Anasayfa » Genel » George Lucas

George Lucas

George Lucas Biyografisi

Efsanevi bilim-kurgu serisi Star Wars’un yaratıcısı olan Amerika’lı yazar, senaryo yazarı, rejisör.
George Lucas sı olmayı düşlerken liseyi tamamladıktan hemen sonra geçirdiği trafik kazası sebebiyle bundan bıraktı ve yaşamı değişti.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde sinema okumaya karar veren Lucas, bu yarıyılda sürüklediği kısa filmlerden biri olan THX-1138: 4EB Electronic Labyinth ile Amerikan Ulusal Talebe Filmleri Festivalinde büyük mükâfatı kazandı. Bunun sonucunda da Warner Brothers imal işletmesinde staja başladı.

Burada Francis Ford Coppola’nın idarediği “Finian’ın Gökkuşağı – Finian’s Rainbow” ‘un 1968 çekimlerine katıldı. Coppola ile dostlukları da böylece başladı. Beraber 1969 senesinde American Zoetrope ismiyle bir firma kurdular. Yaptıkları ilk iş de THX-1138: 4EB’nin uzun metrajlı versiyonu oldu. Warner Brothers’ın finanse ettiği film gişede zafer getirmedi.

Coppola, “Baba – The Godfather 1972” filmi için çalışmaya başlayınca George Lucas kendi firmayı olan Lucasfilm Ltd.’i kurdu.

1973’te senaryosunu yazdığı, kendi yaşamından da kesitler taşıyan American Graffiti’yi idaredi. Sadece 780.000 dolar bütçe ile çekilen, 50 milyon dolar gişe yapan bu filmle Altın Küre mükâfatını kazandı. En İyi Film, En İyi Rejisör, En İyi Senaryo dahil olmak üzere 5 dalda Oscar’a aday oldu.

Aynı sene, Flash Gordon ve Maymunlar Cehennemi’nden etkilenerek, Yıldız Savaşları’nın senaryosunu yazmaya başladı.

1975’te bu film için lüzumlu olan görsel efektlerin yaratılacağı ILM Industrial Light & Magic firmasını kurdu. Star Wars projesi birkaç stüdyo tarafından reddedilse de sonunda Twentieth Century Fox tarafından kabul edildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın