Anasayfa » Genel » Gaston Leroux

Gaston Leroux

Gaston Leroux Biyografisi

Pek çok kere müzikal reyin olarak sahnelenen ve de sinemaya uyarlanan kurgu ve polisiye edebiyatının en büyük eserlerinden birisi olan Operadaki Hayalet ’in yazarı olan Fransız gazeteci, yazar ve dedektif. 60 ’lın üzerinde eser kalme almıştır.
Gaston Leroux, 6 Mayıs 1868 tarihinde, Paris ’te dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Normandiya ’da bitiren Leroux, bu yarıyıl içerisinde ilk kısa hikaye ve de tiyatro oyunlarını kaleme aldı. Hukuk öğrenimi için Paris ’e taşınmasıyla beraber yazarlık kariyeri de sürat kazandı.

Üniversiteyi bitirmesinden kısa bir vakit sonra babasını kaybeden Leroux, babasının ölümünün ardından kendisine kalan 1.000.000 frank tutarındaki büyük mirası kısa bir vakit içerisinde har vurup harman savurarak bitirmeyi başardı ve de boğazına kadar borca battı. Borçlarını ödeyebilmek için tiyatro eleştirmeni ve de adl muhabir olarak L ’Echo de Paris gazetesinde çalışmaya başladı.

Gazete yazarlığı yaptığı sırada tanıştığı bir maznunun masum olduğuna inanan Leroux, maznunun masum yere ndiremediği için acemi olarak dedektiflik yapmaya başladı. Yaptığı görüşme ve araştırmalar neticesinde maznunun masumiyetini ispat etmeyi başarınca Paris ’teki şanı bir anda büyük bir yükselişe geçti.

İlk eserleri 1900 ’lü senelerin başında okunmaya başladıysa da, ilk basılı kitabı 1907 tarihli Le mystère de la chambre jaune Sarı Odanın Gizemi oldu. Bu kitabın gösterdiği büyük başarıyla beraber gazetecilik mesleğini bırakan Leroux, gizem ve polisiye ile örülmüş kurgu edebiyatı eserleri kaleme almaya başladı.

Gaston Leroux ’un en beğenilen eseri Le fantome de I ’Opera Operadaki Hayalet, 1911 senesinde bDoğruti ve de kısa vakitte kendisine büyük bir hayran kitlesi topladı. Yalnızca üç ayda yazılan eser ilk basıldığında büyük bir ilgi görmediyse de, kendisinden temellenen tiyatro oyunları ve de 1929 tarihli, büyük oyuncu Lon Chaney ’in başrolünü oynadığı aynı isimli sinema filmi sayesinde Leroux ’un şanı bir anda ülke hudutlarını aştı. Operadaki Hayalet ’in sinemada gösterdiği başarı zamanının ünlü fobi klasikleri Frankestein ve dracula ’nın da sinemaya uyarlanmasını sağladı.

Leroux, yaşamına 60 ’ın üzerinde roman ve de pek çok hikaye sığdırmayı başardı. İngiltere ’de Sir Arthur Conan Doyle ve Amerika ’da Edgar Allan Poe ile beraber kurgu / gerilim edebiyatı cinsinin en iyi temsilcileri arasında sayılan yazar, kendisini de Doyle ’un en büyük hayranı ve rakibi olarak görmekteydi.

Gaston Leroux, 15 Nisan 1927 tarihinde, üriner enfeksiyon nedeniyle yaşama gözlerini yumdu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın