Anasayfa » Genel » Giacomo Puccini

Giacomo Puccini

Giacomo Puccini Biyografisi

Ünlü İtalyan opera bestecisidir.

Giacomo Puccini, 22 Aralık 1858 tarihinde Lucca, İtalya ’da yedi çocuklu bir ailenin ilk erkek evlatı olarak doğmuştur. Bütün ismi Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini ’dir. Bir müzik hocasının oğluydu. Ataları iki surat yıldır Lucca ’daki San Martino Katedrali ’nde müzik idareyiciliği yaparlardı. Puccini beş yaşındayken babası can verdi. Lucca belediyesi aileye minik bir ücret bağladı. Eğitim için dayısı Fortunato Magi’nin yanına sevk edilmiştir. Puccini ilk müzik eğitimini babasının iki talebesinden aldı ve yörenin minik kiliselerinde org çalmaya başladı.

1876 senesinde Pisa ’da Giuseppe Verdi ’nin “Aida” operasını görünce opera bestecisi olmaya karar verdi. Puccini, İtalya Kraliçesi Margerita ’nın desteğinden faydalanarak 1880 senesinde Milano Konservatuvarı ’na girdi. Orada ünlü kemancı ve oda müziği bestecisi Antonio Bazzini 1818-1897 ile opera bestecisi A. Ponchielli ’den ders aldı. 1883 ’de bu mektebi bitirdi.

Diploma çalışması olan Senfonik Kapriçyo ile Milano ’daki müzik etraflarının dikkatini çekti. Aynı sene, ilk operası Le villi ile bir müsabakaya katıldı. Eleştirmenler bu eseri pek umursamadılar, ama Puccini ’nin, aralarında besteci ve söz yazarı Arrigo Boito ’nun 1842-1918 da bulunduğu bir grup dostu parasal destek sağlayıp operanın sahnelenmesine önayak oldular. 1884 senesinin Mayıs ayında Milano ’daki Teatro del Verne ’de büyük bir başarıyla oynanmaya başlayan Le villi, drama eforu, melodileri ve Vilhelm Richard Wagner ’in eserlerinden esinlenmiş orkestralamasıyla alaka çekti.

Bu başarı, Milano ’daki ünlü müzik yayımcısı Giulio Ricordi ’nin Puccini ’yle ilgilenmesine ve aralarında uzun seneler sürecek bir iş ve dostluk birliğinin oluşmasına yol açtı. Puccini’ye ikinci bir opera siparişi kazanç: Edgar. Bu yarıyılda, Puccini Elvira ile tanışır

Puccini bu arada bir mektep dostunun karısı olan Elvira Gemignani ile 1885 senesinde Lucca ’dan kaçarak birlikte yaşamaya başladı. Bu aynı zamanda, uzun seneler sürecek kasırgalı ve tedirgin bir hayatının da başlangıcı oldu. 1886 ’da Antonio isminde bir oğulları oldu.

Üçüncü operası, Manon Lescaut, Puccini’ye yalnızca büyük başarı getirmekle kalmaz, ayrıca lirik yazarı Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa ile üç yeni opera ile devam edecek bir işbirliğinin başlangıcını oluşturur.

1891 senesinde otuz sene boyunca kalacakları Toskana ’daki Massaciuccoli Gölü kıyısındaki bir balıkçı köyü olan Torre del Lago ’ya yerleştiler. Bir vakit sonra, Pucciniler ’e hizmet eden bir genç kızı Elvira ’nın çekememesi ve ona baskı yapması, 1909 ’da kızın kendini zehirlemesiyle sonuçlandı. Hadise, yarıyılın büyük skandallarından biltihaba dönüştü. Eziyet ve kötüle ile yargılanıp suçlanan Elvira hapsedilmedi, ama Puccini kızın ailesine büyük bir tazminat ödemek zorunda kaldı.

Giacomo Puccini, 1903 senesinde bir araba kazasında yaralanmış ve aylarca yarı kötürüm bir halde yatakta yattı. Bunun neticesinde topal kalmıştır. 1904 senesinde, o güne kadar bestelediği eserlerin en hoşu “Madama Butterfly” operasını besteledi. 1906 ’da güftecisi Giacosa ölmüştür. Bu operanın İtalya ’da kazandığı başarı üzerine, 1907 ’de New York ’ta ki Metropolitan Operası ’nda temsil edilmek üzere Amerika ’ya davet edildi.

Giacomo Puccini, 29 Kasım 1924 tarihinde rehabilitasyon için gittiği Belçika, Brüksel ’de 66 yaşında gırtlak kanseri yüzüne can vermiştir. Puccini, İtalyan Senatosu ’na aza seçilmişti. Can Verdiği zaman da cenazesi ancak devlet adamlarına yapılan bir merasimle kaldırıldı.

Can Verdiğinde son operası “Turandot” hala bitirilmemiştir. Franco Alfano son iki sahneyi bitirmiş olsa da, bu eser seneler içinde değişik finallerle sahnede yer almıştır.

Başlıca Eserleri:
Opera:

Le villi, 1884
Edgar, 1886
Manon Lescaut, 1892
La boheme, 1896
Tosca, 1900
Madama Butterfly, 1904
La fanciulla del zvest, 1910
Tabarro 1916
Batının Altın Kızı: The Girl of the Golden West, 1917
Kırlangıç; La Rondine 1917
Suor Angelica 1917
Gianni Schicchi 1918
Il Trittico 1918
Turandot, 1926

Orkestra Müziği:
Senfonik Kapriçyo, 1883

Oda Müziği:
Re Majör Yaylı Sazlar Dörtlüsü, 1883
Yaylı Sazlar Dörtlüsü için Füg, 1883

İçeriği Oyla

Yorum yapın