Anasayfa » Genel » Gebelik Testi Yanıltıcı Olabilir Mi?

Gebelik Testi Yanıltıcı Olabilir Mi?

Gebelik kuşkusu ile yapılmakta olan hamilelik testi yanıltıcı olabilir mi? Hamilelik testleri genellikle yüksek Doğruluk oranı ile netice verebilmektedir. Yüzde olarak bakıldığında %99 olarak Doğru netice veren testlerde az da olsa yanılma hisseyi oluşabilmektedir. Bu evrede testin ne zaman yapıldığına göre yanılma ihtimali ortaya çıkabilmektedir. Testi periyodun gecikmesinden en az 1 hafta sonra yapmak Doğru netice almaya destekçi olmaktadır.

Daha erken biçimde yapılan testlerde genellikle istenilen ya da beklenen neticeler ortaya çıkmamaktadır. Bu sebeple yeterli Hcg seviyesine bakılarak hamile olunup olunmadığı test edilmektedir. Aksi takdirde hcg seviyesinin yeterli seviyede olması beklenmezse hamile olunsa bile test neticeyi olumsuz çıkabilmektedir.

Hamilelik Testi Yanıltıcı Olabilir Mi?

Asıl Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Gebelik bulguları bayanlarda muhtelif biçimde ortaya çıkabilmekte ve bireyden şahsa fark yaratabilmektedir. Bulantı, bitkinlik, artan vajinal akıntı, göğüslerdeki gerginlik vs. gidişatlar bulguların en besbelli olanlarındandır. Aynı zamanda meme ucunda koyulaşma, adetin gecikmesi de en yaygın bulgular arasında yer almaktadır. Bu gibi unsurlar ile asıl hamilelik nasıl anlaşılır? Sualinin cevabı alınabilmektedir.

Gebelik kuşkularında idrar testleri her zaman için Doğru netice vermese de büyük çoğunluğu Doğru netice verebilmektedir. Yapılan gebelik testi olumsuz çıkmışsa 7 ya da 10 gün sonrasında da tekerrür test yapılabilir. Bu daha Doğru bir hücum neticeyi de Doğru biçimde ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelik Testi Erken Yapılırsa Netice Değişir Mi?

Gebelik testleri hamileliğin oluşup oluşmadığı safhasında oldukça ehemmiyetli olmakla birlikte hamilelik testi erken yapılırsa netice değişir mi? Bu evrede elbette ki yanlış zamanda yapılan testler aksi bir neticeyi gösterebilmektedir. Bu sebeple en uygun ve Doğru zamanda testin yapılması gerekir. Adet geciktikten sonra yapılan gebelik testleri gecikmeden 1 hafta sonra yapılırsa daha kesin olabilmektedir.

Hamilelik erken yarıyıllar için ayırt edici olamayacağı için kesin neticenin alınması ismine uygun zamanın beklenmesi gerekmektedir. Bu surattan hamilelik testi yanıltıcı olabilir mi? sualinin cevabı olarak tanımlanan zamanda yapılmadığında elbette ki yanıltıcı olabileceği söylenebilir. Adet olunmamışsa tekerrür test yapılması da muhtemeldir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın