Anasayfa » Genel » Faik Tunay

Faik Tunay

Faik Tunay Biyografisi

Hitabeti ve konuşma stiliyle fark yaratan CHP ’li milletvekilidir.

Faik Tunay, 5 Mart 1981 tarihinde istanbul’da Rumeli Balkan ve Trabzon orijinli bir ailenin ilk çocuğu olarak doğmuştur. Babasının ismi Sait Erdal, annesinin ismi Zeynep’tir. İlk-orta ve lise öğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nde bitirdi.

Marmara Üniversitesi İktisadi Ve Yönetimsel Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite eğitimi bittikten sonra ortaokul senelerinde bilmeye başladığı yabancı dillerini geliştirmek için 1 sene İtalya Roma, 1 sene İspanya Madrid, 1 senede Hırvatistan Zagreb ’de kaldı.

Yurtdışından döndükten sonra askerliğini jandarma olarak Yozgat ’ta yaptı. Askerlik sonrası milletler arası bir firmada satış idareyicisi olarak profesyonel iş yaşamına devam etti. 1,5 yıl sonra da dağılıp dağılıp serbest olarak kendi işleri ile uğraşmaya başladı.

1999 senesinde Anavatan Partisi Beşiktaş İlçe Gençlik Kolları İdare Heyeti azalığı ile politik yaşamına başladı. ANAP İstanbul Şehir Gençlik Kolları Başkanlığı Gençlik Kolları Genel Başkan Dayanakçılığı ve istanbul Şehir Ana Kademe İdareyiciliği misyonlarında bulundu.

2002 senesinde Brüksel‘de ilk defa tertip edilen Avrupa Gençlik Konvansiyonu’na Türkiye Cumhuriyetini temsilen katıldı. 2002-2004 seneleri arasında Dünya Genç Demokratlar Birliği başkan dayanakçılığı vazifesinde bulunurken, yurtdışında birçok ülkede tertip edilen oturum ve konferanslara ana konuşmacı ve katılımcı olarak katıldı.

2009 senesinde yerel tercihlerde istanbul, Şişli Belediyesi Meclis Azalığı misyonuna seçildi. CHP‘de 18 Aralık 2010 tarihinde yapılan fantastik kongrede parti meclis azalığına seçildi.

2011 genel tercihlerinde İstanbul 3. bölge 7. sıradan milletvekili adayı olarak milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Kurul azası olan Faik Tunay, Rumeli ve Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Takviyecisi vazifeyi de yapmaktadır.

Faik Tunay, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Boşnakça ve Hırvatça bilmektedir ve bekârdır. Faik Tunay, aynı zamanda Rumeli ve Balkan Türkleri Federasyonu Genel Başkan Takviyecisi ve Trabzonspor kurultay abonesidir.

7 haziran 2015 tarihinde yapılacak olan genel tercihlerde CHP‘den İstanbul milletvekili aday adayı oldu. Ancak CHP listelerine giremediği için tercihlere katılamadı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın