Anasayfa » Genel » Gazanfer Özcan

Gazanfer Özcan

Gazanfer Özcan Biyografisi

1955 senesinde rol aldığı Semtin Romanı isimli tiyatro oyunu sayesinde şöhrete kavuşan ve yaşamını kaybettiği 2009 senesine kadar sahnelerden uzak kalmayan Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu ’nun kurucusu olan, rol aldığı pek çok tiyatro oyunu, sinema filmi ve diziyle Türk seyircisinin gönlünde taht kurmuş olan olan Özcan, Devlet Sanatçısı ünvanına da sahipti.
Gazanfer Özcan, 27 Ocak 1931 tarihinde, Semiha Hanım ’la Celalettin Bey ’in beş çocuğundan üçüncüsü olarak İstanbul Cihangir ’de dünyaya geldi.O senelerin Cihangir ’i istisnalı bir mahalleydi. Yedi odalı müstakil bir konutta otururlardı. Büyükbabası o konutu yaptırırken kerestelerini Romanya ’dan başka bir deyişle Transilvanya Ormanları ’ndan getirtmişti.

İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu, ortaokulu ise Kuledibi ’nde Beyoğlu Ortaokulu ’nda bitiren Özcan, liseyi de Taksim ’de ve Vefa Lisesi ’nde bitirdi. Lisede okuduğu yarıyılda tiyatro ile tanışan sanatçı, Şehir Tiyatroları Çocuk Bvefatı ’ne katıldı. Lisedeyken oynadığı “Pay-i Şayia” isimli oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı.

1952 senesinde İngiliz Kemal Lawrance ’a Karşı isimli sinema filmi ile beyaz perdeye adımını atan Özcan, 19521975 seneleri arasında çok rakamda filme imza attıktan sonra uzun bir zaman için sinemadan uzaklaştı. 1992 senesinde Burnumu Keser Misiniz isimli filmde oynadıysa da, 2000 senesinde rol aldığı Komser Şekspir ’e kadar sinemadan uzak kaldı. Büyük ustanın sinemada rol aldığı sonra film ise 2007 senesinde vizyona giren Beyaz Melek oldu.

Gazanfer Özcan ’ın yaşamını değiştiren tiyatro oyunu, 1955 senesinde sahnelenen Semtin Romanı oldu. Komedi Tiyatrosu ’nda oynanan oyunun başrol oyuncusu olan Reşit Gürzap ’ın ani rahatsızlığı sebebiyle oyuna gelememesi sayesinde rolü alan Özcan, başarılı oyunculuğu sayesinde oyunun kadrosunda kalıcı olmayı başardı.

Gazanfer Özcan 1949 ’da Şehir Tiyatroları ’na kayıt yaptırmaya gittiğinde Gönül Ülkü ile karşılaşarak tanıştılar ve daha sonra 1962 ’de Gönül Ülkü ile evlenerek aynı sene içerisinde, eşiyle birlikte “Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan” isimli kendi özel tiyatrolarını kurdular.

Tiyatro ve sinemanın dışında muhtelif diziler taşıtıyla T.V. ’de de brey gösteren Özcan, genellikle T.V. dizilerinde aile babası rolünde karşımıza çıktı. Bu rollerden en şöhretlileri Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ’nin en soluklu dizilerinden birisi olan Vesvese Ailesi ’ndeki Hüsnü Vesvese ve son yarıyılların en çok alaka sürükleyen dizisi Avrulpa Yakası ’ndaki Tahsin Bey oldu.

Rejisörlüğünü Uğur Erkır’ın yaptığı “Vesvese Ailesi” isimli Türk sitcom dizisini eşi ve kadrosuyla birlikte 19 sene oynadılar. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu‘de 1983 senesinden başlayan dizi 2002 senesinde sona ermiştir.

Gazanfer Özcan, takribî iki aylık bir solunum yetmezliği rahatsızlığının ardından, 17 Şubat 2009 tarihinde yaşama veda etti. Avrulpa Yakası ’nda beraber rol aldığı oyuncu dostları, beğenenleri ve sanatçıların katıldığı, Haldun Taner Sahnesi ’nde tertip edilen şatafatlı bir merasimle anılan Özcan, Karacaahmet Kabirliği ’nda toprağa verildi.

Gazanfer Özcan, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1998 senesinde Devlet Sanatçısı ünvanıyla şereflendirilmişti.

Konutlukları :
Gazanfer Özcan ’ın 1956 ’da yaptığı ilk konutluluğundan olan kızı Fulya Özcan Ündüz d.1957 isminde kızı var.Çocuğun doğumundan bir zaman sonra boşandılar.
İkinci evliliğini 1962 senesinde Gönül Ülkü Özcan ile yaptı.

Oynadığı Bazı Filmler:
1952- İngiliz Kemal Lawrence’e Karşı
1953- Çeto Salak Milyoner
1954- Fındıkçı Gelin
1954- Aramızda Yaşıyamazsın
1954- Şimal Yıldızı
1958- Allı Yemeni

İçeriği Oyla

Yorum yapın