Anasayfa » Genel » George Foreman

George Foreman

George Foreman Biyografisi

Eski Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu ve Olimpiyat altın madalyalı boksör.

George Foreman, 10 Ocak 1949 tarihinde Marshall, Teksas, ABD ’de doğmuştur. Bütün ismi George Edward Foreman ’dır. 6 kardeşi vardır. Biyolojik babası Leroy Moorehead ’dır. George Foreman, kendisini büyüten üvey babası J.D.Foreman’ın soyadını aldı. 15 yaşında iken mektebi bıraktı. Gençlik senelerinde başı sık sık yasayla belaya giren Foreman, karıştığı cadde münakaşalarında çevresinde en çok korkulan cadde dövüşçüsü olarak tanındı. Birçok kez fazla içki içerek polisten kaçan George barbekü yaparken ellerini yaktı ve parmak izlerini kaybetti.

Yaşamını tertip etmek için kendisine bir yol çizmeye karar veren ForemanOregon ’da antreman yapmaya başladı ve yeteneği ile hemen dikkat çekti.

George Foreman, 19 yaşında iken Mexico City’de yapılan 1968 Yaz Olimpiyatları’nda ağır sıklette altın madalya kazandı.

Foreman boks kariyerine acemi olarak San Fransisco ’da başladı. 1967 ve 1968′de yurttaşı Clay Hodges tarafından mağlup edilmesine karşın olimpiyatlara gönderildi ve burada ilk galibiyetini rakamla, diğer müsabakaları ise hakem kararıyla kazandı. 1968 Mexico City olimpiyat oyunları final maçında karşısına favori olarak çıkan Sovyet Ionas Chepulis ’i yenerek 19 yaşında altın madalyaya uzandı.

George Foreman acemi kariyerden sonra, 1969 senesinde profesyonel oldu ve ilk maçında New York ’ta Donald Walheim ’ı üçüncü rauntta nakavtla yenmeyi başardı. Bu yıl içerisinde yaptığı 12 maçın 11′ini nakavtla olmak üzere tamamını kazandı, hatta bu karşılaşmalar arasında Cookie Wallace3 saniye sürdü. Foreman ’ın bu müthiş performansı 1970 ve 1971 senelerinde de devam etti ve profesyonel kariyerinde 32-0 gibi inanılmaz bir ivme tuttu.

Bu başarılarına 1972′de de devam eden Foreman arkasını arkasına aldığı beş galibiyetle, ki bu galibiyetlere erişmesi en fazla üç raunt sürdü, WBA ve WBC bir numarası olarak lanse edildi.

George Foreman, 22 Ocak 1973 tarihinde dünya ağır siklet boks şampiyonu ünvanına sahip yenilgisiz Joe Frazier ile Kingston Jamaica’da karşı karşıya geldi. Maça süratli bir başlangıç yapan Foreman rakibini ilk 2 raundda bütün 6 kere yere serdi ve hakem kararı ile Foreman’ın galibiyetini ilan etti. George foreman artık yeni dünya ağırsiklet boks şampiyonuydu.

Yeni dünya ağırsıklet şampiyonu George Foreman artık ünvanını gözetmek için maçlara çıkacaktı. Bu maçlardan ilki 1973 senesinde Tokyo ’da Porto Rico ağırsıklet şampiyonu Jose Roman ’a karşı oldu. Roman, George Foreman karşısında sanki neye uğradığını afalladı ve 55 saniye içinde nakavt oldu. Bu tüm zamanlarda bir unvan maçında en erken nakavt olarak tarihe geçti.

Foreman bir sonraki unvan maçı için 26 Mart 1974 tarihinde Venezuella ’nın başkenti Caracas ’ta, daha evvel Muhammed Ali ’yi puanla yenen Ken Norton ’ın karşısına çıktı. Güçlü yumruklarla Foreman rakibini yalnızca ikinci rauntta nakavt ile yendi.

George Foreman, Muhammed Ali ’ye sanki kök söktürüp ona yenilgiler yaşatan Joe Fraizer ve Ken Norton ’a karşı ezici nakavtlı galibiyetler elde etti.

Daha evvel 40 maç yapıp hepsini kazanan George Foreman, 29 Ekim 1974 tarihinde 41 ’nci maçını Muhammed Ali ile Zaire ’nin başkenti Kinshasa ’da yaptı. “The Rumble In the Jungle” ismi verilen bu maçta 8. nci raundda George Foreman nakavt ile ilk yenilgisini aldı. Muhammed Ali onu bütün kariyeri boyunca nakavtla yenen ilk ve son kişiydi. Bu maçın videosu alttadır.

192 cm. boyunda ve 118 kilo olan George Foreman boks kariyeri boyunca profesyonel olarak toplam 81 maç yapmıştır ve bunlardan 76 ’sını 68 ’i nakavtla olmak üzere kazanmış, yalnızca 5 maç kaybetmiştir.

5 Kasım 1994 tarihinde 45 yaşında iken, Las Vegas ’da Michael Moorer ’ı onuncu raundda nakavt ile yenerek “en yaşlı ağır sıklet boks şampiyonu oldu. George Foreman 20 yıl evvel Muhammed Ali ’ye yenilerek kaptırdığı dünya ağırsıklet boks şampiyonu ünvanını geri kazandı.

1997 senesinde son maçında Lou Savarese‘yi yendikten sonra Shannon Briggs ile bir maç yaptı. 12 raund sonunda Müsabaka Foreman’ın bariz üstünlüğü ile geçmesine karşın hakem kararıyla Foreman maçı kaybetti. Bu onun kariyerindeki son boks maçı olarak tarihe geçti.

Bundan sonra George Foreman bir zaman, HBO için bir boks analisti oldu. daha sonra bu işleri bırakıp barbekü satışları işi ile ilgilendi.

Evlilikleri : 7 kızı, 5 oğlu olan George Foreman, oğullarının hepsine kendi ismini verdi.
1.eşi: 1971 senesinde Adrienne Calhoun ile evlendi. 1974 senesinde boşandı.
2.eşi: 1977 senesinde Cynthia Lewis ile evlendi. 1979 senesinde boşandı.
3.eşi: 1981 senesinde Sharon Goodson ile evlendi. 1982 senesinde boşandı.
4.eşi: da boşandı.
5.eşi: George Foreman, 1985 senesinde Mary Joan Martelly ile evlendi.

Çocuklarının isimleri:
Freeda Foreman Kızı
George Foreman III Oğlu
Georgetta Foreman Kızı
Isabella Brandie Lilja Foreman Kızı
Natalia Foreman Kızı
Michi Foreman Kızı
Leola Foreman Kızı
George Foreman IV Oğlu
George Foreman Jr.Oğlu George Foreman V Oğlu
George Foreman VI Oğlu
Courtney Isaac Foreman Kızı
isimlerinde çocukları vardır.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 – I Am Ali Sinema Filmi
2009 – Facing Ali Kendisi Sinema Filmi
2008 – The 80th Annual Academy Awards Kendisi TV Filmi
2008 – Salute Himself also archive footage Sinema Filmi
2005 – Ring of Fire: The Emile Griffi… HimselfTV Filmi
1996 – Muhammed Ali – When We Were Kings Kendisi Sinema Filmi

İçeriği Oyla

Yorum yapın