Anasayfa » Genel » Ford Otosan, Volkswagen için elektrikli ticari araç üretecek

Ford Otosan, Volkswagen için elektrikli ticari araç üretecek

Ford ’un yalnızca Türkiye ’de üretilen modeli E-Transit geçtiğimiz hafta satışa sunuldu. 

Ford Otosan ’ın geçen sene duyurduğu 2 milyar euroluk yatırım kapsamında Nisan ayında Kocaeli’deki Ford Otosan fabrikalarında üretilmeye başlanan elektrikli Transit, Avrupa’da yalnızca Türkiye’de üretiliyor.

Ford Otosan, Volkswagen için elektrikli ticari araç üretecek

İki değişik eforda satışa sunulan vasıta, giriş versiyonunda 135 kW 183 PS ve 430 Nm tork, daha güçlü versiyonunda ise 198 kW 269 PS ve 430 Nm tork bedeli sunuyor. Elektrikli ticari vasıtada 68 kWh kapasiteli pil görev yapar ve 315 kmye varan erim sunuluyor.

E-Transit ile beraber ticari vasıta grubu alt markası Ford Pro’yu da Türkiye’de devreye alan işletme, ticari vasıta alıcılarının tüm lüzumlarını tek bir noktadan karşılamayı amaçlıyor.

FORD, VOLKSWAGEN İŞBİRLİĞİ İLE YENİ ARABA GELİŞTİRECEK

Markanın gelecek tasarıları hakkında açıklamalarda bulunan Ford Türkiye İş Ünitesinden Mesul Genel Müdür Destekçisi Özgür Yücetürk, önümüzdeki yarıyılda bir hayli yeni modeli Türkiye’ye getireceklerini bildirdi.

Yücetürk, bu modellerin Mustang Mach-E, Ranger, Transit Custom, Courier ve Ford’un Volkswagen işbirliği ile geliştireceği yeni bir elektrikli araba olduğunu söyledi.

Buna göre, Transit Custom 2023 ’te ilk etapta içten yanmalı motorla gelecek. 2024’ün ilk yarısında ise modelin elektrikli versiyonu satışa sunulacak. Yeni Courier da 2023’te Türkiye’de satışa sunulacak. Courier’in elektriklisi ise 2024’te Türkiye’de satışa çıkacak.

Markanın pick-up modeli Ranger ise ilk etapta Raptor ekipmanı ile önümüzdeki sene Türkiye yollarına çıkacak.

Ford’un Almanya fabrikasında Volkswagen işbirliği ile üretilecek yeni elektrikli arabanın ise 2023’te gelmesi tasarlanıyor.

Ford’un satışa sunacağı yeni modellerin hemen hemen hepsinin Otosan tarafından üretilecek olması ise dikkat topluyor.

Öte yandan, Ford ile Volkswagen’in 2018 senesinde yaptığı işbirliği kapsamında, Ford Otosan yakın bir gelecekte Volkswagen’in hafif ticari taşıtlarının yapımından da mesul olacak.

Ford Türkiye İş Ünitesinden Mesul Genel Müdür Destekçisi Özgür Yücetürk satışa çıkan E-Transit hakkında da konuştu.

Transit’te dizel ile elektrikli versiyon arasında ekipman kutusuna göre yüzde 80 ile yüzde 100 maliyet farkı bulunması dikkat topluyor.

Aradaki farkın yalnızca vasıta satın alımı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Yücetürk, “E-Transit’in maliyetinin dizelden yüksek olması pil maliyeti suratından. Burada ilk alım maliyetinden çok, toplam maliyete odaklanıyoruz. Aktüel mazot maliyetleri göz önüne alındığında, senelik 50 bin kmlik bir kullanımda, 3.5 yıl içinde aradaki fark amorti edilebilir. Ayrıca, bu maliyetin içine 3 senelik bakım giderleri ve duvar tipi şarj birimi ile kurulum hizmetini de dahil ediyoruz” dedi.

YOLCU TAŞIMAYA MÜTEVECCİH VERSİYONU DA GELECEK

Yücetürk, E-Transit için kiralama opsiyonu da sunduklarından bahsetti.

Son yarıyılda bir hayli şirketin finansman ulaşımda kasvetler yaşadığının farkında olduklarını anlatan Yücetürk, “Avrupa’da uzunca bir zamandır ticari vasıta kiralama yapılıyor. Türkiye’de ise bu yeni yeni yaygınlaşıyor. Mevcut alternatifinin de bir hayli şirket tarafından seçim edileceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

Elektrikli hafif ticari taşıtın ilk etapta yalnızca yük taşımaya müteveccih van gövde tipi ile bayilerde yer alacağını da anlatan Özgür Yücetürk, yolcu taşımaya müteveccih versiyonun ise ileriki yarıyılda satışa sunulacağını aktardı.

Ford Otosan, Volkswagen için elektrikli ticari araç üretecek - Resim : 2

ELEKTRİĞİ ‘WAT’TAN ALACAK

Yücetürk, ticari taşıtlar için devreye aldıkları hizmetler tamı Ford Pro bünyesinde elektrikli vasıtalara şarj hizmeti vereceklerini de söyledi.

Yücetürk, bu kapsamda Koç Topluluğu’nun kısa bir vakit evvel tanıttığı elektrikli vasıta şarj ağı WAT Mobilite’nin makinelerinden yararlanacaklarını vurguladı.

Ford Pro bünyesinde, ev tipi, ambar tipi, ulusa sarih şarj istasyonu olmak üzere üç değişik şarj hizmeti sunulacağını kaydolan Yücetürk, öbür şarj ağ firmaları ile işbirlikleri yapacaklarını ve 25 bayinin 2023’ten itibaren şarj hizmeti vereceğini söyledi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın