Anasayfa » Genel » Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez Biyografisi

Gabriel Garcia Marquez, 1972 yılında Neustadt Beynelmilel Edebiyat Ödülü’nü ve 1982 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazandı.

Gabriel Garcia Marquez, 6 Mart 1927 tarihinde Aracataca, Kolombiya ’da ailesinin on bir çocuğunun ilki olarak doğmuştur. Yoksul bir ailenin oğlu olarak doğan Gabriel Garcia Marquez, ortaokulu Barranquilla ’da ve Hükûmet tarafından verilen bir burs sayesinde Bogota ’da liseyi okudu. Kolombiya Milli Üniversitesinde ve Cartagena Üniversitesinde hukuk ve gazetecilik okudu. Öğrenimini yarım bıraktı.

1948 yılında gazeteciliğe başlayan Gabriel Garcia Marquez, 1950 yılında Bogota ’da çıkan El Espectador gazetesinin Roma ve Paris muhabirliğini yaptı. 1954 yılında çalıştığı gazete tarafından Roma ’ya sevk edildi. O zamandan sonra ömrünün büyük bvefatını Paris, Venezuela ve son olarak da Mexico City olmak üzere yurt dışında geçirdi. Romanlarıyla ünlenmesine karşın hep gazeteciliğe devam etti.

1958 yılında Kolombiya ’ya dönen Gabriel Garcia Marquez Venezuela‘nın başkenti Caracas ’da gazeteci olarak çalışmaya devam etti. 1960 yılında Mexico ’da senaryo yazarlığı ve gazetecilik yapmıştır. Fidel Castro ile yakın arkadaşlık kurdu.

1973 yılında İspanya ’ya gidip Barcelona ’ya yerleşmiştir. Daha sonra 1983 yılında bir gerilla grubuyla ilişkisi olduğu suçlamasıyla karşı karşıya kalınca Meksika ’ya giderek yerleşti ve vefatına kadar orada yaşadı. Marquez, Kolombiya hükümeti ile ülkenin en büyük gerilla hareketi Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri FARC arasında görüşmeler yapılmasına yardımcı oldu.

Gabriel Garcia Marquez Latin Amerika ’da büyülü reelcilik olarak anılan akımın önde gelen yazarlarındandır. Dilinin bütün zenginliklerini çok iyi bilip kullanması sayesinde düzyazıda bile şiirin eforunu yansıtabilmiştir.

Bir Kayıp Denizci isimli eserinde Luis Alejandro Velasco isimli bir denizcinin gemisinin batmasıyla birlikte bir salın üzerinde on gün boyunca okyanusta ysafhasını mevzu edinmektedir. Albay ’a Mektup Yok isimli eserinde ise romanın kahramanı iç dünyasında yalnız bkocamandır. 1967 yılında yayımladığı “Yüzyıllık Yalnızlık” isimli eseri Gabriel Garcia Marquez ’i dünya çapında bir şana kavuşturmuştur.

Kitap ilk çıktığında büyük bir yoksulluk içinde olan yazar bütün borçlarını ödemeyi başarmıştır. 30 değişik dile çevrilen bu eser 50 milyondan fazla satmıştır. New York Times gazetesi Daha Önceki Ahitten sonra okunması gereken ilk edebiyat mahsulü olarak belirlemiştir.

Gabriel Garcia Marquez ’in 1985 yılında yazdığı Kolera Günlerinde Aşk adlı romanı Hollywood tarafından oldukça beğenilmiş ve romanın haklarını alabilmek için çok uğraşmıştır. Yapımcı Scott Steindorff üç yıl boyunca yazarın peşinden koşmuş ve sonunda izni koparmıştı. Film 2007 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

1981 yılında Kırmızı Pazartesi isimli romanında ise bir cinayetin odağında olan Santiago Nasar ’ın öyküsü anlatılmaktadır.

Gabriel Garcia Marquez, 1972 yılında Neustadt Beynelmilel Edebiyat Ödülü’nü ve 1982 yılında Kırmızı pazartesi isimli romanı ile Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazandı.

1989 yılında Simon Bolivar ’ın yaşamının son aylarını mevzu edinen Labirentindeki General isimli kitabını yazdı.

1996 yılında Kolombiya uyuşturucu kartelinin işvereni Pablo Escobar tarafından kaçırılan on insanın hikâyesini anlattığı Bir Kaçırılma Öyküsü kitabı bDoğruti. Aynı yıl The New York Times serbest kürsü sayfasında muhacir Elian Gonzalez ’in hikâyesini bilinenden değişik olarak anlatan bir yazı yazdı.

1970 ’lerin ortalarında Şili diktatörü Augusto Pinochet düşürülmeyene kadar hiçbir kitap yayımlamayacağını söyledi. Gabo ’nun dostları ise bu açıklamanın “önden tasarlanmış bir tesir” yaratmak için yapıldığında hem fikirdi. Zati yazar da bu açıklamasına sadık kalmadı ve kısa bir zaman sonra Kolera Günlerinde Aşk ’ı yayımladı.

1958 yılında Mercedes Barcha Pardo ile evlendi ve Rodrigo García ve Gonzalo adlı iki çocuğu oldu.

Gabriel Garcia Marquez, 17 Nisan 2014 tarihinde Meksika ’da 87 yaşına can vermiştir.

Yazarın şahsi arşivi vefatının ardından ailesi tarafından Amerika’nın Austin kentinde bulunan Teksas Üniversitesi‘ne 2,2 milyon dolara satıldı.

Kitaplarından bazıları :
1955 – Yaprak Kasırgası, La hojarasca
1961 – Albaya Mektup Yazan Kimse Yok, El coronel no tiene quien le escriba
1962 – Hanım Ana’nın Cenaze Merasimi, Los funerales de la Mamá Grande
1962 – Şer Saati , La mülke hora
1967 – Yüzyıllık Yalnızlık , Cien años de soledad
1970 – Sevgiden Öte Devamlı Vefat, Muerte constante mas alla del amor
1972 – İyi Kalpli Erendira ile Vicdansız Büyükannesinin Mucizevi ve Dokunaklı Öyküsü, La increíble y triste historia de la cándida Eréndira y de su abuela desalmada
1973 – Mavi Köpeğin Gözleri, Ojos de perro azul
1975 – Başkan Babamızın Sonbaharı, El Otoño del patriarca
1981 – Kırmızı Pazartesi, Cronica De Una Muerte Anunciada
1985 – Kolera Günlerinde Aşk, El amor en los tiempos del cólera
1989 – Labirentindeki General, El general en su laberinto
1992 – On İki Dolaşıcı Öykü, Doce cuentos peregrinos
1994 – Aşk ve Öbür Cinler, Del amor y otros demonios
2004 – Benim Kederli Orospularım, Memoria de mis putas tristes
1970 – Bir Kayıp Denizci, Relato de un náufrago
1982 – Latin Amerika’nın Yalnızlığı
1982 – Marquez’le Konuşmalar Plinio Apuleyo Mendoza ile birlikte, El olor de la guayaba. Conversaciones con Plinio Apuleyo Mendoza
1986 – Şili’de Saklıca Miguel Littin’in Macerayı, La aventura de Miguel Littín clandestino en Chile
1996 – Bir Kaçırılma Öyküsü, Noticia de un secuestro
2002 – Anlatmak İçin Yaşamak, Vivir para Contarla

İçeriği Oyla

Yorum yapın