar, Maksim’de yıllarca fırtına gibi esti.

Uzun vakittir şeker hastalığı rehabilitasyonu gören ünlü gazinocu Fahrettin Aslan, İstanbul Anadoluhisarı ’ndaki evinde 26 Ekim 2005 de sabaha karşı şeker komasına girerek hayatını 74 yaşında kaybetti.

Evlilikleri :
1.evliliği: Fahrettin Aslan henüz 20 yaşında iken 1952 de Necla Berktan ile evlendi. İlk eşinin, ilk evliliğinden dünyaya gelen oğlu Atilla”yı da popülasyonuna aldı. Sacit Aslan d.1953 ve Selçuk Aslan d.1959 isminde iki oğlu doğdu. 1962’de boşandı.
2.evliliği: 3 sene 1962 – 1965 birlikte olduğu İnci Birol ile hiç evlenmedi. Esra ve Esin isminde iki kız çocuğu sahibi oldu nufusuna geçirdi.
3.evliliği: 1974 senesinde Behiye Aksoy ile evlendi. 4 ay evli kaldılar.
4.evliliği: 70’li senelerin sonunda Arzu Aslan ile evlendi. Arzu Aslan”dan da son çocuğu Mehmet Aslan d.1980 dünyaya geldi. Fahrettin Aslan can verene kadar da Arzu Aslan ile birlikteydi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın