Anasayfa » Genel » Gemma Arterton

Gemma Arterton

Gemma Arterton Biyografisi

İngiliz BBC kanalında yayınlanan Tess of the D’rbervilles isimli imalle nama kavuşan İngiliz aktrist. 2007 senesinden bu yana etkin olarak oyunculuk yapmakta olan Arterton, aralarında ST. Trinian’s, Quantum of Solace ve Clash of Titans’ın da bulunduğu pek çok gişe filminde rol almıştır. Genç oyuncu son olarak 2010 senesinde gösterime giren Prince of Persia; Zamanın Kumları ile dünya çapında büyük bir nama kavuşmuştur.
Gemma Christiana Arterton, 12 Ocak 1986 tarihinde, Sally ve Barry Arterton çiftinin ilk çocuğu olarak Gravesend, Kent, İngiltere ‘de dünyaya geldi. Doğumunda polydactyly altı parmak sendromu ile dünyaya gelen Arterton daha sonra bu sorundan kurtuldu. Cravesend Grammar School for Girls isimli mektepte okuyan, ardından ise The Miskin Theatre‘da oyunculuk dersleri alan Arterton, liseden mezun olmasının ardından Royal Academy of Dramatic Arkası Drama Akademisi’ne kayıt oldu.

Henüz drama mektebinde okuduğu senelerde ilk profesyonel oyunculuk tecrübesini 2007 senesinde, Capturing Mary isimli T.V. filmi ile yaşayan Arterton, aynı sene rol aldığı ikinci sinema filmi olan St Trinian’s ile Empire dergisi tarafından en iyi destekçi oyuncu mükâfatına aday gösterildi.

Cemma Alterton, İngiltere dışında ismini ilk kez, 2008 senesinde gösterime giren James Bond filmi Quantium of Solace ile duyurdu. Bu filmde Bond Kızı Strawberry Fields‘i oynayan genç oyuncu, aynı sene RocknRolla ve Three and Out isimli filmlerde de rol aldı. Alterton’ın 2008 senesinde rol aldığı son proje ise, İngiliz T.V. dizisi Lost in Austen oldu. Dizinin 1. sezonunun ilk ve dördüncü bvefatlarında yer alan genç oyuncu, Elizabeth Bennet şahsiyetini canlandırdı.

2009 senesinde The Boat That Rocked ve St. Trinian’s II isimli sinema filmleri ile karşımıza çıkan Arterton, 2010 senesine ise süratli bir giriş yaptı. Başarılı oyuncunun 2010 senesinde rol aldığı ilk film, Zeus tarafından baştan çıkartılan Hera prensesi Io şahsiyetini canlandırdığı mitolojik üretim Clash of Titans oldu. 2010 senesinin en fazla hasılat yapan filmlerinden birisi olan Clash of Titans’ı genç oyuncunun başrolünde oynadığı ilk film olan The Disappearance of Alice Creed izledi.

Gemma Arterton son olarak aynı ismi taşıyan bilgisayar oyunundan uyarlanmış olan tarihi / fantastik serüven filmi Prince of Persia‘da sevenlerinin karşısına çıktı. Arterton’ın, Zamanın Kumları’ın bekçisi ve Alamut Kalesi’nin yöneticisi Prenses Tamia‘yı canlandırdığı film gişede büyük bir başarı göstererek 217 milyon dolar hasılat yaptı. Oyuncunun 2010 senesinde gösterime girmesi bilave edilen son filmi ise, Tamara Drewe ismini taşımakta.

Gemma Arterton 5 Haziran 2010 tarihinde İspanyol bir satış müdürü olan Stefano Catelli ile dünya evine girdi. Hoş oyuncunun vurmaları çok sevdiği bilinmekte; kendisi de sol kulağının arkasına yaptırdığı bir melek kanadı dövmesi taşımakta.

İçeriği Oyla

Yorum yapın