Anasayfa » Genel » İkinci el araçtaki fırsatçılığa yazılım önlemi geliyor

İkinci el araçtaki fırsatçılığa yazılım önlemi geliyor

Arabanın yatırım vasıtayı haline gelmesi ve sektör kaynaklarına göre satışların yüzde 40’ının yatırım emelli olması ise, ikinci elde de maliyetleri yükseltiyor. Hatta, pandeminin başından bu yana devam eden bu gidişat, ikinci el vasıta maliyetlerinin aynı taşıtın sıfır maliyetini aşmasına yol açıyor.

İkinci el araçtaki fırsatçılığa yazılım önlemi geliyor

İşte bu vaziyete el atan Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda, ikinci el vasıta bülten maliyetlerinin, sıfırı vasıta maliyetlerini geçemeyeceğine müteveccih bir tertip etme hazırladı. Ticaret Bakanlığı, aynı günlerde, 2023’de çıkarılan ve kamuoyunda ‘6+6’ olarak anılan ikinci el vasıta tertip etmesinde de aktüellemeye gitti.

Buna göre, hem müesseselerin hem de kişilerin yaptığı ikinci el vasıta satışlarında, 6 ay ve 6 bin km koşulu aranacak. Bu kapsamda, bu iki koşul sağlanmadan ikinci el vasıta satışı yapılamayacak.

Her iki tertip etmenin ortak emeli, ikinci elde ödentisiz kazancı ortadan kaldırarak, arabanın bir yatırım vasıtayı olarak görülmesini yasaklamak olarak açıklanabilir.

KAÇIŞ YOLUNU BULUYORLAR

Fakat, her ne kadar bülten sitelerinde tertip etmeye aykırı ikinci el vasıta bülteni sayısı 20 binden 7 bin adede düşse de, vasıtaların devir harekâtlarının yapıldığı noterler ile alakalı rastgele bir tertip etme bulunmuyor.

Dolayısı ile, bülten maliyeti sıfır km vasıtadan düşük olan bir ikinci el bir taşıtın, noterde sıfır km vasıtadan daha pahalı olacak biçimde devrinin yapılmasını yasaklayacak bir gidişatın olmadığı söylenebilir.

ÖZEL YAZILIM HAZIRLANIYOR

İşte tüm kanunsuzlukların önüne geçmek için, yeni bir çalışma yapılıyor.Habertürk’ün ikinci el vasıta sektörü kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Türkiye Noterler Birliği ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda bir bilgisayar yazılımı hazırlanıyor.

Bu yazılım sayesinde, vasıta devir operasyonları sırasında, ‘6+6’ tertip etmesinin takibi yapılabilecek. Ayrıca, şahısların bir sene içerisinde yaptıkları satışlarda noterler tarafından görülecek ve gerekirse vasıta satış harekâtı yasaklanacak.

Başka Bir Deyişle özetle, ikinci el vasıta piyasasına müteveccih yapılan uygulamaların tümüne aykırı gidişatlar noterler tarafından anında görülerek vasıta devir operasyonları gerek görüldüğü gidişatlarda yapılmayacak.

Hazırlanan yazılımın Ağustos ayı başında devreye alınmasını tasarlandığını da aktaralım. Sektör kaynakları, söz mevzusu yazılımın detaylarının önümüzdeki günlerde yapılacak resmi açıklama ile netleşeceğini aktardı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın