Anasayfa » Genel » Giacomo Giralomo Casanova

Giacomo Giralomo Casanova

Giacomo Giralomo Casanova Biyografisi

Casanova evrensel olarak bayanların gönüllerini fethetmedeki becerisiyle tanınır. Casanova bir efsane, bir hayali kahraman değil, Doğruten yaşamış, tarihin bildiği en ünlü çapkınlardandı.

Giacomo Giralomo Casanova, 2 Nisan 1725 tarihinde Venedik, İtalya ’da doğmuştur. Annesi oyuncu Zanetta Farussi, biyolojik babası Michele Grimani ’ydi. Soyadını ise, annesinin eşi, oyuncu ve dansçı Gaetano Giuseppe Casanova ’dan almıştır. Reel babası Michele Grimani olarak bilinen Patrik ailesinin bir üyesiydi ve bir zamanlar ikisinin de çalışmış olduğu San Samuele tiyatrosunun sahibiydi. Casanova 6 çocuktan en büyüğüydü-Francesco 1727 evlilik dışı dünyaya gelmişti, diğer 4 çocuk Giovanni Battista 1730, Faustina Maddalena 1731, Maria Maddalena Antonia Stella 1732 ve Gaetano Alvise 1734 Gaetano’nun çocuklarıydı Casanova’nın kendisi birçok evlilik dışı çocuğa babalık yapardı ama kendi anne babası gibi onlara gereken ilgiyi hiçbir zaman vermedi.

Annesinin ikinci eşi Gaetano 1733 senesinde can vermeden evvel asıl babası Grimanis’e ailesine bakması için yalvarması Casanova’nın Padua‘da yatılı bir mektebe gönderilmesinin nedeni olur. Böyle bir zamanda sadece orta veya üst sınıf bir ailenin oğlunu mektebe yollamasi basmakalıp karşılanan bir vaziyettir.

Karşı cinsiyetle ilk burada iletişime geçti; 11 yaşındayken öğretmenin kızı bir anda ona ilk cinsel doyumunu verdi. 16 yaşında Hukuk hekimesını aldığı Padua Üniversitesi‘nden terbiye felsefesi, kimya, matematik ve hukuk dersleri gördü.

Anadili İtalyancanın yanı sıra Latince, Eski Yunanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve İbranice de konuşan Casanova, 16 yaşındayken Hukuk hekimesını almıştı. Hukuk öğreniminin yanı sıra felsefe, matematik ve kimya dersleri de görmüştür. Bir teolog ve kemancı olmasının yanı sıra kimya, tıp, astroloji ve simya gibi çeşitli alanlarda da uzmandı.

Casanova 1740 senesinde Venedik‘e geri döndüğünde, kilise hukuku kariyerine bir papaz olarak kilisede başladı. Dans eden, eskrim ve binicilik yapan Casanova ’nın kilisede başlayan kariyeri, isminin karıştığı skandallardan dolayı uzun sürmedi.

Bir süre Venedik Cumhuriyeti ’nde asker olarak vazife yaptı. Korfu’da kısa bir süreliğine kaldıktan sonra İstanbul‘a gitti. Ancak yükselmenin güç ve vazifein sıkıcı olduğunu düşünen Casanova, görevli olarak gittiği İstanbul ’dan tekerrür Venedik ’e döndü. Sonrasında kısa bir süre için babası Grimani ’nin sahibi olduğu San Samuele Tiyatrosu ’nda kemancı olarak çalıştı.

21 yaşında, Venedikli Bragadin ailesinden bir sreylinin yaşamını kurtarması, Casanova ’yı varlıklı hale getiren hadiselerin ilkiydi. Diğer büyük hadise ise, Paris ’te kazandığı piyangoydu. Ancak bu kazancı, parasını bir ipek fabrikasına yatırarak kazandığı tüm parayı kaybetti. Ancak bir skandalın ardından Venedik‘deri parçaladı.

Venedik ’te doğan ancak hayatı boyunca Avrupa ’nın neredeyse tüm başkentlerini gezdi. İsmi sayısız skandala karışan ve gittiği şehirlerin pek çoğundan kovuldu. Paris, Dresden, Prag ve Viyana‘da vakit geçirdikten sonra 1753’te memleketi Venedik‘e döndü. Sayısız yolculuklarında Papa Clement XIII, Prusya hükümdarı Büyük Frederick, Fransa Kralı XV. Louis‘in metresi olan Madame de Pompadour, Büyük Katerina, Voltaire, Johann Wolfgang von Goethe, Wolfgang Amadeus Mozart ve Benjamin Franklin gibi pek çok ünlü isimle tanışmıştır.

Giacomo Giralomo Casanova, tarihin en erotik kahramanı, bir maceraperest ve serüvenci olmasının yanı sıra dönemin entelektüellerindendi ve bir yazardı. En büyük şanını bayanları ve erkekleri baştan çıkartmak mevzusunda elde etmiş olsa da Padova Üniversitesi ’nden hekime sahibiydi.

Yirminin üzerinde kitabı ve oyunu bulunan Casanova, çapkınlığı ve zekasının yanı sıra kumarbazlığıyla da ünlüydü. Servetini sayısız kez kaybedip geri kazandı. Hayatının çoğunu çalışarak değil, kumar oynayarak ve dostlarından para alarak sürdürdü.

1755 senesinde, 30 yaşındayken Venedik‘te Inquisitori di Stato’da büyüye olan ilgisinden dolayı hapsedildi ve Doge’ın Sarayı’nın hemen yanındaki ünlü cezaevi “I piombi” Mermiler’de mahkûm edildi. Cezası 5 seneydi ancak, hapishanedeki birinci senesinde 1 Kasım 1756 tarihinde The Leads ’deri Piombi cezaevi kaçan ilk mahkum oldu.

Torino ’da ve Trieste ’de uzun bir süre kaldı ve sonunda 1774 senesinde bağışlanarak Venedik ’e döndü. 1782 senesinde Venedik ’le bir kere daha bozuştu ve Trieste ’ye geçti; oradan Paris ’e gitti, onu şatosuna götürerek kitaplığının yönetimini veren ve Ligne prensinin yeğeni olan Waldstein kontu ile ilişki kurdu.

Fransızca olarak 1788 senesinde yazdığı Histoire de ma Fuite des Prisons de Venise gu ’on Apelle les Plombs ’u Mermi İsmi Verilen Venedik Zindanlarından Kaçışımın Hikayesi ve bazı başka kitaplarını burada bastırdı.

Giacomo Giralomo Casanova ’nın en büyük eseri, Yaşamımın Hikayesi Histoire de ma vie ismini taşıyan otobiyografisidir. Kitabı, 1785 senesinde Kont Joseph von Waldstein ’in kütüphanecisi ve imparatorluk haznedarı olarak emekliye ufaladığı Dux Kalesi, Bohemya ’da kaleme almıştır. Yaşamımın Hikâyesi ’nde, Casanova ’nın hem bayanlarla hem de dostlarıyla olan ilişkilerinin yanı sıra dönemin sosyal yaşamı, toplumsal kaideleri ve Casanova ’nın düşünsel dünyası sarihlikle anlatılmaktadır. Casanova, otobiyografisinde cesur denebilecek kadar dürüst davranmıştır.

Kaleme aldığı hatıralarında 122 bayanla cinsel beraberlik yaşadığını yazar.

Çoğu zaman, ilişkisi olan bayanlarla yaşadığı birlikteliklerden dolayı; roman yazarı Lord Byron ’ın kurgusal roman karaktereri Don Juan ’a benzetiliyor olsa da, bu bayanlarla uzun süreli dostluklar kurduğu biliniyor. Ayrıca Don Juan ’ın aksine aşk serüvenleri, hayatının ve karakterinin ancak bir güzergahıdır. Casanova ismi, Don Juan ’da da olduğu gibi çapkın ve gönül çelen anlamlarında kullanılmaya devam etmektedir.

Giacomo Giralomo Casanova, 4 Haziran 1798 tarihinde Duchcov, Bohemia Çekya ’da 73 yaşına can vermiştir.

Casanova evrensel olarak bayanların gönüllerini fethetmedeki becerisiyle tanınır. Casanova bir efsane, bir hayali kahraman değil, Doğruten yaşamış, tarihin bildiği en ünlü çapkınlardandı.

Günümüzde bayanları etkileme sanatına sahip çapkın erkeklere verilen sıfatın istemeden de olsa yaratıcısı oldu.

Casanova ’nın yaşamını anlatan çok sayıda film çekilmiştir. Bu filmlerin neredeyse tamamı bayanlarla olan ilişkisini mevzu almıştır.

Kitapları :
1788 – Yaşamımın Hikayesi Histoire de ma vie

Yaşamını anlatan filmlerden bazıları;
– – Casanova 1918, Alfréd Deésy
– The Loves of Casanova 1927, Alexandre Volkoff
– The Sins of Casanova 1955, Steno
– Fellini ’s Casanova 1976, Federico Fellini
– Giacomo Casanova: Childhood and Adolescence 1969, Luigi Comencini
– Casanova 2005, Lasse Hallström
– Casanova Variations 2014, Michael Sturminger

İçeriği Oyla

Yorum yapın