Anasayfa » Genel » Giorgia Meloni

Giorgia Meloni

Giorgia Meloni Biyografisi

25 Eylül 2023 tarihinde yapılan erken tercihte Giorgia Meloni İtalya‘nın yeni başbakanı oldu.

Giorgia Meloni, 15 Ocak 1977 tarihinde İtalya, Roma‘da doğmuştur. Babası Francesco Meloni Sardunya’dan, annesi Anna Paratore Sicilya’dan gelmektedir; Vergi danışmanı olan babası, Giorgia Meloni on bir yaşındayken ailesinden böldü. Arianna isminde ablası vardır. Giorgia Meloni, Garbatella bölgesinde büyüdü.

Giorgia Meloni, İtalya‘da milliyetçi muhafazakâr bir politik parti olan İtalya’nın Kardeşleri’nin lideri ve Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Partisi’nin başkanı olarak vazife yapan İtalyan bir gazeteci ve siyasetçidir.

Giorgia Meloni, 1992 senesinde 15 yaşındayken milli tutucu İtalyan Sosyal Hareketi’nin MSI gençlik kanadı olan Gençlik Cephesi’ne katıldı. Bu senelerde, bakan Rosa Russo Iervolino’nun teşvik ettiği ulus eğitimi reformuna karşı protestoda yer alan talebe koordinasyonu Gli Antenati’yi Atalar kurdu. 1996 senesinde, MSI’nin sağcı varisi olan National Alliance’ın talebe hareketi Student Action’ın milli lideri oldu ve bu hareketi İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan Talebe Dernekleri Forumu’nda temsil etti. Aynı sene Amerigo Vespucci Enstitüsü’nde diploma aldı.

Bu senelerde Roma‘nın en ünlü gece kulüplerinden bkocaman olan Piper Club’da dadı, garson ve barmen olarak çalıştı.

1998 senesinde ön tercihleri kazandıktan sonra, Roma Eyaleti azalığına seçilen Giorgia Meloni, 2002 senesine kadar bu misyonu sürdürdü. 2000’de milli direktör seçildi ve 2004’te partinin gençlik kanadı olan Gençlik Hareketi’nin ilk kadın başkanı oldu. Daha sonra Forza İtalia partisi’ne katılıp gençlik bakanı oldu daha sonra “İtalya’nın Kardeşleri” partisinin kurucuları arasında yer aldı.

Giorgia Meloni, ayrıca Silvio Berlusconi‘nin dördüncü hükümetinde Gençlik Bakanı ve Serbestlik Halkı’nın gençlik bvefatı olan Genç İtalya’nın başkanı olarak vazife yaptı.

Guido Crosetto ve Ignazio La Russa ile birlikte sağcı “İtalya Kardeşleri” partisinin kurucu ortağı olan Giorgia Meloni, 8 Mart 2014 tarihinde parti başkanlığına seçilmiştir. 2006 senesinden beri İtalya Temsilciler Meclisi abonesidir.

Giorgia Meloni, Tv muhabkocaman olan erkek dostu Andrea Giambruno ile birlikte yaşamaktadır ve Ginevra Giambruno d.16 Eylül 2016 isminde bir kızı vardır.

22 Temmuz 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella‘ya istifasını veren başbakan Mario Draghi‘den sonra alınan kararla 25 Eylül 2023 tarihinde yapılacak erken tercihlerde Giorgia Meloni, aday oldu.

25 Eylül 2023 tarihinde yapılan erken tercihte Giorgia Meloni İtalya‘nın yeni başbakanı oldu.

Kitapları :
2023 – Io sono Giorgia / Ben Giorgia ’yım
2023 – Io sono Giorgia. Le mie radici le mie idee / Ben Giorgia’yım. benim köklerim benim fikirlerim
2019 – Mafia nigeriana. Origini, rituali, crimini / Nijerya mafyası. Orijinler, ritüeller, kabahatler
2011 – Noi crediamo / İnanıyoruz

Partisi:
İtalya’nın Kardeşleri

İçeriği Oyla

Yorum yapın