Anasayfa » Genel » Giovanni Domenico Cassini

Giovanni Domenico Cassini

Giovanni Domenico Cassini Biyografisi

Matematikçi, astronom

Mühendislik ve astronomi alanındaki çalışmalarıyla bilinir. Satürn’ün uyduları ve halkalarını keşfetmiştir.

Giovanni Domenico Cassini, 8 Haziran 1625 tarihinde Perinaldo, İtalya ’da Jacopo Cassini ve Julia Crovesi çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Annesinin kardeşi tarafından büyütüldü. İki sene Vallebone’da eğitim gördükten sonra Cenova’daki Cizvit Koleji’ne girdi. Astroloji, astronomi ve matematiğe alaka gösterdi. Bundan sonra San Fructuoso’nun manastırında eğitim gördü. İtalya ’da büyüyen Giovanni Domenico Cassini, 44 yaşında iken 1669 senesinde Fransa‘ya taşındı ve 1673 senesinde Fransa yurttaşı oldu. Fransa’ya taşındıktan sonra ismini Fransız versiyonu olan Jean-Dominique Cassini’ye çevirdi.

Giovanni Domenico Cassini 1648 senesinde Panzano Gözlemevinde işnda yaptığı ilk çalışmalar, temel olarak Güneş’in gözlemiydi; ancak dikkatini, daha güçlü teleskoplar elde ettikten sonra gezegenlere çevirdi. 1650 senesinde Bologna Üniversitesi‘nde matematik ve astronomi profesörü olarak görevlendirildi. Bu pozisyon, Cassini’nin kariyerinde ilerleme sağlamada büyük rol oynayan işveren Malvasia’nın yardımıyla asıllaştı.

Giovanni Domenico Cassini, Fransa’nın topografya haritasının çıkarılması projesinde çalışmıştır. Cassini, Satürn gezegeninin dört uydusunu keşfetti ve Satürn halkalarının bcan verilmesini kaydoldu.

Başlangıçta Dünya’nın güneş sisteminin merkezi olduğuna inanan Giovanni Domenico Cassini, daha sonra Copernicus ve Tycho Brahe tarafından önerilen güneş sistemi modelini kabul etti. 1659 senesinde Tycho Brahe varsayımı ile geçimli bir gezegen sistemi modeli sundu. Birkaç sene sonra, 1661’de Johannes Kepler‘in yapıtlarından esin alarak güneş yakalanmalarının ardışık safhalarını haritalama usulü geliştirdi ve San Petronio’daki gözlemlerine sabrederek yeni güneş sistemi tabloları 1662’de yayınladı.

1663 senesinde Papa Clement IX, Po Nehri’nin su baskın baskınlarına karşı tahkimat çalışmalarında bulunmasını istedi. Bu mevzuda çalışmalar yaptı.

Fransa Kralı XIV. Louis, Cassini’nin çalışmalarından oldukça etkilendi ve onu Paris‘e davet etti. 25 Şubat 1669 tarihinde Fransa‘ya taşındı ve 1671 senesinde açılan Paris Gözlemevi’nin kurulmasına takviye etti. Yaşamının geri kalanı boyunca Paris Gözlemevi’nde çalıştı. Mars ve Jüpiter’in dönme müddetlerini belirledi. Satürn’ün uyduları ve halkalarını keşfetti.

Yaşamının en ehemmiyetli çalışmalarından bkocaman Satürn‘ün dört uydusunu keşfedilmesidir: Iapetus, Rhea, Tethys ve Dione. Ayrıca Satürn’ün halkalarında Cassini Bvefatı olarak bilinen yeri keşfeden ilk birey oldu.

1670’lerde Fransa’nın topografik haritasını oluşturmak için bir proje üzerinde çalışmaya başladı. Bu topografik harita, ananesel olarak hem natürel hem de insan üretimi özellikleri gösteren geniş ölçekli ayrıntılarla karakterize edilen bir harita cinsidir. Projesi oğlu Jacques Cassini tarafından devam ettirildi ve neticede torunu César-François Cassini de Thury tarafından bitirildi.

Zodyak ışığı olgusunun Doğru açıklamasını 1683’te sundu. Zodyak ışığı, gezegenler arası alanda tozlu nesnelerin yol açtığı gece semanda görülen dağınık bir beyaz ışıma. Bazı kaynaklara göre, onu Güneş’in çevresinde toz parçacıkları olarak açıkladı.

Giovanni Domenico Cassini, 1674 senesinde Bir Fransız teğmenin kızı olan Geneviève de Laistre ile evlendi. İki oğlu oldu.

Giovanni Domenico Cassini, 1711 senesinde âmâ oldu.

Giovanni Domenico Cassini, 14 Eylül 1712 tarihinde Paris, Fransa ’da 87 yaşına can vermiştir.

1997 senesinde Satürn‘e fırlatılan uzay sondasına Cassini’nin ismi verilmiştir. Bu uzay sondası Satürn’e giden dördüncü, yörüngeye oturan ilk sonda olmuştur.

İçeriği Oyla

Yorum yapın