Anasayfa » Genel » Gelir İdaresi Başkanlığı ’ndan ek MTV kararı!

Gelir İdaresi Başkanlığı ’ndan ek MTV kararı!

İnternet sitesinde yer alan açıklamada, ek MTV’nin, 6 Şubat 2023 tarihinde reelleşen, 11 şehirde geniş çaplı imhaya neden olan ve takribî 13 milyon insanın yaşamını etkileyen zelzele trajedisinin getirdiği hasarların karşılamasında kullanılmak üzere ihdas edilmiş yeni bir vergi olduğuna işaret edildi.

Kazanç Yöneti Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bazı basın yayın kuruluşlarınca ek motorlu vasıtalar vergisinin Tüzük Duruşmasınca iptal edildiği güzergahında yanlış ve yanıltıcı haberler yapıldığı görüldüğünden mükelleflerimizin Doğru bilgilendirilmesi emeliyle alttaki açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

7456 rakamlı Yasanın 1 inci maddesi ile ihdas edilen Ek Motorlu Vasıtalar Vergisi ile alakalı olarak Tüzük Duruşmasına açılan davada henüz rastgele bir karar verilmemiştir.

7456 rakamlı Yasayla tertip edilen EK MTV, 6 Şubat 2023 tarihinde reelleşen 11 şehirde geniş çaplı imhaya neden olan ve takribî 13 milyon insanın yaşamını etkileyen zelzele trajedisinin getirdiği hasarların karşılamasında kullanılmak üzere ihdas edilmiş yeni bir vergidir.

Yasanın 1 inci maddesinin 5 numaralı fıkrası kararı uyarınca 31 Ağustos 2023 Perşembe günü sonuna kadar ödenmesi gereken ek motorlu vasıtalar vergisinin birinci taksitinin ödeme süresi, Başkanlığımızca ödemelerde basitlik sağlanması emeliyle, 6 Eylül 2023 Çarşamba günü sonuna kadar uzatılmıştır.

Mükelleflerimizin hakikat dışı haberlere haysiyet etmemeleri ve ödeme süresi içinde ödemelerini yapmalarının çıkarları gereği olduğunu ehemmiyetle andırdırırız.”

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın