Anasayfa » Genel » Giovanni Bellini

Giovanni Bellini

Giovanni Bellini Biyografisi

İtalyan Rönesans Ressamı

Giovanni Bellini, 1430 ’da İtalya, Venedik ’te doğmuştur. İtalyan yarımadasında o yarıyılda tek bir devlet yerine birçok kent kraliyetleri bulunuyordu. Bunlardan en eforlularından bkocaman da yarımadanın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Venedik Cumhuriyetiydi. Giovanni Bellini, 1430 senesinde Venedik, İtalya ’da ressam bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babasının atölyesinde yetişti. Annesi Anna Rinversi, Babası ressam Jacop Bellini ’dir. Fatih Sultan Mehmed‘in portresini yapan ressam Gentile Bellini d.1429 abisidir.

Giovanni Bellini, kız kardeşi ile evlenen Andrea Mantegna ’nın heykelsi figürlerinden etkilendi. Correr müzesi ’ndeki Çarmıha gerilme ve Floransa ’da erken Rönesans ’ın getirdiği yenilikleri bildi. 1470 ’e Doğru, Albrecht Dürer ’in bir dahi eseri saydığı kendine özgü ince ve renkli bir üslup geliştirdi. Bu kere de Andrea Mantegna ondan etkilendi.

Resimlerinde yer alan her figür ve obje sanki canlı gibidir. Tertip Etmedeki yalınlık, renklerdeki geçim, resmin genelinde sezilen duygusallık ve ışığın yansımalarıyla belirginleşen etraf çizgileri sanatının sık sık taklit edilen en belirgin özellikleridir. Meryem Ana ’yı hem beşeri hem de ilahi istikametleriyle, Hz. İsa ’nın vefatını bütün acılığıyla vermeyi bilmiştir.

Abisi Gentile Bellini ’nin yaptığı Aziz Markos ’un İskenderiye ’deki Vaazı eseri 23 Şubat 1507 tarihinde vefatı üzerine yarım kalmış, sonradan Giovanni Bellini tarafından bitirilmiştir.

Giovanni Bellini, suratlarca eser yapmış ancak bunlardan sadece 300 ’ü günümüze erişmeyi başarmıştır.

Giovanni Bellini, 29 Kasım 1516 tarihinde Venedik, İtalya ’da 86 yaşına can vermiştir.

En ehemmiyetli eserleri:
Aziz Vincenzo Ferreri çok kanatlısı, 1464, S. Giovanni e Paolo kilisesi, Venedik; Meryem Ananın Taç Giymesi, Pesaro müzesi, 1471
Aziz Francesco vecd halinde New York, Frick koleksiyonu; çarmıha gerilmiş İsa, 1485
özel koleksiyon, Floransa; Pala de San Zaccaria kilisesi,
Venedik; Nuh ’un sarhoşluğu, 1515 Besançon müzesi.
Pieta 1505 -Venedik, Yüksekokul galerisi

İçeriği Oyla

Yorum yapın