Anasayfa » Genel » Gencay Gürün

Gencay Gürün

Gencay Gürün Biyografisi

Tiyatro rejisörü, tercüman

Gencay Gürün, 1932 senesinde istanbul Üsküdar ’da doğmuştur. Nişantaşı ’nda büyüdü. İstanbul Sainte-Pulchérie Fransız Kız Ortaokulu’nda okudu sonra da Notre Dame de Sion Lisesinden mezun oldu. Ankara Hukuk Fakültesi‘ni bitirdikten sonra İngiltere ’ye giderek “London School of Economics”‘de Beynelmilel ilişkiler ve diplomasi mevzularında lisansüstü eğitimini bitirdi.

Dışişleri Bakanlığının sınavını kazandı diplomat olarak misyon yaptı. Siyaset Tasarılama Dairesi ve Ekonomik İlişkiler Dairesi Ortak Pazar Şubesinde çalıştı. Bir zaman sonra Paris‘e Konsolos olarak atama edildi. 1967 senesinde Bükreş ’e büyükelçi olarak soyulan Kamuran Gürün ile evlenince işini bıraktı. Büyükelçi olan kocasıyla beraber uzun seneler yurt dışında bulundu. 1972 senesinde Atina ’ya Büyükelçi eşi olarak gitti.

Eşi Ankara’ya 1976 senesinde atama olduktan sonra 1979 senesinden sonra Devlet Tiyatrosu genel sekreterliği ve baş dramaturgluğu misyonlarında 5 yıl çalıştı.

1984 senesinde İstanbul Şehir Tiyatroları genel sanat rejisörlüğü misyonuna geldi. 1994 senesinde emekliye dağıldı.

1995 senesinde “Tiyatro İstanbul” ismi altında kendi özel tiyatrosunu kurdu. Aynı zamanda genel sanat rejisörlüğü de yapmaya devam etti. 1995 senesinde Cecil Philip Taylor ’un “Nereye Kadar” aderdelerini açtı. Bu oyunda Cüneyt Türel, Haluk Kurtoğlu ve Tomris Oğuzalp ’ın yanı gizeme 17 oyuncu daha rol almıştı.

Aynı sene, Bernarde Slade ’ın “Bir bayanla bir erkeğin 25 sene boyunca, senede bir gün buluştukları otel odası ile geri tasarıda yirmi beş sene içinde ülkenin ve dünyanın metamorfozunu, Vietnam savaşını, talebe hareketlerini” mevzu aldığı cemiyetsel içerikli bir reyin olan“Yıla Bugün” oyunu sahnelendi. Bu oyunda da yeniden Türk Tiyatrosunun çok ünlü iki adı; Can Gürzap ve Nurseli İdiz rol aldı.

“Tiyatro İstanbul” Gencay Gürün genel sanat rejisörlüğünde sanat yaşamına devam etmektedir.

8 Ocak 1996 tarihinde yapılan 20. Yarıyıl TBMM 20. Yarıyıl milletvekilleri tercihlerinde Doğru Yol Partisinden İstanbul milletvekili seçilmiştir. 28 Şubat sürecinde 28 Şubat 1997 DYP‘den istifa eden 37 milletvekili içinde oldu.

Gencay Gürün, Fransa Hükümeti “Sanat ve Edebiyat Şövalyesi” Chevalier dès Arts et dès Lettres nişanı ve Boğaziçi Üniversitesi Fahri Hekimlik ünvanı sahibidir.

Basın Konseyi Yüksek Heyet abonesi olan Gencay Gürün, rinden de muhtelif mükâfatları vardır.

Gencay Gürün, 1967 senesinde büyükelçi olarak Bükreş ’e soyulan Kamuran Gürün ile evlendi. Eşi Kamuran Gürün 20 Temmuz 2004 tarihinde ölüm etti.

Mükâfatları :
2010 – 14. Afife Tiyatro Mükâfatları – Muhsin Ertuğrul Özel Mükâfatı
Avni Dilligil En iyi rejisör mükâfatı- Çıkmaz Cadde Çocukları
Türk Bayanlar Birliği, “Senenin Bayanı”

İçeriği Oyla

Yorum yapın