Anasayfa » Genel » Gideon Sundback

Gideon Sundback

Gideon Sundback Biyografisi

Elektrik mühendisi, fermuarı bulan bireydir.
Bütün ismi Otto Fredrik Gideon Sundback olan Gideon Sundback, 24 Nisan 1880 tarihinde varlıklı bir çiftçinin oğlu olarak İsveç ’de doğmuştur. İsveç ’te İlk, orta ve lise eğitimini bitirdikten sonra Almanya ’ya gitti. 1903 senesinde mühendislik imtihanına girdi. Almanya ’da politeknik mektebinde okudu. 1905 senesinde Amerika Birleşik Devletleri ’ne göç ederek Pittsburgh’da Westinghouse elektrik işletmesinde genç elektrik mühendisi olarak çalışmaya başladı. 1906’da New Jersey’deki “Universal Fastener” işletmesinde çalışmaya başladı.

Gideon Sundback, 1906 ile 1914 seneleri arasında Talon adlı bir şirkette çalışırken kendinden evvel gelen “Elias Howe”, “Max Wolff”, ve “Whitcomb Judson” gibi bilim adamları tarafından geliştirilen ve kanca – göz ikilisinden oluşan yapıyı daha da geliştirmeyi başardı. Kancalı yapıyı fermuara çevirerek, tüm dünyada yevmiye yaşamda kullandığımız bu ehemmiyetli buluşa imzasını atan Gideon Sundback, buluşlarından dolayı ve mühelarından dolayı 1951 senesinde Royal Swedish Academy İsveç Krallık Yüksekokulu tarafından altın madalya ile mükâfatlandırıldı.

Gideon Sundback bir fermuar imalat cihazı da hazırlamıştır. 1913 ’e kadar bu istikamette hareket ederek buluşunu geliştirdi. Başlangıçta çizme ve tütün keseleri için fermuar üretirken daha sonra Dünya savaşı sırasında pantolon fermuarları üretmiştir.

1917 ’de ABD ’nin savaşa girmesiyle birlikte, donanma komutanı ordu için binlerce fermuar sipariş ederek bir gecede Gideon Sundback‘i zengin etmekle kalmayıp, fermuarın hepimizin bırakamadığı bir ürün olmakla beraber tabirlerimizde bile yerini almasının ve yaşamımızdaki en ehemmiyetli pratik malzemelerden bkocaman olmasının yolunu açmıştır.

1909 tarihinde Elvira Aronson ile evlendi. 1911 senesinde eşi can verdi.

21 Haziran 1954 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucunda Amerika Birleşik Devletleri ’nde hayatını yitirdi.

Gideon Sundback 2006 senesinde fermuar ile alakalı çalışmalarından dolayı National Inventors Hall of Fame vaktı tarafını şereflendirildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın