Anasayfa » Genel » Hadise Açıkgöz

Hadise Açıkgöz

Hadise Kurnaz Biyografisi

Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmiş olan pop müzik sanatçısı.
Hadise Kurnaz, 1985 senesinde, Belçikada dünyaya geldi. Çocukluğunda şarkı söylemeyi ve ata binmeyi hoşlanıyordu. Ekonomi ve Modern Diller eğitimi aldıktan sonra, en büyük isteği olan müziğe yönelmeye karar verdi. Ailesi de bu gidişatı memnuniyetle karşılamış ve genç Hadise’ye destek olmuştu.

Hadise, 2003 senesinde Belçika‘nın “Popstar”ı olan Idool isimli müsabakaya katıldı. Finale kalan 10 ad arasında yer alamasa da birçok üretimcinin dikkatini sürüklemeyi başardı. 2Brains firmayı kısa müddet sonra genç kıza sözleşme önerisinde bulundu. Hadise, üretimcileri Yves Gaillard ve Serge Ramaekers ile birlikte kayıt sürecine başlamak için stüdyoya girdi.

Yapmak istediği müziği “şehirli pop” urban pop biçiminde nitelendiriyor. Christina Aguilera ve Beyonce Knowles gibi adları beğeniyor, ancak aynı zamanda Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton gibi daha tecrübeli adlardan da etkilendiğini ifade ediyor. En büyük hayali, Tina Turner ile tanışmak ve aynı sahneyi paylaşabilmek. Türkiye’den ise Tarkan‘ı çok beğeniyor, “Onunla düet yapmak rüya gibi olurdu” diyor.

Hasselt’te pazarlama bvefatında öğrenimini sürdüren ve beş dil Flamanca, Fransızca, Almanca, Türkçe ve İngilizce bilen Hadise, boş zamanının büyük bvefatını müziğe ayırıyor. Söz yazıyor, beste yapar, kayıt stüdyolarında zaman geçiriyor ve konserlerine hazırlanıyor. Bunların yanısıra formunu gözetmek için jimnastik yapar, dostları ve kardeşleriyle zaman geçirmekten beğeniyor.

Rock, soul ve dünyanın muhtelif yerlerinde icra edilen değişik müzik cinslerini bir araya getirerek kendi beğenisine göre şekillendirmeyi hedefleyen Hadise’nin ilk teklisi “Sweat” ismini taşıyordu. Yves Jongen‘in yazdığı ve Serge Ramaekers ile birlikte imalini üstlendiği şarkı, 3 değişik versiyonuyla raflardaki yerini aldı. Onu daha geniş kitlelere taşıyan parça ise, Haziran 2005 çıkışlı “Stir Me Up” oldu. Şarkıcı, toplam 5 versiyonuyla sunulan “Stir Me Up”ın video klibiyle de pozitif anekdot aldı.

Hadise, 13 Ocak 2006‘da yeni teklisi “Ain’t No Love Lost”u müzikseverlerin beğenisine sundu. Şarkının video klibi ise Tayland‘da çekildi. Öte yandan “Ain’t No Love Lost” teklisinde, şarkının “Btümördeyim” isimli bir de Türkçe versiyonu bulunuyor.

Hadise 2005 senesinde “Sweat” isimli ilk albümünü çıkardı.

Bir sonraki albümü “Hadise” ise 2007 senesinde çıkardı. En büyük başarısını 2009 senesinde Moskova”da Eurovision Şarkı Müsabakasında Türkiye”yi temsil ederek elde etti. Burada Düm Tek Tek isimli şarkıyla finallerde dördüncü oldu.

Şarkı muhtelif ülkelerin listelerinde 1 numara oldu. Düm Tek Tek şarkısının başarısıyla 2009 senesinde “Fast Life” isimli bir İngilizce albüm ve “Kahraman” isimli bir Türkçe albüm çıkarttı. Fast Life albümünün başarısı muhtelif Avrupa ülkelerinde, Japonya”da, Endonezya”da büyük tanıtıcı bir turneye yol açtı…

Hadise Belçika”nın en prestijli mükâfatı olan TMF AWARDS “ta 2006 – 2007 ve 2009 senelerinde “BEST URBAN” kategorisinde mükâfata layık görüldü. Balkanların en büyük müzik kanalı Balkanika TV tarafından her yıl ananesel olarak verilen Balkanların En İyileri mükâfatlarında da Hadise, “Balkanların en iyi kadın sanatçısı 2009” mükâfatını aldı. Ayrıca Türkiye”de de onlarca mükâfata layık görüldü.

Hadise, bir senelik bir hazırlıktan sonra “Aşk kaç beden giyer?” isimli 5. albümünü Nisan 2011 “de yayınladı 2. Türkçe albümü. Albümün ilk klibi ise “Superman” adlı şarkıya çekildi. “Superman” uzun müddet listelerde bcerahatçi sırada yer aldı.

Albümün ikinci klibi ise sanki bir marş haline gelen “Aşk Kaç Beden Giyer” e çekildi. Klibin rejisörlüğünü Hulya Kurnaz üstlendi. Bu şarkı uzun müddet listelerde bir numarada kaldı ve internette de tıklanma rekoru kırdı. Albümün üçüncü klibi ise yeniden Hulya Kurnaz tarafından “İletimi Almıştır O” adlı şarkıya çekildi.

Hadise; şarkı sözü yazmaya, beste yapmaya ve kendini geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca Belçika‘da muhtelif konserler veriyor, Almanya, Hollanda, Polonya ve hatta Hindistan‘da sahne almak için uyuşmalar imza atıyor. Onun ismi şimdiden dünyaya dağılmaya başladı. Bakalım Hadise’yi önümüzdeki senelerde Christina Aguilera, Jennifer Lopez gibi tüm dünyanın peşinden koştuğu bir popüler müzik yıldızı olarak görebilecek miyiz…

Serdar Ortaç‘ın 2008 yazında piyasaya çıkan Soluk albümünde yer alan “Düşman” isimli şarkıda Ortaç’la düet yaptı.

Türkiye’yi temsil ettiği 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda 16 Mayıs 2009 tarihinde “Düm Tek Tek” isimli şarkıyla dördüncü oldu.

Popstar isimli müsabaka programında sunuculuk yaptı.

2011 Ekim ayında Show TV‘de yayınlanan, Acun Medya yeni projesi olan “O Ses Türkiye” ses müsabakasının jüriliğini yaptı.

Hadise 2012 senesinin Haziran ayında “Biz Btümördeyiz” isimli Single çalışmasını hayranlarının beğenisine sundu. Single da yer alan parçanın sözlerini Deniz Erten‘e aitti ; bestesini, Deniz Erten, Mario Winans, Fotios Stefos birlikte yaptı. Klip rejisörlüğünü ise Hülya Kurnaz üstlendi.

Acun Ilıcalı ’nın yaptığı TV8’de 29 Eylül 2014 tarihinde başlayan 4. Sezon “O Ses Türkiye” isimli müsabaka programında; yeni jüri azaları ise Mazhar Alanson, Özkan Uğur, Athena Gökhan Özoğuz, Hadise Kurnaz ve Ebru Gündeş oldu. Mazhar Alanson ve Özkan Uğur aynı koltukta yer alacak ve tek rey hakkına sahip olacak.

O Ses Türkiye ’nin 2015 – 2016 sezonu 5. sezonunda Hadise Kurnaz, jüri abonesi olarak Gökhan Özoğuz, Murat Boz, Ebru Gündeş ve Gökhan Özoğuz‘un ikiz kardeşi Hakan Özoğuz ile birlikte görev yapacak.

İlk bvefatı 31 Mart 2016 tarihinde yayınlanacak olan “O Ses Çocuklar” programında jüri azalığını; Burak Kut ve Oğuzhan Koç ile birlikte yapacaktır. Sunuculuğunu ise Jess Molho üstlenecek.

Acun Ilıcalı ’nın kanalı TV8’de 4 Ekim 2016 tarihinde başlayacak olan “O Ses Türkiye” yeni sezonunda Jüri kuruludan ufalayan Ebru Gündeş‘in yerine Sibel Can dahil edildi. “O Ses Türkiye” yeni sezonunda jüri kuruluda Sibel Can, Gökhan Özoğuz, Hadise Kurnaz, Murat Boz ve Gökhan Özoğuz‘un ikiz kardeşi Hakan Özoğuz ile birlikte görev yapacak.

2017 seneyi Ekim ayında başlayan O Ses Türkiye’nin yeni sezonunda Murat Boz, Yıldız Tilbe, Gökhan Özoğuz ile beraber juri olarak görev yapacaktır.

Albümleri :
2005 – Sweat
2008 – Hadise
2009 – Fast Life
2009 – Kahraman
2011 – Aşk Kaç Beden Giyer?
2014 – Öneri
2017 – Şampiyon

İçeriği Oyla

Yorum yapın