Anasayfa » Genel » Giorgio Armani

Giorgio Armani

Giorgio Armani Biyografisi

Özelikle erkek giyim tasarımlarıyla tanınan bir İtalyan moda tasarımcısıdır.

Giorgio Armani, 11 Temmuz 1934 tarihinde Piacenza, İtalya ’da doğmuştur. Annesi Maria Raimondi ve babası Ugo Armani ’dir. Babası bir nakliye şirketinde muhasebeci olarak çalışmakta idi. Rosanna Armani, Sergio Armani adlarında kardeşleri vardır. J. Cronin ’s lisesini bitirdikten sonra Milano Üniversitesinin Eczacılık bölümüne kaydetmiştir. Ancak 3 sene sonra mektebi bırakıp 1953 seneyindan sora resimcilikle uğraştı. 1957 seneyinda askere çağırılmasıyla orduya yazılır. Askerliğini Verona Askeri Hastanesi revkocamannde yaptı. Daha sonra Milano ’da moda ve aksesuar mağazası La Rinascente ’de vitrin düzenleyici olarak çalışmaya başladı. Erkek giyim bölümünün satıcısı olmaya devam ederek pazarlamada bedelli tecrübeye imzalaydı.

1961 seneyindan 1970 seneyina kadar tanınmış moda evi Nino Cerruti için çalıştı ve sonra rgio Galeotti ile 1973 seneyindan itibaren birlikte Allegri, Bagutta, Hilton, Sicons, Gibò, Montedoro ve Tendresse de dahil olmak üzere birçok moda evinde serbest tasarımcı olarak çalıştı.

Sergio Galeotti adında bir dostu ile birlikte erkek giyimi üzerine çalışmaya başlayan Giorgio Armani, 24 Temmuz 1975 tarihinde kadın giyimine de el atıp Milano’da “Giorgio Armani S.p.A.” isimli ilk şirketini kurdu. Aynı seneyin ekim ayında, 1976 ilkbahar ve yaz için erkek hazır giyim koleksiyonunu sundu. Kız kardeşi Rosanna Armani de işletmeye katıldı. Ortağı Sergio Galeotti 1985 seneyinda aids yüzünden can verdi.

1978 seneyinda lüks hazır giyim yapımı yapmayı mümkün kılan Gruppo Finanzario Tessile GFT ile anlaştı. 1979 seneyinda Giorgio Armani Corporation’ı kurduktan sonra Birleşik Devletler için imal yapmaya başladı. GA Le Collezioni, Giorgio Armani İç Giyim ve Mayo ve Giorgio Armani Aksesuarları da dahil olmak üzere birçok yeni ürün serisini piyasaya sürmesi ile uluslararası n bkocaman haline geldi.

1980 seneyinda L’Oréal ile parfüm yaratmak için önemli bir anlaşma imza attı ve Armani Junior, Armani Jeans ve Emporio Armani ürünlerini piyasaya çıkardı. Bunu 1982’de Emporio İç Giyim, Mayo ve Aksesuarları izledi. Milano’da Emporio ürünleri için yeni bir mağaza açtı. Emporio serisi için yeni ve alışılmamış reklamcılık yöntemleri reelleştirdi.

Halen Olimpia Milano basketbol takımının başkanı olan Giorgio Armani, uluslararası ününü özellikle Richard Gere‘in 1980 imali Amerikan Jigolosu filmindeki hazırladığı elbiseler ve pek çok öbür Hollywood ünlüsüne yaptığı elbiselerle kazandı. 1987 seneyinda yapılan, yönetmenliğini Brian De Palma ’nın yaptığı ve başrollerinde Sean Connery, Kevin Costner, Robert De Niro ve Andy Garcia gibi oyuncuların oynadığı “The Untouchables” Dokunulmazlar filminin de kostümlerinin hazırlanmasını üstlendiği gibi suratlarca filmin kostümlerini tasarladı.

1995 seneyinda Giorgio Armani, erkek ve kadın kayak elbiseyi ve kayak casualwear serisini geliştirdi. 1996 seneyinda uzun zamandır dostu olan müzisyen Eric Clapton, Armani’nin moda gösterileri için birkaç şarkı besteledi. 1998 seneyinda da Giorgio Armani, Eric Clapton ’un Clapton Crossroads’un gitar müzayedesinde bir partiye ev sahipliği yaptı.

1998 seneyinda Çin ’in Pekin şehrinde, daha sonra 2004 seneyinda da Şanghay‘da mağaza açtı. 2008 seneyinda İspanya’daki boğa güreşlerinde giyilen “Goyesco” isimli boğa güreşi kostümünü tasarladı.

Armani, 2009 seneyi itibariyle 60 Giorgio Armani butiği, 11 Collezioni, 122 Emporio Armani, 94 A / X Armani perakende satış ağı, 1 Giorgio Armani Accessori ve 13 değişik Armani mağazası ile 37 değişik ülkeye dağılmıştır.

2006 Kış Olimpiyatları için ve Londra‘daki 2012 Yaz Olimpiyatları için İtalya Olimpiyat kıyafetlerini tasarladı.

2017 seneyinda itibari ile 1,6 milyar dolarlık senelik cirosu ve 8.1 milyar dolar kişisel serveti vardır.

Giorgio Armani, biseksüel olduğunu açıklamıştır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın