Anasayfa » Genel » Galip Öztürk

Galip Öztürk

Galip Öztürk Biyografisi

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs şirketlerinden bkocaman olan Metro Firmalar Grubu’nun sahibidir.
Galip Öztürk, 19 Nisan 1965 tarihinde Samsun ’un Ayvacık ilçesinde ailesinin beş çocuğundan bkocaman olarak doğmuştur. Babası İsmail Öztürk’dür. İlköğrenimini Çarşamba’da bitirdikten sonra 13 yaşındayken istanbul’a giderek Topkapı’da bir çay ocağında çalışmaya başladı. Ardından o zamanlar Topkapı’da bulunan şehir terminalinde çay ocağı ve tuvalet şirketçiliği yapmaya başladı.

Kısa vakitte zengin olmak isteyen Öztürk, elinde hiç otobüs olmamasına karşın otogardan bir yazıhane kiralayarak ‘Star Turizm‘ adlı firmayı kurdu. Şirket bünyesinde kendisine ait taşıtı olmadığından, vasıta sahiplerinden komite alarak ve çaycılığa devam ederek uyumunu sağladı.

Galip Öztürk ’şöhret yaşamı, 1989’da ünlü uyuşturucu firaricisi Hurşit Yavaş‘ın kendisine ortak olmasıyla değişti. Yaptıkları uyuşmaya göre; anaparayı Yavaş sağlayacak, Öztürk şirketi üstlenecekti. Öztürk, firmaya anapara koyamadığı için elde edilecek kazançtan daha az hisse almayı kabul etti ve denk ortak sayıldı. Hurşit Yavaş, uyuşturucudan kaçok rakamda otobüs satın alarak işletmeyi büyüttü. Bu arada da değişik işlerine devam ediyordu. Yavaş, 1994’te İtalya‘da tutuldu ve uyuşturucu firariciliği yargılamasıyla cezaevine girdi. Galip Öztürk Star Turizm’in tüm varlıklarını kendi üzerine geçirdi.

1992 senesinin Kasım ayında Metro Turizm‘i kurdu. Evvelleri istanbul-Ankara hattında üç otobüsle işe başladı, daha sonra süratle büyümeye başladı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs şirketlerinden bkocaman olan Metro Firmalar Grubu’nun sahibidir.

Emniyet’in araştırmasına göre Galip Öztürk’şöhret 28 Eylül 1996 tarihinde Beyoğlu’nda Kuvvet Köseoğlu’nun öldürüldüğü vakayla alakalı ifadesi alındı ve Galip Öztürk, bu tarihten sonra hayatını sürdürdüğü ABD‘ye, Hakan Demirci ismine tertip edilmiş sahte pasaportla giriş yaptı. ABD’de Fatma Çakır adlı bayanla resmi evlilik hakikatleştirdi. Ayrıca Stars Cars Inc. isimli bir firmaya ortak oldu.

2000 senesinde Beynelmilel Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği ’nin başkanlığına seçildi. Aynı sene Büyük İstanbul Otobüs Firmaları AŞ ’nin de idare heyeti başkanı seçildi. 4 Ocak 2005 tarihinde Türkiye Otobüsçüler Federasyonunu kurdu ve bu federasyonun kurucu başkanlığı görevini üstlendi. Galip Öztürk 40’ın üzerinde firmaya sahiptir. Büyük İstanbul Otogarı ve Kayseri Şehirlerarası Otobüs Terminali ’nin şirketi, Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Otogarı, Çarşamba ve Havza terminalleri ’nin de sahibidir.

Üniversite yaptırdı, Samsun’da belediye eliyle besin destekleri dağıttı. Politik partilere, Mehmetçik Vakfı dahil birçok müesseseye yüklü bağışlarda bulundu.

Galip Öztürk, 5 Temmuz 2003 tarihinde çıkar emelli kabahat teşkilatı oluşturmak kabahatiyle suçlanmasına karşın daha sonra serbest bırakıldı.

2005’te Van Et’i satın aldı. 2009 senesinin başında Metro Turizm’i ulusa açmak için Van Et’e sattı.

2009’un son aylarında ise bir iş adamına güçle 2 milyon liralık bono imza attırdığı iddiasıyla nezaretine alındı. 29 Şubat 2012’de Tehditle çek-bono tahsilatı yaptığı iddiasıyla nezaretine alındıktan sonra, hapsedilerek Metris Cezaevi’ne gönderildi.

Kuvvet Köseoğlu cinayetini azmettirdiği iddiasıyla evvel ağırlaştırılmış müebbet mapus, sonra Duruşma mahkemedeki iyi halini göz önünde bulundurarak cezasını müebbet mapusa çevirdi, daha sonra da 19.04.2013 tarihinde yapılan mahkemesinde tahliye kararı verilmiştir. İstanbul 19 ’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ’nin kararı sonrası dosya Yargıtay ’a taşındı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi 19 Eylül ’de dosyayı karara bağladı. 1. Ceza Dairesi, 2014/3955 numaralı dosyada Öztürk hakkında verilen kararı onadı. Dosya için 13 Ekim 2014 tarihinde kapatma kararı vererek alakalı duruşmasına gönderdi. Buna görecezanın infazı için 16 sene mapus uyuyacak. Ancak 4616 rakamlı Yasa gereğince infazından 10 sene düşürüleceği için Galip Öztürk bu kabahat sebebiyle 6 sene cezaevinde kalacak.

Galip Öztürk, 25 Eylül 2014 tarihinde Gürcistan‘da olduğunu duyurmuştu.

Galip Öztürk, ilk eşi Hülya Öztürk ’dür. 4 kızı, 1 oğlu vardır. İkinci eşi olan Bedriye Öztürk ’den ise 4 kızı vardır. Galip Öztürk boşanmıştır.

Netleşmiş 6 sene mapus cezası bulunan ve Eylül 2014 tarihinden itibaren Gürcistan‘ın Batum şehrinde ikamet eden kaçak iş adamı Galip Öztürk,yatırımlarını Gürcistan’a taşıma kararı alarak Batum’daki Hotel Intourist’i kumarhane firmasıyla beraber satın aldı. Yeniden Batum’da, Metrocity Hotel&Residance yatırımı başlatan Galip Öztürk, yeni yatırımıyla aynı zamanda Gürcistan’ın en büyük kumarhanesinin de sahibi oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın