Anasayfa » Genel » Faiz Sucuoğlu

Faiz Sucuoğlu

Faiz Sucuoğlu Biyografisi

23 Ocak 2023 tarihinde yapılan tercihlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başbakanı oldu.

Faiz Sucuoğlu, 27 Ağustos 1961 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti, Bbağışlama ’ın Poli kasabasında doğmuştur. Lefkoşa Türk Lisesi ’nden mezun olduktan sonra Alman Hükümeti ’nin verdiği bursla Almanya ’da Tıp eğitimine başladı. Tıp eğitiminin son iki senesini İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde bitirerek, Zeynep Kamil Hastahanesi ’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.

Faiz Sucuoğlu, İhtisas yarıyılında Almanya ’dan aldığı burslarla muhtelif hastahanelerde çalıştı. İstanbul Zeynep Kamil Sağlık Kurumunda ihtisasını bitirdi. İstanbul ’a dönüşünde bir müddet Başasistan olarak Zeynep Kamil Hastahanesi ’nde çalıştı. 1993 senesinde KKTC ’ye döndü. Askerlik hizmetinin ardından uzun müddet kendi özel muayenehanesinde çalıştı.

Nisan 2011 tarihinden 28 Temmuz 2013 tarihine kadar Milli Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığını yapmıştır. 28 Temmuz 2013 Erken Genel Tercihlerinde Milli Birlik Partisi ’nden Lefkoşa Milletvekili olarak Parlementoya girmiştir.

15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Eforlar – Milli Birlik Partisi Ortak Yönetim Hükümetinde Turizm Bakanı olarak vazife aldı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Milli Birlik Partisi-Demokrat Parti Milli Eforlar Ortak Yönetim Hükümetinde Sağlık Bakanı olarak vazife aldı.

7 Ocak 2018 Milletvekiliği Erken Genel Tercihlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili seçilmiştir. Sayıştay Kurulu Başkanlığı ve Etraf Kurulunda, Komisyon Abonesi olarak vazife yaptı.

22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Milli Birlik Partisi – Ulusun Partisi Ortak Yönetim Hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak vazife aldı. Bu vazifeyi 9 Aralık 2023 tarihinde sona erdi.

27 Ekim 2023 tarihinde yapılan Milli Birlik Partisi kongresinde Parti başkanı ve KKTC Başbakanı Hamza Ersan Saner, parti başkanlığından çekildi. 31 Ekim 2023 tarihinde Faiz Sucuoğlu‘nun kongreyi kazanmasıyla beraber Hamza Ersan Saner‘in UBP genel başkanlığı vazifeyi sona erdi. 5 Kasım 2023 tarihinde KKTC Başbakanı olarak Faiz Sucuoğlu vazifeye başladı.

Faiz Sucuoğlu, İngilizce ve çok iyi derecede Almanca bilir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Faiz Sucuoğlu, 23 Ocak 2023 tarihinde yapılan erken genel tercihlerin galibi olarak çıktı. UBP reylerin yüzde 39,54’ünü alarak tercihi bcerahatçi parti olarak bitirdi ve 50 sandalyelik Cumhuriyet Meclisi’nde 24 milletvekili ile temsil edilmeye hak kazandı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar‘ın, Faiz Sucuoğlu’nun hazırladığı kabine listesini 21 Şubat 2023 tarihinde onaylamasının ardından KKTC‘de 38. hükümet heyetti.

Bir politik kriz neticesinde 20 Nisan 2023 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasını kabul etti.

25 Nisan 2023 tarihinde KKTC‘de Milli Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu‘nun Başbakanlığında kurduğu yeni hükümet kabinesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar onayladı ve KKTC’nin 39. hükümeti vazifeye başladı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın