Anasayfa » Genel » Gabriele Sponza

Gabriele Sponza

Gabriele Sponza Biyografisi

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2023 günü TV 8 ekranlarında “Lezzet Düşkünleri” programını yapmaya başladı.

Gabriele Sponza, 1982 senesinde İzmir ’de levanten ailelerinden İtalyan asıllı Türk yurttaşı olarak doğmuştur. Annesi İngiliz asıllı Mary Ann, babası ise İtalyan asıllı dört kuşaktır kuyumculuk yapan Enzo Sponza ’dır. 1890 ’larda İtalya ’dan Türkiye ’ye göç eden aile büyükleri İzmir ’de kuyumcu dükkânı açmışlar ve anne babası da İzmir ’de doğmuştur. İlkokul ve orta eğitimini İzmir ’de Türk mekteplerinde yaptıktan sonra eğitimini Amerika Birleşik Devletleri ’nde Johnson&Wales Üniversitesi Mutfak Sanatları bvefatında bitirdi.

Gabriele Sponza, eğitimi sonrası profesyonel aşçılık yaşamına Fransa ’nın Tremolat ve Marsilya bölgelerindeki 3 Michelin yıldızlı restoranlarda çalışarak devam etti. Oradan İspanya ve Londra‘ya gitti. ‘Le Cordon Bleu’ Londra’da şarap üzerine yüksek lisans yaptı. 2010 senesinde Türkiye ’ye geri döndükten sonra İstanbul ’da Sait Halim Paşa Yalısı ’nda bulunan Clement ’s Restoran ’ın şefliğini yaptı. Ardından “The Bosphorus” bünyesindeki Gaja Restaurant ’ta 2 Michelin yıldızlı Şef Dominic Jack ile birlikte çalıştı. Şimdilerde ise Şef Gabriele Sponza ’nın elinden çıkan yemekler Fransız Mutfağı üzerine heyeti ancak İtalyan Akdeniz Mutfağı tatları da menüde mevcut olan “Wanda” isimli mekanıyla lezzet severlerle buluşuyor.

Mutfak ve Restaurant Şirketçiliği Eğitmenliği kariyerine ilk olarak İstanbul Mutfak Sanatları Akademisi ’nde başladıktan sonra, iki sene İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bvefatı ve Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ’nda Eğitmen Şef olarak misyon yaptı. Şu anda İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi bvefatında bvefat başkanı olarak misyon yapmaktadır.

Gabriele Sponza, Türkçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca bilmektedir.

Emmanuele Sponza ve Edvina Sponza d. 1974 isimlerinde kardeşleri vardır. Gabriele Sponza ’nın ablası Edvina Sponza, iş adamı Murat Özyeğin ile evli idi boşandı. Babası Enzo Sponza 4 Kasım 2019 tarihinde ölüm etti.

2011 senesinde almış olduğu WACS Sertifikası ile yurt içi ve yurt dışında yapılan gastronomi müsabakalarında Türkiye ’yi temsilen jüri üyesi olmaya hak kazanmıştır. Eş zamanlı olarak 13 Mayıs 2013 tarihinden itibaren Türkiye ’nin 24 saat yayın yapan ilk yemek kanalı 24Kitchen ’da yaptığı “Yemek Aşkına” aslı programda izleyicilere dünya mutfağından değişik lezzetleri yerel malzemeler kullanarak kendi yaratıcı değişiyle sundu.

Gabriele Sponza, 25 Mayıs 2023 günü TV 8 ekranlarında “Lezzet Düşkünleri” programını yapmaya başladı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın