Anasayfa » Genel » Hadi Neşet Türkmen

Hadi Neşet Türkmen

Hadi Neşet Türkmen Biyografisi

İş adamı, tekstilci

Hadi Neşet Türkmen, 29 Mart 1949 tarihinde İstanbul ’da doğmuştur. Babası İstanbul ’da Fatih ilçesinde Alipaşa Sokağının Haseki tarafında erkekler hamam işletirken, annesi de hamamın bayanlar kısmını işletiyordu. Hadi Neşet Türkmen, Sultan Ahmet Sanat Lisesi ’nin Tekstil bvefatından mezun oldu.

Hadi Neşet Türkmen, 1983-1985 senelerinde Davutpaşa spor kulübünün başkanlığını yaptı.

Hadi Neşet Türkmen, Fotomaç Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı.

Hadi Neşet Türkmen, İTO ’nun İstanbul Ticaret Odası yoğun takviyeyi ile İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 senesinde kurulan bir vakıf üniversitesi olan İstanbul Ticaret Üniversitesinde dersler verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin yayın uzvu “Ekonomik Vaziyet” başta olmak üzere muhtelif ekonomi gazetelerinde yazılar yazdı.

Ekonomik Vaziyet gazetesindeki yazılarını 2001 senesinde bir kitap haline getirmiş ve bu yapıtın tüm kazancını Küçükyalı Muhsine Zeynep Çocuk Yuvası ’na bağışlamıştı.

Bursaspor ’un daha önceki başkanlarından Salih Kiracıbaşı ’nın da damadı olan Hadi Neşet Türkmen, Bursa ’da İpekiş Fabrikası Genel Müdürlüğü yaptı. Bursa ’da İpekiş Fabrikası Genel Müdürlüğü ’nden emekli oldu.

Genç İş Adamları Derneği, Marmara Grubu Vakfı gibi birçok ehemmiyetli sivil toplum kuruluşunun yaradılışında yer almıştır.

Siyaset ile de ilgilenen Hadi Neşet Türkmen, DYP ’den iki defa milletvekili adayı oldu. İlkinde yarıyılın DYP genel başkanı Tansu Çiller 1995 tercihleri için Hadi Neşet Türkmen ’i kendi etrafı Bursa ’dan değil, Denizli ’den aday göstermiş. 1999 tercihlerinde Tansu Çiller onu bu defa Adana ’dan aday göstermiş. Dedikodu o ki DYP Adana teşkilatı Tansu Çiller ’le görüşürken “Burada çok Arap orijinli var, bir Arap aday iş yapar” demiş. Tansu Çiller de havaalanında İncirlik Üssü ’ne gelen Amerikalı zencileri görünce “Bütün onlar gibi” diye düşünüp Hadi Türkmen ’i kontenjan adayı olarak Adana ’ya yollamış. Bu benzetmeyi de neşeyle anlatırmış Hadi Neşet Türkmen.

Hadi Neşet Türkmen ’in şeker hastalığı sebebiyle iki bacağı kesildiğinde bile ampute sporlar için uluslarası seviyede aktiflikler yapmayı başardı. Ankara ’da Bilkent ’teki Gazi Rehabilitasyon Merkezi ’nde rehabilitasyon görürken Ampute Ligi kurulmasını ve Ampute Ulusal Ekip ’ın kurulmasını sağladı.

Fenerbahçe‘de daha önceki idare heyeti azası olan Hadi Neşet Türkmen, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekilliği misyonunda da bulundu.

Hadi Neşet Türkmen, Sündüz Türkmen ile evli idi. Hakan Türkmen isminde oğlu ve Hayal Türkmen isminde kızı vardır.

Yaşamının son 3 senesini Bursa ’nın Mudanya ilçesindeki evinde geçiren Hadi Neşet Türkmen, Almanya ’da rehabilitasyon görürken, orada geçirdiği bir başka rahatsızlık neticeyi kalp damarlarına stent takıldı. 7 Kasım 2012 tarihinde Bursa ’nın Mudanya ilçesindeki evinde geçirdiği kalp krizi neticeyi 63 yaşına can verdi.

Kitapları :
2001 – Yazdık da ne oldu

İçeriği Oyla

Yorum yapın