Anasayfa » Genel » Gheorghe Zamfir

Gheorghe Zamfir

Gheorghe Zamfir Biyografisi

Film Müziği Bestecisi. Panflüt virtüözü. Müzisyen Gheorghe Zamfir ’in çaldığı “KILL BILL” filminin müziğini de James Last yapmıştır. “Panflüt ustası Zamfir” diye bilinmektedir.

Gheorghe Zamfir, 6 Nisan 1941 tarihinde Găești, Romanya ’da doğmuştur. Çocukluğunda akordeon ile müziğe başlayan Gheorghe Zamfir 14 yaşına geldiğinde panflüt ile tanışmıştır. 1968 senesinden itibaren de Fanica Luca ’nın talebesi olarak Bükreş Müzik Yüksekokulunda eğitim almıştır. Müzik yaşamına 14 yaşında flüt çalarak başlayan Romanya doğumlu sanatçı, pan flütte dudak hâkimiyeti ile dikkati sürüklerken, Romen stili pan flüt ’ü geliştirip ve 20 borulu sistemi 30 ’a çıkartarak, pan flüte kendi imzasını attı.

Romanya‘da 1960’ik müzik analisti Marcel Cellier tarafından keşfedilen Zamfir, 50 senelik müzik kariyerinde 120 ödül aldı, 200’den fazla albüm, 600 milyondan fazla albüm satışı ile rakamsız ödüllerinin arasına 90 altın ve platin albüm ödülü de kattı. Müzikleri televizyon reklamlarında ve birçok sinema filminde kullanıldı. Gheorghe Zamfir, Fransa’da “Chevalier des Arts et Lettres de France” ve “20. asrın En Popüler Besteci ve Sanatçısı” ünvanını da elinde bulunduruyor.

Gheorghe Zamfir, Değişik müzikal dünyalar arasında bir köprüye benzetilen repertuarında; çingene müziğine, ana vatanı Romanya’nın folkloruna dinlediği sevgiye her zaman yer verirken, bunları Puccini, Verdi, Mozart, Schubert gibi bestecilerin yapıtlarıyla bir arada çalarak çok etkileyici performanslar sergiliyor.

Avustralya filmi Picnic at Hanging Rock için yaptığı müzik ile film müziği alanına da giren sanatçı, daha sonra Sergio Leone ’nin 1984 imali ünlü filmi Once Upon a Time in America, aynı sene Karate Kid ve en son olarak Quentin Tarantino imali Kill Bill Vol. 1 için yaptığı müzik ve pan flüt yorumu ile dünya çapında şana kavuştu.

Ayrıca Türkiye‘nin dünyaca ünlü dans topluluğu “Anadolu Ateşi” nin ikinci projesi olan “Troya” nın sahne müziklerinde de Zamfir ’in melodileri bulunuyor.

Gheorghe Zamfir, 1994 senesinde evlendiği Fransız eşi Marie Noelle ’dan 2010 senesinde boşanma davası açtı 2015 senesinde boşandı.

Gheorghe Zamfir, 2016 senesinde ikinci eşi Nicoleta Beca ile evlendi. İlk eşinden Emmanuel Teodor Zamfir d.1986 isminde çocuğu vardır. Romanya ’daki çiftliğinde 30 Köpek, 5 Kedi ve 6 Papağanı ile beraber yaşamaktadır.

Gheorghe Zamfir, 2012 senesinde Türkiye ’de Bodrum Kalesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Konser salonu, Antalya Konyaaltı Açıkhava tiyatrosuçeşitli yerlerde konserler verdi.

Andre Rieu ’nun orkestrası ile konserler vermektedir.

Seslendirdiği Film Müzikleri :
1972 – Le Grand Blond avec une chaussure noire,
1974 – Le retour du Grand Blond,
1975 – Picnic at Hanging Rock,
1984 – Bir Zamanlar Amerika’da,
1984 – The Karate Kid,
1984 – Paradise,
1989 – Margarit i Margarita,
1991 – Omohide poro poro Only Yesterday,
1991 – Celeste,
1997 – Preku ezeroto Across the Lake,
2003 – Kill Bill,

İçeriği Oyla

Yorum yapın