Anasayfa » Genel » Giuseppe Conte

Giuseppe Conte

Giuseppe Conte Biyografisi

1 Haziran 2018 tarihinden beri İtalya başbakanıdır.

Giuseppe Conte, 8 Ağustos 1964 tarihinde, İtalya ’da Foggia yakınlarındaki Volturara Appula ’da doğmuştur. Babası Nicola yerel belediyede kamu görevlisi iken annesi Lillina Roberti ilkokul hocasıydı. Ailesi San Giovanni Rotondo’ya taşındıktan sonra, Lamis’teki San Marco yakınlarındaki “Pietro Giannone” lisesinde okudu.

Roma La Sapienza Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1988 senesinde mezun olmuştur. Avukatlık yapmış aynı zamanda akademik kariyerini sürdürmüş ve 1992 senesinde ABD ’ye giderek Yale Üniversitesi‘nde davetli tahlilci olarak 3 ay bulunmuştur. Duquesne Üniversitesi’nde ve Beynelmilel Kültür Enstitüsünde davetli tahlilci olarak bulundu. 1993 senesinde Sorbonne Üniversitesi‘nde, 2000 senesinde Girton College, 2001’de Cambridge ve 2008’de New York Üniversitesinde araştırmalar yaptı..

1990’larda akademik kariyerine başlayan Giuseppe Conte, Roma Tre Üniversitesi, LUMSA Üniversitesi, Malta Üniversitesi, Sassari Üniversitesi, Floransa Üniversitesinde profesör olarak akademik hayatına devam etti. Viyana, Avusturya‘daki Kültür Enstitüsü’nde bulundu.

Giuseppe Conte, çok sayıda üniversitede özel hukuk alanında profesör olarak çalışmıştır. 18 Eylül 2013 tarihinde Temsilciler Meclisi Yönetimsel Yargı Başkanlık Heyeti azası olarak seçilmiş ve ardından bu heyetin başkan dayanakçısı olmuştur.

Beş Yıldız Hareketi’ne yakın olup, 31 Mayıs 2018‘de Kuzey Ligi ile Beş Yıldız Hareketi’nin uyuşması sonrası başbakan olmuştur.

Giuseppe Conte, 4 Mart 2018 tarihinde yapılan genel tercihlerde azami oyu alan iki parti arasında 1 Haziran 2018 tarihinde kurulan ortak yönetim hükümetinde İtalya başbakanı oldu.

Giuseppe Conte, avukat Valentina Fico ile evli idi, boşandı. Niccol d.2007 isminde oğlu vardır. Olivia Paladino ile birliktedir.

Giuseppe Conte, 20 Ağustos 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella‘ya istifasını sundu. Yeni hükümet kuruluncaya kadar Conte hükümetinin misyonuna devam edeceği belirtildi.

5 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella yeniden Giuseppe Conte ’yı Başbakan olarak görevlendirdi. İtalya‘da 66’ncı hükümeti kuran Başbakan Giuseppe Conte ve bakanları yemin ederek vazifelerine başladı.

19 Ocak 2023 tarihinde Libya‘da kalıcı mütareke ve politik kararın sağlanması emeliyle Almanya‘nın başkenti Berlin‘de tertip edilen doruğa katıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın