Anasayfa » Genel » Gianni Versace

Gianni Versace

Gianni Versace Biyografisi

Giovanni “Gianni” Versace, 1946 doğumlu İtalyan modacı. Versace, dünyaya dağılan ününü tasarımdaki yeteneğine borçluydu. Aynı zamanda tiyatro kostümü de tasarlaya modacı, Andy Warhol ’dan ve modern soyut sanattan etkilenmişti. 20. asrın en renkli ve yetenekli modacılarından bkocaman kabul ediliyor.
Gianni Versace, 2 Aralık 1946 ’da Reggio Calabria, İtalya ’da dünyaya geldi. Santo Versace ve Donatella Versace adında 2 kardeşi daha vardı. Anneleri Francesca bir terziydi. Gianni, çıraklığa çok ufak yaşta başladı; annesine kıymetli taşlar bulmada ve muhtelif işlerde dayanak ediyordu. Bir süre sonra kendi tasarladığı giysileri annesinin dükkanında satmaya başladı. Mimarlık eğitimi gördü ve 25 yaşında moda tasarımcılığı alanında çalışmak üzere Milano ’ya taşındı.

1970li senelerin ortalarında yeteneği, Genny ve Callaghan gibi ünlü şirketlerin yetenek avcılarının dikkatini çekti. Complice firması, süet ve ten koleksiyonları tasarlamak üzere Versace ’yi işe aldı. Burada gösterdiği başarının ardından kendine güven kazanan modacı, kadınlar için tasa sundu. Aynı seneyin Eylül ayında ise ilk erkek koleksiyonu piyasaya sürüldü.

Versace, kendini bir tasarımcıdan çok bir terzi olarak tanımlıyordu. Tasarımlarında seksi çizgileri ön plana çıkarmayı seviyordu. Modacı, mini etekleri geri getiren, taytları tekerrür ön plana çıkaran ve büstiyerleri gece giysilerine sokan isim oldu.

10 seneden az bir süre içinde, Versace 808 milyon dolar değerinde bir imparatorluk yarattı. Madonna, Jon Bon Jovi, Tina Turner, Tupac Shakur, Naomi Campbell gibi ünlüleri reklamlarında kullandı. Aynı zamanda rock n roll endüstrisindeki isimlerin ihtiyaçlarına da karşılık veriyordu, alıcıları arasında Michael Jackson, Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton ve Elton John gibi isimler bulunuyordu. Prenses Diana ve Prenses Caroline de alıcıları arasındaydı. 1982 seneyinda ise kariyerinde yepyeni bir sayfa açmaya, tiyatro kostümleri tasarlamaya başladı.

Gianni Versace, birçok filmin ve dizinin kostümlerini tasarladı. Bunlar; “Ballet for Life“, “Jugde Dredd“, “Shakespeare Shorts“, “Showgirls“, “Kika“, “Vacanzi di Natale“, “Cin Cin“, “As Long as It ’s Love” ve “Miami Vice” idi. Modacı aynı zamanda 1996 üretimi “Catwalk” aldı filmde rol aldı. 1993 ’te, Amerikan Moda Oskarı ’nın, tiyatro kostümleriyle de Maschera D’Argento Mükâfatı ’nün sahibi oldu.

Ünlü modacı, bir süre boyunca çok nadir görülen br hastalık olan iç kulak kanseriyle boğuştu. 15 Haziran 1997 ’de, her sabah yaptığı gibi yürüyüşe çıktığı bir anda, Miami Beach, Florida ’da silahla vurularak öldürüldü. Seri katil Andrew Cunanan, cinayetten kısa bir süre sonra intihar etti.

Eylül 1997 ’de, Versace şirketinin yeni CEO ’sunun, Gianni Versace ’nin kardeşi Santo olduğu açıklandı. Donatella Versace ise tasarımların başına geçti. Elton John, 1997 tarihli “The Big Picture” isimli albümünü modacıya adadı.

Gianni Versace, her zaman renkli ve seksi tasarımlarıyla alaka odağı oldu. Ünlü sanatçılar, modacının tasarımlarından hisse alabilmek için dudak uçurtan maliyetler ödediler. Ayrıca tasarımlar, Almanya, Amerika, Japonya ve İngiltere ’de birçok müzede sergilendi. Modacının kitapları da mevcut. Bunlardan bazıları “Rock and Royalty“, “The Arkası of Being You” ve “Men Without Ties“.

İçeriği Oyla

Yorum yapın