Anasayfa » Genel » Galip Tekin

Galip Tekin

Galip Tekin Biyografisi

Galip Tekin, fantastik ve bilim kurgu stildeki eserleriyle tanınan çizgi romancıdır.

Galip Tekin, 20 Nisan 1958 tarihinde Konya ’da doğmuştur. Lise senelerinde sinema makinistliği, araba yıkayıcılığı gibi işlerde çalıştı. Devlet Hoş Sanatlar Akademisi, Yüksek Resim Bvefatında okudu. Eğitimini yarıda keserek biriktirdiği acemi karikatürlerini Oğuz Aral‘a götürdü. Kısa bir süre sonra Gırgır dergisinde çizmeye başladı.

Fantastik ve bilim kurgu stildeki eserleriyle tanınip Tekin, Gırgır dergisinde yetişti. Oğuz Aral yarıyılının Gırgır ’ında, gülünç, fantastik ve absürt hikayeler çizerek başladığı çizgi romanları, giderek daha çok bilim kurguya yanaşmış ve espritüel olmaktan uzaklaşmıştı.

Galip Tekin, Gırgır espri dergisinde Oğuz Aral yarıyılının bitmesinden sonra hemen hemen bütün espri mecmualarında çalıştı. Çizerliğinin yanı sıra Taksim ’in bir yarıyılın en popüler barı olan Kemancı ’nın ortağı ve işletmecisi olan Galip Tekin, aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak çizgi roman Arkası of Animation animasyon sanatı dersleri verdi. 20 seneyi aşkın süredir Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veriyordu.

Galip Tekin, Lak Lak dergisini çıkardı. 1982 yılimkurgu öykülerini çizmeye başladı. enteresan palas oteli, profesyonel, bir minik kara delik, alavarza v.s… 1989’da resimli roman dergisi Dıgıl‘ı çıkardı. Dıgıl’da uzun süre resimli roman senaryosu yazdı. Kendi yazıp çizdiği 500’ün üzerinde resimli roman vardır. 1990 senesinde Latif Demirci ’yle birlikte strasbourg resimli roman festivali’ne katıldı. Leman Dergisi’nde yazıp çizdi.

Galip Tekin öykülerine başlarken ilk karede kendi yer alır, öyküyle alakalı kısa balakalar verirdi. Bazen de başkarakter kendisi olurdu. Usta karikatürist, kara delikler, hiçbir yerde göremeyeceğimiz makineler, zamanda yolculuklar, boyutlar arası yolculuklar ve savaşlarla serüvenden serüvene atlardı. Sevilen bazı hikayeleri Alavarza, Delik, Son Neoplan, Tursuntur olarak sayılabilir. Haftalık mecmualarda devamı haftaya biçiminde uzun soluklu yayınlanan bu hikayeler, 2011 senesinde albümleştirilerek yayınlanmaya başlandı.

Son olarak Uykusuz dergisinde çizen Tekin ’in Hikâyelerinden yola çıkılarak 2012 senesinde Enteresan Öyküler isimli bir dizi yayınlanmış, 2012-2013 sezonunda yayından kaldırılmıştır. Galip Tekin ayrıca 2016 ’da çizgi roman dergisi olarak çıkan “Hortlak” dergisinde de çiziyordu.

Galip Tekin, 6 Temmuz 2017 günü İstanbul Arnavutköy’deki evinde ölü bulundu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın